Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Lewicobus w Katowicach. Adrian Zandberg: Śląsk pozostanie przemysłowym sercem Polski

Adrian HadaszZaktualizowano 
Na wiecu pojawili się m.in. Adrian Zandberg, Wanda Nowicka oraz „jedynka” partii w Katowicach – Maciej Konieczny. fot. Karina Trojok
Lewicobus zawitał dziś do Katowic. W Nikiszowcu liderzy Lewicy, z Adrianem Zandbergiem na czele, zorganizowali konferencję prasową, na której opowiadali o swoim programie. Obecny był także Maciej Konieczny, „jedynka” Lewicy w Katowicach.

Dziś, 18 września 2019 roku, o godzinie 9:00 rano rozpoczął się wiec Lewicy, na którym pojawili się m.in. Adrian Zandberg, Wanda Nowicka oraz „jedynka” partii w Katowicach – Maciej Konieczny. Mowa była między innymi o zmianach w górnictwie, dofinansowaniu służby zdrowia oraz pomysłach na zwalczanie globalnego ocieplenia.

Zandberg: „Śląsk był, jest i będzie przemysłowym sercem Polski”

Konferencję prasową rozpoczął Adrian Zandberg, mówiąc między innymi o „nowoczesnym” programie swojego ugrupowania, również w kontekście Górnego Śląska.
- Polacy oczekują mniej patrzenia w przeszłość, a więcej patrzenia w przyszłość – mówi lider Lewicy. – Tutaj, na Śląsku, chcemy powiedzieć parę słów o tym jak powinna wyglądać gospodarcza przyszłość Polski. Śląsk był, jest i będzie przemysłowym sercem Polski. Zmienia się jednak Polska, zmienia się Śląsk i zmienia się także nasza gospodarka. Lewica ma odwagę mówić głośno o tym, że musimy zainwestować w przyszłość – dodaje.

Na kogo głosować?

Co to oznacza w praktyce?

- W naszym programie istotną rolę odgrywają wydatki społeczne – kontynuuje Zandberg. – Myślimy jednak także o tym jak na te wydatki społeczne zarobić. Polska gospodarka musi być bardziej innowacyjna i konkurencyjna. Chcemy, by nasz kraj w większym stopniu zorientował się na nowe technologie, dlatego bardzo ważną częścią naszych postulatów jest program publicznych inwestycji w innowacje. Chcemy, żeby między innymi tu, na Śląsku, rozkwitły nowe gałęzie przemysłu.

Adrian Zandberg swoją przemowę zakończył wyjaśnieniem skąd pragnie czerpać wzorce.
- Patrzymy w kierunku krajów Europy Północnej i Europy Zachodniej. Pokazują one, że da się połączyć sprawiedliwość społeczną, szacunek dla pracy, wysokie płace i dynamiczny rozwój gospodarczy. I to właśnie chce osiągnąć w Polsce Lewica. Mam nadzieję, że krokiem w tym kierunku będą najbliższe wybory 13 października – konkluduje.

Lewica zwraca uwagę na problem globalnego ocieplenia

Następnie głos zabrała Wanda Nowicka. Opowiadała ona przede wszystkim o problemie globalnego ocieplenia.

- W tym roku mieliśmy wyjątkowo gorące lato – mówi Nowicka. – Globalne ocieplenie dzieje się tu i teraz. Już doświadczamy obniżającego się drastycznie poziomu wód, wysychających jezior i stawów. Są to problemy, z którymi musimy się zmierzyć. Co jednak ma tutaj do zaproponowania nasz prawicowy rząd? Po pierwsze, niezwykle wielki import węgla ze wschodu. Po drugie, ogromną ilość śmieci sprowadzaną z zagranicy, która jest spalana na naszych wysypiskach. Wreszcie, wycinkę Puszczy Białowieskiej i ogólną wycinkę lasów w całej Polsce, co jest ogromnym problemem.

Według Wandy Nowickiej prawica nie chce i nie czuje problemów środowiska naturalnego.

- Wciąż istnieją prawicowi politycy, którzy w ogóle zaprzeczają temu, że globalne ocieplenie istnieje i że jest to realny problem – zwraca uwagę. – Wolą udawać, że tego nie ma i traktują ekologię jak ideologię. Lewica ma na problemy środowiska naturalnego odpowiedź i bardzo dobrze przygotowany program.

Nowicka uważa, że w sprawie ochrony środowiska trzeba działać już teraz.
- Nie możemy czekać 30 lat na to aż prawica się obudzi. Lewica mówi zdecydowanie i stanowczo: chcemy przeciwdziałać katastrofie ekologicznej. Mamy wolę, program i ludzi, którzy chcą podjąć tę walkę. Tylko Lewica może przeciwdziałać tym wszystkim zagrożeniom, z którymi borykamy się jako społeczeństwo.

Maciej Konieczny „jedynką” Lewicy w Katowicach

Lewicobus w Katowicach. Adrian Zandberg: Śląsk pozostanie pr...

Po Wandzie Nowickiej głos zabrał Maciej Konieczny, startujący z pierwszego miejsca na liście Lewicy w Katowicach.
- Cieszę się, że spotkaliśmy się w Nikiszowcu, które jest moim zdaniem jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie – zaczął Konieczny. – Niegdyś było to miejsce nowatorskie. Sam Śląsk znajdował się w awangardzie przemysłowej Europy i tam jest jego miejsce. Mamy wszelki narzędzia ku temu, by tę należną pozycję Śląskowi przywrócić.

Konieczny zwraca uwagę na nowe technologie zmieniające obecną światową gospodarkę.
- Już niebawem świat wokół nas będzie wyglądał zupełnie inaczej. Od nas zależy czy będziemy na czele zmian, czy będziemy ciągnąć się w ich ogonie. Lewica nie ma tutaj wątpliwości: chcemy inwestować w przyszłość.

Jak się to przekłada na konkretne obietnice?

- Będziemy każdego roku wydawać 3,5 miliarda złotych na innowacyjne rozwiązania w gospodarce. Co roku również 2% PKB przeznaczymy na badania i rozwój. Nie może być tak, że Śląsk i Polska kopiują tylko rozwiązania z Zachodu. Niech to inni od nas kopiują – mówi Konieczny. – Śląsk to przemysł. Chcemy, aby nowoczesne technologie były produkowane właśnie tutaj, na Śląsku. Nie w Niemczech, w Kanadzie lub w Japonii, ale tutaj. Stać nas na to.

Jak zwraca uwagę Konieczny, by tego typu postulaty spełnić potrzeba „odwagi i pomysłów”.
- Lewica ma i jedno, i drugie – mówi.

Większe dofinansowanie służby zdrowia

Następnie wypowiedział się Andrzej Lekston, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i jednocześnie „dwójka” na liście Lewicy w Katowicach.

- W Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie 47 tysięcy ludzi. Europejczyk z powodu tych zanieczyszczeń żyje około 8 miesięcy krócej. Polak żyje 10 miesięcy krócej – mówi Lekston. – Wydajemy na powikłania związane z zanieczyszczeniami powietrza 13% PKB, zaś na samą służbę zdrowia przeznaczanych jest obecnie 4,7% PKB. Tego typu liczby są nie do przyjęcia.

Lekston zwraca uwagę, że najbardziej zagrożone zanieczyszczeniami powietrza są dzieci.
- Chcemy zmienić sytuację na lepsze. Jeżeli byłbym przez Państwa wybrany, chciałbym zwrócić w Sejmie uwagę na ten problem. Jest niewielu lekarzy w parlamencie i myślę, że potrzebujemy ich więcej.

Według Lekstona służba zdrowia w obecnym stanie funkcjonuje w zły sposób.
- Służba zdrowia jest chora. Pacjent nie może czekać w kolejkach. Chciałbym żeby w przyszłym Sejmie znaleźli się ludzie, którzy nie mówią co wiedzą, ale którzy wiedzą co mówią. Trzeba zaprosić do dyskusji ludzi młodych, tych, którzy myślą tak, jak większość świata zachodniego.

Kandydat Lewicy odniósł się także do problemu zamykania kopalń.
- Nie można tego przeprowadzić w sposób chaotyczny. Tym ludziom należy przygotować stanowiska pracy innej, tak, aby mogli godnie zarabiać. Oni również mają swoje dzieci i nie mogą żyć w niepewności.

Śląsk w „awangardzie zasyfionego powietrza”

Po Andrzeju Lekstonie głos zabrała „trójka” Lewicy w Katowicach, Katarzyna Majchrzak.

- Mój przedmówca, Maciej Konieczny, mówił o tym, że Śląsk jest w awangardzie. Faktycznie, Śląsk jest w awangardzie przede wszystkim zasyfionego, brudnego powietrza – powiedziała Majchrzak. – My się tutaj dusimy każdej jesieni do późnej wiosny. Inwestycje, którzy nasi włodarze oferują nie idą na to, na co naprawdę powinny iść. Przyjeżdża pan z Warszawy i daje nam 400 milionów na cuda, ale nas nie słucha.

- Mam mówić o ekologii. Ekologia to przede wszystkim słuchanie siebie nawzajem. Rządzący nie chcą słuchać o tym, czego naprawdę potrzebujemy – podsumowuje Majchrzak.

Czy Lewica chce zamykać kopalnie?

- Nie mamy wątpliwości, że w perspektywie dekad odejdziemy od gospodarki opartej na węglu. Ważne, żeby najpierw mieć pomysł co zamiast, a dopiero później zamykać kopalnie – mówi Maciej Konieczny. – Musi powstać nowy, zielony przemysł żeby nie było tak, jak w latach 90., kiedy zamykano kopalnie, ale nie przygotowano nic w zamian. Przed nami jest nowa, zielona rewolucja przemysłowa i Polska powinna stać na jej czele.

Zandberg: „PiS traktuje środki publiczne jak partyjne”

Na końcu głos ponownie zabrał Adrian Zandberg, który zwrócił uwagę na niesprawiedliwe traktowanie publicznych pieniędzy przez PiS.

- Jesteśmy poruszeni tym, jak często rządy Prawa i Sprawiedliwości traktują pieniądze publiczne jak ich własne środki prywatne lub wręcz partyjne. Musi się to zmienić, ponieważ podmywa to zaufanie obywateli do państwa. Obywatele widzą, co wyprawia Polska Fundacja Narodowa, która lekką ręką rozdaje miliony złotych na, delikatnie to określając, niezbyt trafione kampanie promocyjne Polski poza jej granicami.

- Ludzie zadają sobie pytanie na co płacimy nasze podatki. My, na Lewicy, chcemy, aby państwo było silne. Ale żeby się to stało obywatele muszą mieć do tego państwa zaufanie. Mówimy jasno, że po tych wyborach, po tym jak, mam nadzieję, zmieni się w Polsce układ rządzący, chcemy przeprowadzenia audytu działań obecnego rządu w tych instytucjach. Instytucjach, które powinny być publiczne, a są, zdaje się, partyjne – podsumowuje Zandberg.

Co z hospicjum Cordis?

Udało nam się również zapytać Macieja Koniecznego, „jedynkę” lewicy w Katowicach, o problemy hospicjum Cordis. Przypomnijmy, że kilka dni temu gruchnęła informacja o drastycznym zmniejszeniu dofinansowania hospicjum. Dr Jolanta Markowska, prezes placówki, mówi nawet o zmniejszeniu liczby przyjmowania pacjentów o połowę.

- Jest to kwestia dofinansowania służby zdrowia. Mówimy jednoznacznie, że te nakłady jako całość muszą być podniesione – powiedział Konieczny. – W tym momencie jako kraj wydajemy najmniej w Europie na służbę zdrowia. Jeżeli średnia europejska wynosi 9,9%, a my wydajemy cztery, to niestety nie będzie to działało. Nasze podstawowe założenie jest takie, że w skali kraju finansowanie tego typu placówek musi być dużo większe. Z tego względu proponujemy finansowanie na poziomie 7,2% PKB, choć tej konkretnej sytuacji z hospicjum Cordis nie miałem jeszcze szansy się dokładnie przyjrzeć – dodał.

Całe wydarzenie zakończyło się spotkaniem liderów oraz sympatyków Lewicy w kawiarni w Nikiszowcu.

Dowiedz się więcej

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
20 września, 23:00, Gość:

https://www.youtube.com/watch?v=8kCdtwc1H4Y

węgiel można zgazować

G
Gość

https://www.youtube.com/watch?v=8kCdtwc1H4Y

G
Ginter

Wiec... 9 osób... Wieszczę lewicy nawet 1% w najbliższych wyborach...

t
tyle

raus z slaska gorole

G
Gość

Komuch wracaj w swoje strony Śląsk zawsze był uprzemysłowiony a ty lewusie wyjmij ręce z kieszyni i do roboty lewusy nieroby będą mowic o Śląsku

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3