Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu ocaleje?

Tomasz Szymczyk
Dariusz Jurek, Łukasz Krawiec i Grzegorz Meler apelują o utworzenie muzeum w kopalni. Za nimi wieża szybu Kazimierz V
Dariusz Jurek, Łukasz Krawiec i Grzegorz Meler apelują o utworzenie muzeum w kopalni. Za nimi wieża szybu Kazimierz V arc.
Regionaliści i mieszkańcy Sosnowca proponują, by kopalnię Kazimierz-Juliusz zamienić w zagłębiowskie muzeum górnictwa.

W Zagłębiu Dąbrowskim nie działa już dzisiaj żadna kopalnia. Ostatnia zachowana infrastruktura górnicza to likwidowana właśnie KWK Kazimierz-Juliusz. Społecznicy z Sosnowca-Kazimierza Górniczego i regionaliści z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego apelują, by zamienić ją w muzeum górnictwa.

- Kopalnia jako symbol może i powinna być zachowana. Jako symbol i jako namacalne, materialne świadectwo ważnego obszaru dziedzictwa kulturowego Zagłębia. Może otrzymać, tak jak jej śląskie sąsiadki, drugie życie - apeluje Dariusz Jurek, prezes FdZD.

Od połowy lat 90., gdy rozpoczęła się likwidacja kopalń w Zagłębiu, oznaczało to najczęściej zrównanie wszystkich obiektów z ziemią. Ostały się tylko nieliczne pamiątki, jak wieża szybu Anna dawnej KWK Sosnowiec, galeria Elektrownia w obiektach KWK Saturn w Czeladzi, zdewastowana maszynownia szybu Paryż w Dąbrowie Górn. czy sztolnia ćwiczebna w tym mieście.

Pada wiele pomysłów jak można zrewitalizować i zagospodarować teren po Kopalni. Przykładów jest bardzo dużo na Śląsku.

- Gdy u nas burzono budynki oraz instalacje poprzemysłowe po naszych zakładach i się tym chwalono, to właśnie tam powstawały takie perełki jak kopalnia Guido, Skansen Luiza, Szyb Wilson, Szyb Bończyk czy Silesia - podkreśla Łukasz Krawiec, jeden z inicjatorów powołania Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy i utworzenia skansenu.

Inicjatorzy idei powstania muzeum podkreślają, że wyrobiska te to ostatnie świadectwo prawdziwej pracy górników w Zagłębiu. Byłby to też jedyny zjazd klatką pod ziemię na terenie regionu. - Oczywiście nie ma sensu zagospodarowanie całego terenu kopalni. Mówimy o jego małym fragmencie, czyli części powierzchni oraz fragmencie dołu. Chcielibyśmy, żeby zostały również zachowane wieże szybowe w Kazimierzu. Duży potencjał daje też teren hałdy - dodaje Łukasz Krawiec.

Propagatorzy idei skansenu w kopalni 3 września chcą zorganizować w MDK Kazimierz poświęconą temu tematowi konferencję. Na razie odwiedzają m.in. radnych i posłów w poszukiwaniu poparcia. Z reguły z pozytywnym skutkiem. - Jesteśmy świadomi tego, że mówimy o bardzo dużych kwotach, których budżet Sosnowca nie jest w stanie udźwignąć. Dlatego potrzebne jest finansowanie zewnętrzne - budżet centralny, budżet województwa lub inwestor prywatny - przekonują.

Czy na pewno? Roczny koszt utrzymania zabytkowej kopalni rud srebronośnych w Tarnowskich Górach to 1,5 mln zł. Odwiedza ją ok. 50 tys. osób rocznie, co pozwala zbilansować finanse. - Jeśli nie zarobimy na siebie, to będziemy musieli zamknąć kopalnię - nie kryje Marek Kandzia ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które prowadzi kopalnię.
SRK, która jest obecnie właścicielem kopalni, zapewnia, że z sympatią patrzy na pomysły zachowania dziedzictwa przemysłowego. - Trwają rozmowy z Urzędem Miejskim. Zgłaszane są różne pomysły - informuje.

"Tak" dla miejsca pamięci mówi też prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

- To musi być połączenie tradycji z nowoczesnością, aby ludzie nie przychodzili tam raz w życiu, ale by zaglądali tam co jakiś czas. Na początek chcemy przejąć kopalnianą wąskotorówkę. Mam nadzieję, że uda się to zrobić w tym roku - podkreśla Chęciński, który sceptycznie jednak odnosi się do możliwości zjazdu do wyrobisk: - Takie miejsce jak Guido jest nierealne. Ta kopalnia jest bardzo mokra i bardzo zalewana. Koszty byłyby ogromne - mówi.

Pamiątki po kopalniach

Dąbrowa Górnicza - do zwiedzania udostępniona jest Kopalnia Ćwiczebna z 1927 r. przy Muzeum Sztygarka. Prezentowane są wyrobiska i maszyny górnicze.

Nowa Ruda - w dawnej KWK Piast działa prywatne Muzeum Górnictwa. Ma część powierzchniową i dołową, którą stanowi 700-metrowa trasa w dawnych wyrobiskach kopalni.

Tarnowskie Góry - zabytkową kopalnię srebra udostępniono do zwiedzania w 1976 roku. Na głębokości 40 m utworzono 1740-metrową trasę turystyczną, gdzie słychać autentyczne odgłosy pracy kopalni. Część trasy przepływa się na łodziach.

Wałbrzych - w Muzeum Przemysłu i Techniki w KWK Julia zobaczyć można m.in. łaźnię i budynek maszyny wyciągowej, a na głębokości 30 metrów fragment Lisiej Sztolni.

Zabrze - w kopalni Guido działa najbardziej znane w regionie górnicze muzeum. Na dwóch poziomach wyrobisk zapoznać się można z pracą górników i historią Śląska. Są też efekty audiowizualne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera