Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka „Poza strachem”. Opowiada o tym, jak Polacy ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Zawiera dramatyczne relacje

Monika Krężel
Monika Krężel
Barbara Stanisławczyk, „Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów”, Wydawnictwo Fronda, Warszawa 2023, stron 352
Barbara Stanisławczyk, „Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów”, Wydawnictwo Fronda, Warszawa 2023, stron 352 Fot. Monika Krężel
Na księgarskim rynku jest książka Barbary Stanisławczyk „Poza strachem”. Zawiera rozmowy z Polakami, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów – swoich przyjaciół, bliższych i dalszych znajomych, a czasami i przypadkowe osoby. Przeżyli koszmar, nieobcy był im strach o dzieci i rodzinę, ale decydowali się na pomoc innym.

Wszystkich historii nie da się opisać. W wioskach, małych miasteczkach, dużych miastach mieszkali heroiczni Polacy, którzy nie odmówili Żydom pomocy. Czasami byli dla siebie dobrymi znajomymi, lojalnymi wspólnikami, jak rodzina Wojciechowskich z majątku Kanie i rodzina Żyda Mojżesza Kohne. Przed drugą wojną dziedzic Wojciechowski blisko współpracował z rodziną Kohne w uprawie warzyw. Specjalizowali się w kiszeniu ogórków, co przynosiło znakomite zyski. Gdy nadeszła wojna, Wojciechowscy od razu zdecydowali, że chcą pomóc rodzinie Mojżesza. Zaproponowali budowę bunkra w środku gęstego zagajnika, tam udało się przeżyć Kohnom. I choć po wojnie Wojciechowscy stracili majątek i ledwo wiązali koniec z końcem, uznani przez władzę ludową za burżujów i wyzyskiwaczy, nigdy nie żałowali, iż pomagali innym – w czasie wojny Żydom, a przed nią chłopom z okolicznych wiosek. Zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, odwiedzili Kohnów w Izraelu.

Zupełnie inną relacją jest ta przekazana przez rodzinę Marii Wojtyszyn, która mieszkała na przedmieściach Lwowa. Pewnego razu do drzwi zapukała znajoma Lola Axlrad z prośbą o ukrycie dwóch córek – niespełna czteroletniej Janki i ośmioletniej Reni. Jance wyrobiono dokumenty, miała być bliską kuzynką, ale sąsiadka Ukrainka doniosła o żydowskim dziecku na policję ukraińską. Wtedy zaczęła się gehenna, ukraińscy policjanci nachodzili rodzinę domagając się pieniędzy i strasząc, że wszystko doniosą na gestapo. Rodzina, po kolejnej wizycie policjantów, musiała załatwić Jance inne lokum, by ocalić życie. Siostra Janki, Renia była przechowywana w zupełnie obcej rodzinie i też szczęśliwie udało się jej przeżyć.

W 1946 roku Wojtyszynowie zostają repatriowani do Wrocławia. Nie potrafią rozstać się z Janką, ona też nie chce opuścić rodziny. Po namowach jednak oddają dziecko Komisji Koordynacyjnej do Spraw dzieci Żydowskich w Polsce w Łodzi. Janka z siostrą wyjeżdżają do Izraela, po wojnie korespondują z rodziną Wojtyszynów, która nie otrzyma nawet medalu Sprawiedliwych.

Takich historii mamy w książce kilkanaście. Pokazują relacje Polaków z miejscową ludnością, działania szmalcowników, trudne decyzje o przyjęciu pod swój dach Żydów. Mamy tu opowieści o spaleniu przez Niemców całej rodziny w stodole za ukrywanie Żydów, wspomnienia uratowanych, a także historie sięgające lat 90. Autorka pisze o tym, jak ułożyły się losy wybawionych i wybawców w powojennej rzeczywistości.

Po wojnie Polacy niechętnie przyznawali się do pomocy Żydom, czasami starali się o przyznanie medali, bywało też, że domagali się zadośćuczynienia od ocalonych. Zdarzało się, że w peerelowskiej rzeczywistości sami stawali się ofiarami, poczuli gorzki smak wdzięczności.

W książce są też obszerne fragmenty dokumentów i książek traktujących o pomaganiu Żydom, mamy tutaj m.in. cytaty z książek Hanny Krall czy Władysława Bartoszewskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera