Kuźnia Raciborska - Gmina przyjazna środowisku

Materiał partnerski
Udostępnij:
Gmina Kuźnia Raciborska liczy 127 km2 i 11,6 tys. mieszkańców. Położona jest w powiecie raciborskim, województwie śląskie. Jest gminą miejsko – wiejską leżącą w Parku Krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. W skład gminy wchodzi siedem sołectw: Budziska, Jankowice, Ruda, Ruda Kozielska, Rudy, Siedliska oraz Turze.

Stolica gminy – miasto Kuźnia Raciborska - to lokalny ośrodek administracyjny, oświatowy i przemysłowy, znany przede wszystkim za sprawą Fabryki Obrabiarek „Rafamet” S.A., czołowego polskiego eksportera tych urządzeń. Historia firmy sięga aż roku 1845 kiedy to Anton Magnus Schoenawa założył Hutę „Hofnungshütte”.Dużą renomą na krajowym i zagranicznym rynku przetwórstwa mięsnego cieszy się rodzinna firma Maxpol. W mieście rozwija się także szereg małych i średnich firm. Tereny leśne w gminie stanowią 70% powierzchni, w których występują pomniki przyrody, do których należą pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska, o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa i krzewy gatunków rodzimych lub obcych, których na terenie gminy Kuźnia Raciborska zostało ustanowionych 18.

Gmina leży w górnym biegu rzeki Odry i dolnym rzeki Rudy. Cały teren gminy leży w Kotlinie Raciborskiej i w północno-zachodniej części, należącego do Wyżyny Śląskiej, Płaskowyżu Rybnickiego. Obszar gminy został ukształtowany podczas drugiego zlodowacenia i pokryty jest piaskami moreny dennej. Zgodnie z trójstopniową skalą lokalizacji użytków rolnych pod kątem ich przydatności do produkcji żywności, gleby w całej gminie zakwalifikowano jako typ lokalizacji gruntów A, co oznacza, że jest to lokalizacja korzystna, gdzie dopuszczona jest uprawa wszystkich gatunków roślin jadalnych i paszowych. Gleby w gminie są ubogie, jedynie w zachodniej części, nad Odrą, można spotkać mady rzeczne. Piaszczyste tereny pozostałej części gminy porasta las, w tym głównie iglasty. W Kuźni Raciborskiej od 1995 roku funkcjonuje oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna, która po renowacji redukuje ładunek zanieczyszczeń w ściekach w 98%, a jej przepustowość wynosi od 700 do 800 m3 na dobę.

W 2014 roku na terenie gminy Kuźnia Raciborska istniała czynna sieć kanalizacyjna o długości 9,3 km oraz 243 przyłącza prowadzące do budynków mieszkalnych i zbiorowego zamieszkania. W latach 2010-2014 w gminie systematycznie zwiększała się zarówno długość czynnej sieci kanalizacyjnej (o 5,6 km), jak i liczba przyłączy kanalizacyjnych prowadzących do budynków (o 135). Rozwojowi infrastruktury kanalizacyjnej towarzyszył wzrost liczby ludności korzystającej z kanalizacji (o 773 osoby). Zmniejszała się natomiast ilość ścieków odprowadzonych do kanalizacji – z 105,0 dam3 w 2010 roku do 100,0 dam3 w 2014 roku. Gminny system ciepłowniczy zasilany z kotłowni osiedlowej wykorzystuje jako paliwo węgiel kamienny. Usługi ciepłownicze realizowane są także przy wykorzystaniu energii elektrycznej, węgla kamiennego spalanego w kotłowniach obsługujących pojedyncze obiekty, węgla spalanego w piecach i kotłowniach indywidualnych, oraz źródeł energii odnawialnej. Łączna długość sieci ciepłowniczej w gminie wynosi około 1 400 mb.

Obecnie w Gminie realizowane są dwa ważniejsze projekty dotyczące ochrony środowiska.
1.Gmina otrzymała pożyczkę ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach zadania OA 1.4. - Wdrażanie obszarowych programów ograniczenia emisji pyłowo-gazowych, w celu realizacji zadania pn. „Realizacja Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Kuźnia Raciborska – etap I: rok 2017”. Program ten realizuje zadania z zakresu ochrony powietrza, polegającego na modernizacji źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych należących do osób fizycznych (wymiana starych kotłów centralnego ogrzewania). W roku 2017r. zaplanowano wymianę 75 kotłów tradycyjnych, dwufunkcyjnych na terenie Gminy, co pozwoli na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery w ciągu roku w ilościach:
-CO2 – 366 ton,
-pył – 3,2 ton
-SO2 – 8 ton
-NOx – 400 kg
-CO – 8 ton

2.Gmina rozpoczęła przygotowania do pozyskania zewnętrznych środków finansowych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014 – 2020 ,Działanie 4.1.3 Odnawialne źródła energii: instalacje solarne, fotowoltaiczne i pompy ciepła, na kolejną inwestycję proekologiczną – instalację na obiektach prywatnych ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła, a co za tym idzie umożliwienia Mieszkańcom znacznego obniżenia rachunków za prąd i ciepło przy jednoczesnej ochronie środowiska. Poziom dofinansowania wynosi 85 % kwoty netto, koszt po stronie Mieszkańca to 15% kwoty plus podatek VAT. Jesteśmy w trakcie przyjmowania ankiet od Mieszkańców, deklarujących chęć przystąpienia do Projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie