Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres MŚP w Katowicach: Kapitał mamy w głowach. Teraz trzeba go mnożyć w portfelach

Redakcja
Najprościej wziąć kredyt w banku? Niekoniecznie...  Można  poszukać też innych możliwości kapitałowego wsparcia, takich jak fundusze unijne czy programy dotacyjne. Jednak to wciąż za mało jak na potrzeby firm
Najprościej wziąć kredyt w banku? Niekoniecznie... Można poszukać też innych możliwości kapitałowego wsparcia, takich jak fundusze unijne czy programy dotacyjne. Jednak to wciąż za mało jak na potrzeby firm arc./MONEY-facebook
Bez kapitału nie ma inwestycji, nie ma więc innowacyjności, a bez nowatorskiej myśli technologicznej nie ma też rozwoju. Kapitał to podstawa dla każdej firmy - dużej, średniej, małej i tej mikro. Nadmiaru kapitału nie mamy, raczej cierpimy na jego niedobór.

Mamy oczywiście ogromny potencjał w naszych głowach, ale sama wiedza nie wystarczy, aby przedsiębiorca mógł spokojnie myśleć o inwestowaniu i rozwoju swojej firmy. Dlatego też jedną z najważniejszych ścieżek tematycznych na VI Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest ,,Kapitał dla rozwoju”, czyli próba znalezienia odpowiedzi na pytania: jak i gdzie go pozyskać oraz jak go pomnożyć? Teoretycznie możliwości jest wiele, ale faktycznie równie dużo jest barier oraz przeszkód - takich, jak chociażby niestabilne prawo. Z tego też powodu nastroje przedsiębiorców trudno nazwać euforycznymi.

Jako przedsiębiorca życzyłbym sobie...

Prymatu gospodarki nad polityką, ułatwień w dostępie do rynków zagranicznych, stabilnego systemu finansowego kraju, stabilnych przepisów regulujących działalność gospodarczą, możliwości zatrudniania kompetentnych pracowników, przewidywalnych oraz konkurencyjnych cen energii - to najczęściej wymieniane oczekiwania przedsiębiorców, ich zdaniem, warunkujące rozwój.

- Niestety, prymat polityki nad gospodarką ciągle się tylko umacnia. Zamiast ułatwień w dostępie do obcych rynków, rosną utrudnienia. System finansowy kraju wydaje się zagrożony brakiem stabilności (obniżone ratingi, frankowicze, możliwość konfiskaty oszczędności). Przepisy gospodarcze zmieniają się (przykłady można mnożyć). Kompetentni pracownicy często wyjeżdżają z kraju. Straszy się nas blackout’em, podwyżkami cen energii, karami. Uzyskanie koncesji, zezwoleń nie jest łatwe, szybkie i proste - podaje przykłady barier, na jakie napotykają przedsiębiorcy, Zbigniew Szkaradnik, prezes 3S Data Center S.A., dodając: ,,Fakt, że mimo wszystko udaje się nam rozwijać w 3S Data Center S.A. w tempie około 30 procent rocznie zawdzięczam w pierwszym rzędzie naszym pracownikom”.

W minorowym nastroju wypowiada się również analityk finansowy Aleksander Kubiczek, twierdząc, że pozycja małych i średnich przedsiębiorstw nie jest zachwycająca. Jeśli chodzi o Śląsk, to region utrzymuje przeciętną pozycję na tle innych regionów pod względem podstawowych wskaźników obrazujących poziom przedsiębiorczości. Po części wytłumaczyć możemy takie zachowanie historią przemysłową i brakiem tradycji samodzielnej przedsiębiorczości. Dlatego duże znaczenie dla władz lokalnych i regionalnych ma sama promocja idei przedsiębiorczości wśród obywateli. Pozostałe problemy sektora MŚP w regionie wyglądają podobnie jak w całym kraju. Głównym problem jest - jak w całej Polsce - brak kapitału na inwestycje.

Są przecież fundusze unijne. Tylko brać?

Owszem są, ale w nowej perspektywie 2014-2020 nie jest już tak łatwo po nie sięgnąć jak w poprzedniej. Bo skoro stawiamy na innowacje, to projekty muszą być innowacyjne. Zakup urządzeń, maszyn czy wyposażenia biur to żaden projekt - może być jedynie elementem nowatorskiego pomysłu, który da firmie nowy impuls prorozwojowy.
Ale nie ma też co narzekać, bo nadal najważniejszym instrumentem wspierania rozwoju MŚP w województwie śląskim są środki pochodzące z Unii Europejskiej, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Szczególną rolę we wspieraniu sektora małych i średnich przedsiębiorstw w województwie śląskim należy też przypisać funkcjonującym w regionie parkom przemysłowym i technologicznym. Celem ich działalności jest promowanie przedsiębiorczości poprzez tworzenie warunków sprzyjających powstawaniu nowych firm produkcyjnych i usługowych, jak również poszerzanie działalności produkcyjnej i usługowej firm już działających. Parki to również miejsca, gdzie w laboratoriach rodzą się innowacyjne projekty.

Śląsk zaawansowanych technologii też kosztuje

To jest bardzo dobry trend i tylko się z niego cieszyć - pod względem liczby podmiotów działających w branżach zaawansowanych technologii województwo śląskie zalicza się do liderów w kraju. Dotyczy to przede wszystkim produkcji sprzętu medycznego i chirurgicznego oraz przyrządów ortopedycznych, nadajników telewizyjnych, radiowych, aparatów dla telefonii i telegrafii przewodowej, a także produkcji instrumentów oraz przyrządów pomiarowych, kontrolnych, badawczych, nawigacyjnych i innego przeznaczenia. Świadczy to o znaczącym potencjale regionu i dużych szansach rozwojowych tkwiących w branżach high-tech.

Przyczyn takiej sytuacji jest pewnie kilka, ale ogólnie można powiedzieć, że lokalne przedsiębiorstwa specjalizują się w dziedzinach, które mają znaczącą pozycję w gospodarce regionu. Stąd na przykład specjalizacja w sprzęcie medycznym wynikająca z tego, że śląska medycyna wyróżnia się nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że mamy duży potencjał i kapitał naukowo-badawczy. Czego więc potrzeba, aby Śląskie równało się innowacyjne? Wszystko, co nowe, kosztuje - tak więc prócz współpracy w triadzie: nauka - biznes - samorząd, po prostu kapitału.

,,Samorząd, który wspiera MŚP”

To ogólnopolski program, który jest przedsięwzięciem towarzyszącym Europejskiemu Kongresowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Program jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego szczebla wojewódzkiego, powiatowego i lokalnego. Celem jest wyłonienie i promocja samorządów, które stwarzają przedsiębiorstwom sektora MŚP dogodne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej oraz w szczególny sposób wspierają rozwój tego sektora. Znalezienie się w gronie laureatów programu to nie tylko wzmocnienie wizerunku, ale także potwierdzenie szczególnej dbałości o rozwój sektora MŚP. Otrzymanie tak prestiżowego tytułu z rąk środowisk biznesowych jest sygnałem na to, że podejmowane działania w zakresie wspierania MŚP są skuteczne i mają charakter trwały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty