Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Letnią naukę polskiego nad Olzą czas zacząć. Przyjadą studenci z całego świata

JAK
Po raz kolejny do Cieszyna przyjadą studenci z całego świata, żeby uczyć się języka polskiego i poznawać naszą historię oraz kulturę
Po raz kolejny do Cieszyna przyjadą studenci z całego świata, żeby uczyć się języka polskiego i poznawać naszą historię oraz kulturę Materiały Prasowe
Po raz kolejny nad Olzą rusza Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. W sierpniu zorganizuje aż cztery typy kursów dla 300 osób z czterech kontynentów.

Inauguracja hybrydowa 32. Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej oraz letniego kursu dla lektorów cudzoziemców organizowanych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ odbędzie się 2 sierpnia o godz. 16.30 w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza.

- W teatrze zgromadzi się około 200 osób, zdalnie uczestniczyć w niej będzie następne 100. Wykład inauguracyjny, zatytułowany „Roześmiana twarz polskiego romantyzmu” (jak na Rok Romantyzmu Polskiego przystało) wygłosi prof. Marek Piechota z Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego UŚ. Swoją obecność potwierdziły już władze UŚ, a także zaproszeni goście, wśród których znajdują się przedstawiciele różnych urzędów i instytucji Cieszyna i Katowic, województwa śląskiego, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a także przyjaciele, pracownicy, współpracownicy i osoby związane ze szkołą - poinformowała Maria Czempka-Wewióra ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Z kolei od 1 do 28 sierpnia w kampusie UŚ w Cieszynie po raz 32. będzie trwała letnia szkoła. Weźmie w niej udział niemal 160 uczestników pochodzących z całego świata, m.in. z Jordanii, Egiptu, Gruzji, Kazachstanu, Indonezji, Maroka, Afganistanu, Macedonii, Rumunii, Ghany, Bośni i Hercegowiny, Armenii, Chin czy Malezji. Będą to w przeważającej liczbie stypendyści skierowani na Uniwersytet Śląski przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w związku z uzyskaniem przez Szkołę akredytacji NAWA na lata 2021-2023.

Warto wiedzieć, że Szkoła Języka i Kultury Polskiej znalazła się w prestiżowym gronie 12 akredytowanych uczelni w całej Polsce, a jako jedyny ośrodek uzyskała uprawnienia do prowadzenia wszystkich form aktywności.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Równolegle - przez trzy tygodnie sierpnia - trwać będzie letnia szkoła online, w której weźmie udział prawie 90 osób z Chin, Tanzanii, Azerbejdżanu, Brazylii, Meksyku, Etiopii, Peru, Serbii, Niemiec, Belgii czy Ukrainy skierowanych na Uniwersytet Śląski przez NAWA. Oprócz studentów na naukę w czasie wakacyjnym zdecydowali się także wykładowcy i lektorzy zagraniczni, którzy na co dzień pracują na uczelniach wyższych poza Polską.

- Program wszystkich kursów - bez względu na sposób ich przeprowadzania - zawiera m.in. lektoraty języka polskiego, wykłady, spotkania, koncerty, projekcje filmowe, warsztaty i gry językowe. Uczestnicy będą poznawać bogactwo polskiej kultury, historię i sytuację społeczno-gospodarczą naszego kraju, a podczas weekendowych wyjazdów edukacyjnych - realnych i wirtualnych - odwiedzą ważne miejsca na mapie południowej Polski: Katowice, Pszczynę, Oświęcim, Beskid Śląski, Kraków - dodaje Czempka-Wewióra.

Kulminacyjnymi punktami letnich kursów będą dwie imprezy, które zaplanowano na 15 sierpnia. Pierwszą z nich jest organizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej od 1998 roku „Sprawdzian z polskiego”. Uczestnicy „Sprawdzianu” walczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Drugą imprezą w tym dniu jest Spotkanie Kultur i Tradycji, w którego ramach będzie można poznać sztukę, kulturę, kulinaria, muzykę, taniec i tradycje ponad 300 uczestników kursów letnich.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera