Nasza Loteria

Kopalnia Paruszowiec w Rybniku. Fundacja Frank Bold: "Uchwała rady miasta Rybnika podjęta bez naruszenia prawa"

Aleksander Król
Aleksander Król
Kopalnia Paruszowiec. Fundacja Frank Bold: "Uchwała rady miasta Rybnika podjęta bez naruszenia prawa"
Kopalnia Paruszowiec. Fundacja Frank Bold: "Uchwała rady miasta Rybnika podjęta bez naruszenia prawa" Aleksander Król
Fundacja Frank Bold, jako organizacja ekologiczna, wysłała swoje stanowisko do wojewody śląskiego w związku wszczętym przez niego postępowaniem nadzorczym dotyczącym uchwały Rady Miasta Rybnika z dnia 23 kwietnia 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej obszar w rejonie ulicy Golejowskiej, która uniemożliwiała budowę zakładu górniczego - tzw. kopalni Paruszowiec.

Fundacja Frank Bold, jako organizacja ekologiczna, wysłała swoje stanowisko do wojewody śląskiego w związku wszczętym przez niego postępowaniem nadzorczym dotyczącym uchwały Rady Miasta Rybnika z dnia 23 kwietnia 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej obszar w rejonie ulicy Golejowskiej, która uniemożliwiała budowę zakładu górniczego - tzw. kopalni Paruszowiec.

Stanowisko to zostało opracowane przez zespół prawny Fundacji w odpowiedzi na prośby skierowane do Fundacji przez grupę mieszkańców Rybnika, jak również działające w Rybniku stowarzyszenie Rybnicki Alarm Smogowy.

- Brak uzasadnienia stawianych Uchwale zarzutów znacząco utrudnia odniesienie się do nich, gdyż nie sposób wywnioskować, na jakiej podstawie i w jakim zakresie zdaniem Organu Uchwała narusza wskazane w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania przepisy. Jednocześnie Fundacja nie zgadza się z twierdzeniem, jakoby Uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem prawa - informuje Fundacja Frank Bold.

Kopalnia Paruszowiec: Wojewoda wszczął postępowanie. Kuczera: "Jesteśmy zdeterminowani zrobić wszystko by kopalnia nie powstała"

Kopalnia Paruszowiec: Wojewoda wszczął postępowanie. Kuczera...

- Wojewoda wskazuje przepisy, które wydaje się uważa za naruszone, ale nie tłumaczy w jaki sposób do tego naruszenia miałoby dojść - mówi nam radca prawny Miłosz Jakubowski z Fundacji Frank Bold.

Podkreśla, że podstawą do stwierdzenia nieważności uchwały rady gminy w tym planu miejscowego jest istotne naruszenie prawa, tzn. nawet gdyby wojewoda dopatrzył się jakiejś niewielkiej niezgodności z prawem, to nie jest to podstawą, by stwierdzić nieważność całej uchwały.

Sprawdź to

- To musi być istotne naruszenie procedury, przede wszystkim procedury uchwalania planu miejscowego, zwykle chodzi o jakieś uchybienia proceduralne lub rażące wykroczenia poza kompetencje planistyczne gminy - mówi mecenas.

- Jako przykład mogę powiedzieć, że są takie sprawy, gdzie faktycznie wojewodowie stwierdzali nieważność planów miejscowych, które dotyczyły wydobycia kopalin. Ale w znanych mi sprawach chodziło raczej o wydobycie odkrywkowe, po drugie chodziło o sytuacje gdy w planie miejscowym próbowano określać warunki eksploatacji złoża. Co nie powinno być regulowane w planie miejscowym. W przypadku Rybnika plan miejscowy nie ingeruje w samo złoże, bo nie może tego robić. Złoże jest, można wydobywać je pod ziemią, ale plan miejscowy uniemożliwia lokalizację zakładu górniczego w tym konkretnym pojedynczym miejscu, w którym wymarzył sobie inwestor - mówi Miłosz Jakubowski.

Dodaje, że tak naprawdę ten plan miejscowy nie zabrania wydobycia węgla ze złoża Paruszowiec, on tylko uniemożliwia lokalizację w tym konkretnym miejscu zakładu górniczego, czyli tej naziemnej infrastruktury.

- Miasto Rybnik od dłuższego czasu podejmuje konsekwentne działania w celu poprawy stanu środowiska, w tym w szczególności jakości powietrza, co z jednej strony jest jego Konstytucyjnym i ustawowym obowiązkiem, a z drugiej działaniem prowadzonym w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców oraz w celu ochrony zdrowia publicznego. Rada Miasta Rybnika przyjęła przedmiotową Uchwałę działając w ramach swojego władztwa planistycznego, realizując ustawowy obowiązek ochrony zasobów środowiska, poprzez skonkretyzowanie przeznaczenia objętych uchwałą nieruchomości, zgodnie z zasadą kompleksowości w ochronie środowiska oraz konstytucyjną zasadą zrównoważonego rozwoju. Tym samym Uchwała nie została podjęta z istotnym naruszeniem prawa - czytamy w piśmie Fundacji Frank Bold skierowanym do wojewody.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni