Prawe 2 km nowych wyrobisk oraz modernizacja 764 m już istniejących, 8 przenośników taśmowych o łącznej długości 3,5 km. Koszt inwestycji - ponad 52 mln zł, która ma się zwrócić za dwa lata. Polska Grupa Górnicza weszła w kolejny etap zespolenia kopalń - od poniedziałku cały wydobyty węgiel w kopalni Pokój będzie przekazywany podziemną magistralą taśmową do kopalni Bielszowice.

- Na kopalni Pokój, o której często się mówi, że idzie do likwidacji, właśnie na niej zaczynamy inwestycje. Po to, aby kopalnia Ruda mogła efektywnie wydobywać swoje złoże i efektywnie wykorzystać majątek - mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w kopalni Bielszowice.

To właśnie do kopalni Bielszowice, wchodzącej w skład zespolonej kopalni Ruda (Bielszowice, Pokój, Halemba - Wirek), od poniedziałku (19 grudnia) będzie przekazywany podziemną magistralną taśmową (na poziomie 840 m) węgiel wydobywany w kopalni Pokój. To finalizacja połączenia podziemnego obu wspomnianych ruchów rudzkich kopalń.

PGG na plusie
Plus 91 gr na tonie węgla

Przypomnijmy: plany zespolenia poszczególnych kopalń, wchodzących jeszcze do niedawna w skład Kompanii Węglowej, pojawiały się już na etapie projektowania biznesplanu dla nowej spółki, która miała uratować płynność finansową KW.

Wstępnie zakładano, że od 2017 roku połączone miałyby zostać właśnie ruchy Pokój i Bielszowice oraz Jankowice - Chwałowice. W porozumieniu z 19 kwietnia 2016 roku, które otworzyło drogę do powstania Polskiej Grupy Górniczej znalazł się zapis, że zespolenie kopalń nastąpi już od 1 lipca tego roku i będzie dotyczyło większości zakładów wydobywczych, należących do spółki.

Rozmowy o połączeniu KHW i PGG
W KHW bez zwolnień

Tak oto z 11 kopalń, w PGG zostało 5 kopalń zespolonych: ROW (Rydułtowy - Chwałowice - Jankowice - Marcel), Ruda, Piast - Ziemowit, Bolesław Śmiały oraz Sośnica.