Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a Kościół. Episkopat zaleca przyjmowanie Eucharystii na rękę. "Zostańcie w domach" apeluje do chorych arcybiskup wrocławski

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Koronawirusem można zarazić się także w kościele. Toteż KEP zaleciła szczególne środki ostrożności. W części Włoch i w Korei Południowej podjęto decyzje m.in. o zamknięciu świątyń. W bazylice mediolańskiej msze odbywają się bez wiernych, transmituje je telewizja.
Koronawirusem można zarazić się także w kościele. Toteż KEP zaleciła szczególne środki ostrożności. W części Włoch i w Korei Południowej podjęto decyzje m.in. o zamknięciu świątyń. W bazylice mediolańskiej msze odbywają się bez wiernych, transmituje je telewizja. pixabay
Nie potrzeba wybujałej wyobraźni, żeby zdać sobie sprawę, że kościół to miejsce, gdzie istnieje duże ryzyko zarażenia się koronawirusem. W Korei Południowej zamknięto z tego powodu ponad 1,7 tys. kościołów. Takie same decyzje podjęto w niektórych rejonach Włoch. W Ameryce zrezygnowano m.in. ze zwyczaju podawania wiernym podczas mszy wina ze wspólnego kielicha czy opróżniono kropielnice. Przewodniczący Episkopatu Polski już ponad tydzień temu apelował do wiernych i duchowieństwa o zachowanie ostrożności, w tym przyjmowanie eucharystii do ręki i zrezygnowanie z robienia znaku krzyża wodą święconą. - Kolejne zalecenia powinny zapaść w tym tygodniu podczas spotkania Konferencji Episkopatu Polski - zapowiada ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy metropolity katowickiego.

Koronawirus a Kościół. Będą zalecenia dla całego Kościoła

- Będziemy starać się wypracować wspólne, ogólnokościelne ustalenia dotyczące epidemii koronawirusa - zapowiedział abp Wiktor Skworc w Radiu eM.

Decyzje mają zapaść na najbliższym spotkaniu Konferencji Episkopatu Polski (KEP), zaplanowanym na najbliższy czwartek i piątek. - Gdyby w jakimś miejscu wykryto intensywne ogniska występowania wirusa, każdy biskup będzie też działać samodzielnie - podkreślił jednak metropolita katowicki.

Rzecznik prasowy metropolity, ks. dr Tomasz Wojtal, w rozmowie z DziennikiemZachodnim.pl, wyjaśnił, że aktualnie na terenie archidiecezji obowiązują te zalecenia, które już wcześniej zostały sformułowane w specjalnym komunikacie Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczący KEP przypomniał w nim m.in., że komunię świętą można przyjmować także na rękę, zamiast podawać rękę, lepiej skinąć głową, a kto ma obawy przed zarażeniem, ten powinien rezygnować z żegnania się wodą święconą.

Nie przegap

Arcybiskup wrocławski: Zostańcie w domach, nie idźcie do kościoła!

Wrocławska kuria poszła o krok dalej i apelowała w weekend do wiernych, aby osoby chore: kaszlące, kichające, zakatarzone czy z gorączką - nie przychodziły do kościołów, tylko wzięły udział we mszach za pośrednictwem radia czy telewizji.

Zgodnie z zaleceniami arcybiskupa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, wrocławscy kapłani przed rozdawaniem komunii świętej powinni też dezynfekować ręce specjalnymi płynami. Wierni zaś mogą przyjmować komunię do ręki. Z kolei znak pokoju uczestnicy mszy powinni przekazywać sobie skinieniem głowy, zamiast podaniem dłoni.

Wojewoda śląski zdecydował o zamknięciu szkół w Rybniku w związku z podejrzeniem koronawirusa.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus w Rybniku. Trzy szkoły zamknięte przez zagrożeni...

Z kolei wierni we wszystkich kościołach archidiecezji białostockiej podczas niedzielnej (08.03.2020r.) mszy św. mieli okazję usłyszeć instrukcję ministra zdrowia w związku z epidemią koronawirusa. Pismo zawisło także na przykościelnych tablicach informacyjnych.

Prymas Polski: Kościół musi słuchać zaleceń służb państwowych

Prymas Polski abp. Wojciech Polak, w rozmowie z Polskim Radiem, podkreślił, że Kościół musi słuchać zaleceń służb państwowych w kwestii ewentualnego odwoływania zgromadzeń religijnych czy wyjazdów pielgrzymów.

- Nie będziemy odwoływać nabożeństw tylko dlatego, że nam się tak widzi, ale będziemy się stosować do tego, co jest informacją państwową - zaznaczył.

We Wrocławiu, przypomnijmy, potwierdzono dotąd trzy przypadki zarażenia koronawirusem, w szpitalu w Raciborzu - aż pięć. Co najmniej dwoje z zainfekowanych to mieszkańcy Rybnika. Do poniedziałku, 9 marca, potwierdzonych zostało łącznie 16 przypadków zarażenia SARS-CoV-2. Ponad 170 osób jest hospitalizowanych, ponad 4 tys. objętych kwarantanną domową.

Nie przegap

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera