Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w Cielętnikach to kolejny zabytek w powiecie częstochowskim. Świątynia została wzniesiona pod koniec XIX wieku

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Kościół w Cielętnikach wpisany do rejestru zabytków
Kościół w Cielętnikach wpisany do rejestru zabytków Parafia Przemienienia Pańskiego Cielętniki
Niewielka wieś w powiecie częstochowskim - Cielętniki - może pochwalić się kolejnym zabytkiem. Oprócz znanej niemal w całej Polsce ponad 700-letniej lipy, do rejestru wpisano ostatnio tamtejszy budynek kościoła pw. Przemienienia Pańskiego.

Kościół w Cielętnikach to kolejny zabytek w powiecie częstochowskim

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego znajduje się przy ul. T. Kościuszki w Cielętnikach - jest usytuowany w centralnej części wsi, na skrzyżowaniu. Od strony drogi przedpole wypełnione jest zielenią.

- Miejscowość Cielętniki należała przez wieki do parafii Żytno, podlegającej arcybiskupstwu gnieźnieńskiemu. Duża odległość, dość spora liczba wiernych i ambicje właścicieli powodowały dążenie do utworzenia tu osobnej parafii - przypomina Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

W 1741 r. właściciel wsi Sebastian Bystrzanowski wybudował drewnianą kaplicę dworską i odpowiednio ją uposażył. Ze względu na to, że na przestrzeni lat jej stan się pogorszył, zapadła decyzja o budowie nowego kościoła. Wzniesiono go w 1891 r. w stylu neogotyckim. Inwestorem był proboszcz ks. Teofil Żychowicz. Autor projektu nie jest znany. Starą kaplicę dworską natomiast rozebrano. Nowy kościół konsekrowany został dopiero w czerwcu 1920 r. przez pomocniczego biskupa włocławskiego Władysława Krynickiego, mieszkającego w Częstochowie.

W latach 80. XX w. wzmocniono fundamenty kościoła. Budynek, mimo niewielkich zmian wystroju, ma spójną, jednorodną formę o wyraźnej stylistyce.

- Obiekt stanowi świadectwo minionej epoki, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość artystyczną i naukową. Posiada również wartość historyczną, gdyż jest istotnym elementem zabudowy gminy Dąbrowa Zielona oraz świadczy o historii miejscowości Cielętniki i całego regionu - uzasadnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Stopień zachowania wartości historycznych, artystycznych i naukowych kościoła - zdaniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków - uzasadnia objęcie go ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera