Kraków zdominuje Śląsk? Marek Plura kontra rządowa strategia

Michał Wroński
Andrzej Banaś
Rządowa strategia zakłada wielopłaszczyznową współpracę województwa śląskiego z Małopolską. Zbytnie zacieśnianie tych więzi może zagrozić śląskiej tożsamości - ostrzega Marek Plura

Krakowic nie ma na żadnej mapie świata. Możliwość ich powstania już dziś budzi jednak obawy. Najgłośniej dał im wyraz poseł Marek Plura, który z mieszanymi uczuciami podchodzi do przyjęcia przez rząd Strategii Rozwoju Polski Południowej. Zakłada ona daleko idącą współpracę województwa śląskiego i małopolskiego. Poseł zaś uważa, że podobne efekty gospodarcze mogłaby nam przynieść integracja z pozostałymi województwami leżącymi w historycznych granicach Śląska, która jednocześnie nie groziłaby nam wizją kulturowego zdominowania - jak zdaniem Plury może się stać w przypadku współpracy z Krakowem.

Przy Krakowie będziemy "kopalniokiem na deser"

Rządowy dokument to nic innego jak tylko rozwinięcie inicjatywy, którą jeszcze w roku 2011 podjęli samorządowcy obu województw. W kwietniu ubiegłego roku podczas wspólnej sesji samorządową wersję (swoisty projekt) strategii przyjęły sejmiki województw: śląskiego i małopolskiego. Zarówno wówczas, jak i dziś w komentarzach mówiło się przede wszystkim o wspieraniu konkurencyjności gospodarki, poprawie dostępności komunikacyjnej (kilka dni temu marszałek Małopolski stwierdził w mediach, że potrzebna jest wspólna karta metropolitalna, czyli rozszerzona wersja naszego ŚKUP-u), ochronie środowiska naturalnego, przeciwdziałaniu skutkom klęsk żywiołowych i promocji obu regionów.

- Związki gospodarcze oraz infrastrukturalne między województwem śląskim a małopolskim są naturalne, pożyteczne i na pewno poprawią jakość życia w obu tych regionach - komentuje Marek Plura, śląski poseł Platformy Obywatelskiej. Tyle, że jak dodaje, dla niego w Polsce regionów równie ważny jest "element mentalny". I to sprawia, że nie jest już takim entuzjastą Krakowic.

- Gdyby z tej współpracy miał w przyszłości powstać jakiś twór administracyjny, to nasza śląska tożsamość zostałaby wystawiona na dużą próbę. Ludność śląska stanowiłaby w nim zdecydowaną mniejszość, a to sprawiłoby, że nasze potrzeby kulturalne stałyby się kompletnie niezrozumiałe - tłumaczy Plura.
Zdaniem posła, zbyt bliskie więzi z Krakowem zaszkodziłyby też kulturze i turystycznej promocji Śląska, gdyż stolica Małopolski by nas zdominowała, a nam przypadłaby rola "kopalnioka na deser". - Tymczasem w układzie śląskim moglibyśmy zaistnieć w układzie partnerskim - uważa Plura, postulując zwrócenie się ku województwom: dolnośląskiemu i opolskiemu.

Opole i Wrocław wolą do Szczecina i Poznania

Tyle że oba wspomniane województwa widzą swoją przyszłość w zupełnie innym bloku - inicjatywie Polska Zachodnia, zrzeszającej poza nimi jeszcze województwa lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

- We współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju przygotowują one Strategię Rozwoju Polski Zachodniej, która tę współpracę wzmocni - informuje Maciej Zathey, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim. O podobnej współpracy z woj. śląskim na razie nie ma mowy, choć przedstawiciele Dolnego Śląska dyplomatycznie zastrzegają, że nie można jej wykluczyć w przyszłości ze względu na łączące te regiony inwestycje infrastrukturalne.

Spóźnionym, górnośląskim "zalotom" w stronę Wrocławia z lekką konsternacją przyglądają się w Krakowie. Marszałek Małopolski Marek Sowa na nasze pytanie o ewentualną administracyjną fuzję obu regionów tylko wzrusza ramionami. - Nawet nie ma co rozważać takiej opcji - zarzeka się i podkreśla, że wspólna strategia będzie skutkować głównie na płaszczyźnie gospodarczej i w żaden sposób nie zagrozi śląskiej tożsamości.

- Gwara góralska na pewno nie zabije gwary śląskiej - zapewnia marszałek Sowa, ale dla pewności w lutym wespół z Mirosławem Sekułą planuje spotkanie z parlamentarzystami, podczas którego wyjaśnią, o co chodzi we wspólnej strategii.

Katowice dzielą od Krakowa 72 kilometry, do Opola mamy 40 km dalej. I te 40 km najwyraźniej czynią różnicę, bo samorządowcy z Opola widzą przyszłość swojego regionu w porozumieniu z Wrocławiem, Poznaniem, Szczecinem, czy Zieloną Górą.


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze 238

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W. Ć -ie Bielsko zostało wchłonięte przez Białą Małopolską (Krakowską), no ja, Mała Osada Tkaczy Małopolskich za Rzeką Białą, w Potężnym obok Bielsku Królewskim na Wzgórzu Zamkowym zostało wchłonięte .Ja przepraszam ,do jakiś ty szkoły łazioł ,miołeś pod gorka ? Ja dzieje Bielska znam naocznie od wczesnych lat 50-tych i niy opowiadej bajek ,BB
G
Gość
nie pseudo Polski

jak ci w gebie....
G
Gość
jeżeli nie to nalezy to uczynić

Do roboty kolego "Zajmij się chłopie w końcu czymś konkretnym. "
c
czyżby X miał w sobie
ZAZDROŚĆ to takie narodowe ....
n
nie wysilaj sie
bo twoje komentarze brzmia jak propaganda Plebiscytowa z 1921 roku na Śląsku.
X
X
Niestety, panie pośle, jesteś pan w partii, która jest przy żłobie już 6 lat, tak długo jak żadna wcześniej.
H
HRBERT
ZAPYTASZ JAK DOSZEDŁEM DO PRAWDY.OTÓZ ANALIZA OBECNEJ NAZWY PLEMIENIA--RESZTKI CELTÓW ZACHOWAŁY SIE DZIĘKI SKRYCIU SIĘ PRZED WROGAMI W LICZN YCH JASKINIACH W MASYWIE BESKIDÓW STĄD NAZWA PODBESKIDZIANIE. PÓZNIEJ OSIEDLILI SIĘ W LIPNIKU --BIAŁEJ A PO WZROŚCIE POPULACJI OSĄGNELI SAMODZIELNOSĆ .DZIEKI KORZYSTNEMU POŁOŻENIU OBOK BOGATEGO BIELSKA NASTĄPIŁ DALSZY WZROST LUDNOSCIOWY I EKONOMICZNY.. POTRAFILI WYKORZYSTAC SYTUACJE PO II WOJNNIE ŚWIATOWEJ I PO WYPEDZENIU LUDNOSCI RODZIMEJ Z BIELSKA PRZEJELI DOBRA MATERIALNE MIESZAN BIELSKCH ORAZ OPANOWALI INFRASTRUKTURE PRZEMYSLOWA OBECNIE MARZĄ O EKSPANSJI TERYTOLIALNEJ I STWORZENIU WIELKIEGO PODBESKIDZIA.KIERUJĄ SIĘ IDEOLOGIA NACJONALISTYCZNA O WYŻSZOSCI INTELEKTUALNEJ KORZYSTAJĄ TEZ Z DOROBKU MARSISTOWSKO--LENINOWSKIEGO CYTUJĄC SŁOWA LENINA O MASACH KTORE TRZEBA UPODMIOTOWIC .CHRONIA SWOICH PRZYWÓDCÓW NA FORUM PUBLICZNYM WYSTĘPUJĄ TYLKO NIELICZNI..TYLKO WSPÓŁPRACA BEZPOSREDNICH SĄSIADÓW MOZE EKSPANSJĘ TYCH POTOMKÓW CELTÓW POWSTRZYMAC
H
HERBERT
WIELCE SZANOWNY A,,NONIMIE DOKONAŁEM KWERENDY SWOICH NOTATEK I TWOICH REWELACJI NIESTETY JESTEŚ W BŁĘDZIE POTOMKOWIE PLEMIENIA CELÓW TO PLEMIĘ NAZWANE PODBESKIDZIANAMI. RESZTKI TEGO PLEMIENIA ZACHOWAŁY SIĘ W PRZYSIÓŁKU WSI LIPNIK BIAŁEJ.OBECNIE OBSERWUJEMY ODRODZENIE ŚWIADOMOŚCI PLEMIENNEJ TEGOŻ PLEMIENIA PO .PO ZDOBYCIA TERENÓW DAWNEGO KŚIĘSTWA BIELSKIEGO ORAZ KSIĘSTWA ŻYWIECKIEGO EKSPANSJA ZOSTAŁA SKIEROWANA NA TERENY SĄSIEDNICH KSIĘSTW CIESZYŃSKIEGO I OŚWIĘCIMSKO-ZATORSKIEGO A PERSPEKTYWICZNIE NA PRASTARĄ STOLICE KRÓLA KRAKA . TAK ZE JESTES W BŁĘDZIE CO DO WŁĄCZENIA SIE W DZIAŁANIA POTOMKÓW CELTÓW PLEMION SLĄSKICH ICH CELEM JEST ZACISNIC WIĘZI Z PLEMIONAMI WISLAN BY DAĆ ODPÓR NIECNYM ZAKUSOM PODBESKIDZIAN
H
HERBERT
NAREŚCIE KIERYŚ MIE OSWIYCIL ZECH SIE DURSZ ZASYYTANOWIOŁ CO TO JEST CYJTLA I NA STAROŚC WIYM ŻE TO STARO GODKA PLEMIYNIA CELTÓW INO TYLA PO SIEBIE BOROKI ZOSTAWILI
n
nosallo
Ja to rozumiem, słyszę od lat. To wszystko jest uzasadnione, i te obawy wiem skąd się wzięły. Często jednak, jak i przy tej strategii, brzmi to jak ciągły stereotyp. Stereotyp rodzi stereotyp. O autonomii chronionej granicą i paszportem (takie bzdury krążą). Mam jednak wrażenie, że to wszystko tylko ja rozumiem... Mało kto zdaje sobie sprawę jaki durny obraz Śląska krąży dookoła. Trzeba się w końcu otworzyć i jest na to doskonała okazja. Co się przemyślanie samodzielnego zrobi to do Warszawy nie uciecze. Wyremontowanych zabytków nikt by wam nie nie ukradł. Przepraszam za krytykę, zbyt wiele już powiedziałem. Jednak jak tu czytam, to widzę, że mało kto wchodzi w dyskusję z opinią odmienną do konformistycznych obaw. Wy i takich wolicie kopnąć w tyłek, ja?
F
Frosh
Jakiekolwiek podejście z naszej strony,to i tak będziemy ruiną betonową z betonową ruiną,albo raczej pokopalnianymi zapadliskami wypełnionymi wodą.Choćby mieszkańcy Śląska niezależnie od wyznawanej narodowości i opcji urobili sobie ręce po łokcie niczego nie zwojują.Im więcej wypracują tym więcej zabierze Warszawa Dobrym Przykładem była Ślaska kasa Chorych,która dobrze sobie radziła i była modelowa wśród innych polskich kas regionalny.Pod koniec każdego roku miała zaoszczędzone około trzy miliony zł które musiała oddać kasom na ścianie wschodniej.Po wprowadzeniu NFOZ,śląskie społeczeństwo ma to samo co reszta Polski,kolejki do lekarzy,brak pieniędzy ,drogie lekarstwa, bankrutujące szpitale.
R
Ruk cuk
Tylko niech ogłoszą dzień bez maczet.Dobry obiadek zjem sobie w niedzielę w domu,mam też parę swoich miejsc gdzie z kamratami mogę wypić dobre piwko [tanio]pogadać lub zagrać w szkata.Zamiast Wawelu,wolę zwiedzić kopalnię Guido w Zabrzu, lub inne zabytki których jeszcze nie zdążono zniszczyć.
T
Tyta
Zbytnie zacieśnianie tych więzi może zagrozić śląskiej tożsamości - ostrzega Marek Plura,

majom recht Panocku,
z cyntusiami niy za blisko.

jak ś niymi pośniodosz,
to na łobiod niy czekej.
A
A
Ani polski ,ani czeski,ani niemiecki tylko celtycki! To krew celtycka pomieszana z polską ,czeska,niemicka dała wspaniałą mieszankę śląska!
To plemiona wybrane,majace swoje bogactwa jezyk i kulturę.
To przez tych najezdzców nie mogł sie rozwinąc i założyc własnego państwa,bo mu nie dali inni.
A teraz w przywódcach wrze krew starych Celtów...i po latach upokorzeń i niewoli nadejdzie upragniona wolność!
n
nosallo
*tamtym roku znaczy się. ;)
Dodaj ogłoszenie