Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Renault Easy City. Design the Future. Laureatem mysłowiczanin Radosław Domżoł

KJ
Zwycięzcy konkursu Renault EZ-GO: Radosław Domżoł i Jakub Jedynak w Warszawie
Zwycięzcy konkursu Renault EZ-GO: Radosław Domżoł i Jakub Jedynak w Warszawie mat. pras.
Zakończył się konkurs Renault Easy City. Design the Future. Jednym z laureatów był Radosław Domżoł, który pochodzi z Mysłowic. Razem z Jakubem Jedynakiem przedstawili zwycięski projekt i wygrali 20 tysięcy złotych. Zwycięzcy zaprojektowali sieć centrów przesiadkowych wykorzystujących pojazd Renault EZ-GO do transportu ostatniej mili.

Renault Easy City. Design the Future

Konkurs Renault Easy City. Design the Future został zakończony. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować miejsce przesiadkowe
z infrastrukturą dla elektrycznego, współdzielonego pojazdu autonomicznego Renault EZ-GO. Osoby, które zgłosiły się do konkursu musieli w swoim projekcie uwzględnić potrzeby konkretnych użytkowników oraz trendy, jakie panują w projektowaniu miast i usług mobilnych.

Jury w składzie: Vincent Carré (przewodniczący), Wojciech Drzewiecki, Radosław Gajda, Krzysztof Herman, Małgorzata Kuciewicz, Iga Mościchowska i Agata Szczech wybrało zwycięzców.

Mysłowiczanin Radosław Domżoł wśród laureatów

Pierwsze miejsce w konkursie zajęli Radosław Domżoł i Jakub Jedynak. Radosław Domżoł pochodzi z Mysłowic. Ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Katowicach oraz studia I stopnia kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Obecnie studiuje na studiach II stopnia na kierunku architektura również na Politechnice Krakowskiej. Pracuje w biurze Mokaa Architekci.

Jego partner Jakub Jedynak studiuje obecnie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Obecnie jest na piątym roku. Oprócz architektury interesuje się motoryzacją oraz urbanistyką.

Zwycięski projekt Radosława i Jakuba zakłada stworzenie sieci centrów przesiadkowych rozmieszczonych w odpowiednich odległościach w oparciu o gęstość zaludnienia. Według ich projektu transport „ostatniej mili” miałby się odbywać z wykorzystaniem autonomicznych, współdzielonych pojazdów Renault EZ-GO. Natomiast komunikacja między centrami przesiadkowymi odbywałaby się za pośrednictwem tradycyjnego transportu zbiorowego.

W projekcie pojazdy zostały umieszczone na różnych poziomach, przez co można wyeliminować przecinanie się dróg środków transportu wewnątrz obiektu. Spadek terenu został dobrany tak, by zapewnić bezpieczeństwo użytkowników oraz dostępność dla osób starszych czy niepełnosprawnych.

Nie przegapcie

Ich centrum przesiadkowe posiada również kawiarnię, sklep, kawiarnię, warsztat rowerowy, przechowalnię bagażu oraz miejsce do integracji. Na zadaszeniu, z którego mogą skorzystać użytkownicy obiektu, znalazły się obiekty sportowe, a także zieleń rekreacyjna.

- Wartością tego projektu jest to, że traktuje miasto jako krajobraz. Przestrzeń parkingowa i miejsce przechowywania samochodów współdzielonych zostało powiązane z formą terenową i dzięki temu tak ją ukształtowano, że nie ma tam schodów i trudnych do pokonania przez pieszych różnic terenu. Wszystko jest organicznie ze sobą połączone. Choć duży rozmach, jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni, może się wydawać trochę naiwny, to jednak tak sobie wyobrażam miasto przyszłości. Piesi, współdzielone pojazdy i transport publiczny są traktowani jako równorzędni uczestnicy miejskiej wspólnoty – mówi Małgorzata Kuciewicz, jurorka konkursu.

Autorzy zwycięskiego projektu otrzymali 20 tysięcy złotych.

Renault EZ-GO

Czym jest Renault EZ-GO? To pierwszy współdzielony pojazd autonomiczny o napędzie elektrycznym Został zaprojektowany do indywidualnego przewozu lub transportu małych grup. Jego użytkownicy mogą poruszać się od stacji wynajmu lub z miejsca zgeolokalizowanego przez aplikację.

Pojazd zachowuje zalety aut elektrycznych. Ale to nie wszystko - przede wszystkim pozwala na odpoczynek w czasie jazdy. Sporą zaletą jest to, że mogą używać go osoby, które nie potrafią prowadzić samochodu.

Zobaczcie koniecznie

Dlaczego dochodzi do tragicznych wypadków TIRów?

O sprawnej komunikacji w biznesie na Uniwersytecie Ekonomicznym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo