Leszczyny, Knurów: Pociągi wracają na tory

  Leszczyny, Knurów: Pociągi wracają na tory

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  PKP PLK wyremontuje tory na odcinku pomiędzy Leszczynami a Knurowem. Póki co przywrócony zostanie tam jednak tylko ruch towarowy.

  ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  Pociągi z węglem, jadące z kopalni Knurów-Szczygłowice do rybnickiej elektrowni, nie będą już musiały kursować przez Gliwice, Kuźnię Raciborską i Rudziniec Gliwicki. Trasa ich przejazdu skróci się nawet o dwie godziny. Wszystko dlatego, że tory pomiędzy stacjami kolejowymi w Leszczynach i Knurowie w końcu zostaną wyremontowane. W pierwszej kolejności sprawi to, że na 6-kilometrowy odcinek pomiędzy miastami wróci transport towarowy, choć wielu mieszkańcom regionu marzyłoby się także przywrócenie transportu pasażerskiego.

  - Efektem inwestycji Polskich Linii Kolejowych będzie przywrócenie ruchu między Knurowem a Leszczynami. Linia ta ma bardzo ważne znaczenie w transporcie towarowym. Stanowi podstawową trasę przewozu węgla z kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego. Usprawni to także połączenie Śląska z portami w Świnoujściu, Szczecinie i Gdyni - mówi Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

  Na inwestycję kolejowa spółka wyda 25 milionów złotych.

  - Rewitalizacja nieczynnego od 2008 roku odcinka obejmuje wymianę toru, 4 rozjazdów, przebudowę sieci trakcyjnej oraz remont 4 przepustów i wiaduktu. Dzięki rewitalizacji pociągi będą mogły jechać krótszą o 50 km trasą, zamiast dotychczasowej - mówi Karniewski.

  Po przeprowadzonym remoncie na wspomnianej trasie pociągi będą mogły kursować z prędkością 70 km na godzinę. Prace rozpoczną się w maju i potrwają do końca roku.

  Przed laty pociągi kursujące pomiędzy Rybnikiem, przez Leszczyny, do Knurowa i dalej do Zabrza-Makoszowy, była popularna wśród mieszkańców regionu. Pociągami do pracy dojeżdżali przede wszystkim pracownicy kopalń. Czy przywrócenie pociągów pasażerskich na tej trasie jest możliwe?

  - Koleje Śląskie rozważały zasadność wprowadzenia nowej relacji Rybnik-Gliwice, jednak - przynajmniej na razie - nie zdecydowaliśmy się na taki krok. Faktem jest, że linia przebiega z dala od większości osiedli, nawet w przypadku zbudowania dodatkowych przystanków. Oznacza to, że dla osób np. z Knurowa i Szczygłowic oferta transportu kolejowego nie byłaby tak atrakcyjna jak inne środki lokomocji - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik Kolei Śląskich.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  knurów

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Można wybudować nowe perony w Knurowie przy Kopalni. Jest blisko centrum. I wtedy ruch pasażerski miałby sens tym bardziej, że Knurów nie ma ciekawego połączenia z Rybnikiem


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O tuż to!

  Moje miasto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dla mnie KŚ łączące Knurów z Gliwicami i Rybnikiem były by wybawieniem!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo