List otwarty ws. Ośrodka Terapii SPES w Katowicach. Arcybiskup Wiktor Skworc proszony o pomoc

Martyna Urban
Martyna Urban
Już wkrótce Ośrodek Terapii SPES może przestać istnieć. Czy abp wesprze potrzebujących? Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Już wkrótce Ośrodek Terapii SPES może przestać istnieć. Czy abp wesprze potrzebujących? Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Astaszow
Udostępnij:
Dorota Adamska z Parafii Wniebowzięcia NMP w Warszawie zwróciła się Abp Archidiecezji Katowickiej - Wiktora Skworca oraz do Prowincjała Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach o. Antonina Brząkalika OFM o pomoc w utrzymaniu działalności Ośrodka Terapii SPES w Katowicach. Siedziba została sprzedana wraz z nieruchomościami Zakonu Ojców Franciszkanów.

Trudna sytuacja ośrodka terapii SPES w Katowicach

Zdaniem Doroty Adamskiej sytuacja ośrodka jest naprawdę trudna. Wraz ze sprzedażą nieruchomości przez Zakon Ojców Franciszkanów, gdzie mieściła się siedziba, pod znakiem zapytania stanęło jego działalność.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Jako osoby wierzące, troszczące się o dobro Kościoła rozumianego jako wspólnoty nie tylko przechowującej, głoszącej, ale i żyjącej nowotestamentowym rozumieniem Miłości spajającej nas w jedno Ciało Chrystusa, pragniemy wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie losem Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES, które w ostatnim czasie znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. - tłumaczy Dorota Adamska.

Nie przeocz

Szanuj bliźniego swego

Jak pisze autorka pisma niezrozumiały jest fakt, iż klasztor sprzedając swoje nieruchomości nie zadbał o nie zainteresował się losami ośrodka.

Niezrozumiały jest szereg związanych z tym kwestii, począwszy od nieuwzględnienia dobra Ośrodka w planach sprzedaży nieruchomości z należytym wyprzedzeniem, dającym czas na dialog. - wyjaśnia Adamska.

Ośrodek Terapii SPES to miejsce, w którym osoby niepełnosprawne są wdrażane do społeczeństwa i aktywizacji zawodowej. W Katowicach znajduje się siedem profesjonalnych warsztatów stolarskich, w których stolarze z niepełnosprawnością intelektualną produkują budki lęgowe dla ptaków i ekologiczną podpałkę. Ośrodek, zdaniem autorki petycji, swoją misją utożsamia się z głoszoną nauką Kościoła. O ośrodku pisaliśmy już wcześniej tu.

Szansa dla ośrodka

Autorka petycji, pomimo trudnej sytuacji, widzi światełko w tunelu, dlatego zwraca się do arcybiskupa Skworca o udzielenie pomocy w tej trudnej sytuacji i ponowne rozpatrzenie kilku kwestii. Petycja jest dostępna tutaj.

  1. Czy istnieje możliwość podziału nieruchomości tak, by za wsparciem ludzi dobrej woli Stowarzyszenie mogło (bez zaciągania na siebie zobowiązań mogących wciągnąć je w spiralę długów) wykupić jedynie jej część niezbędną do działalności lub zakon mógł przekazać tę niewielką część nieruchomości na cele działalności Stowarzyszenia? Warto zauważyć, że Stowarzyszenie cieszy się sympatią ludzi w całym kraju, którzy jednak wyrażają w mediach społecznościowych wątpliwość co do celu na jaki zostaną przeznaczone pieniądze z zakupu nieruchomości. Takie rozwiązanie dałoby poczucie wiarygodności celu zbiórki i niewątpliwie pomogło uzyskać większe finansowanie na działalność ośrodka z zachowaniem możliwości pozyskania większych środków ze sprzedaży pozostałej części nieruchomości na cele Zakonu.
  2. Jeśli nie ma możliwości podziału nieruchomości, czy istnieje możliwość niezwłocznego udostępnienia przestrzeni w pozostałych zabudowaniach z przeznaczeniem na działalność pozwalająca na sukcesywne spłacanie zobowiązań finansowych, do których podjęcia Stowarzyszenie będzie zmuszone? Brak takiego zapewnienia sprawia, że mimo odłożenia w czasie wpłaty należności za nieruchomość, próba ratowania Ośrodka Terapii może zakończyć się narażeniem na obciążenia finansowe rzutujące także na pozostałą działalność Stowarzyszenia.
  3. Czy Archidiecezja i Zakon, odwołujący się do swoich franciszkańskich korzeni, dokonali wszelkich starań by wykończenie nowego kościoła i zabudowań klasztornych odbyło się zgodnie z Regułą św. Franciszka, zaspokajając minimum potrzeb do funkcjonowania, a przeznaczając pozostałe środki na kontynuację tak istotnego dzieła jak Ośrodek Terapii SPES? Nie ulega wątpliwości, że omawiana sprawa odbiła się szerokim echem w środowisku katolików w całej Polsce, jak również wpływa na nasz wizerunek jako Kościoła, jego wiarygodność i skuteczność ewangelizacyjną.
  4. Wreszcie, czy wycena nieruchomości, biorąc pod uwagę charakter jej przeznaczenia, została dokonana w duchu współodpowiedzialności za przyszłość Ośrodka? Wierzę, że jako wspólnota mierzymy wartości materialne miarą wielkości dzieł, które można z ich udziałem dokonać.

Jak pomóc stolarzom? Można przekazać darowiznę na ratowanie Ośrodka Terapii SPES dla (nie)pełnosprawnych stolarzy:

  • online na www.spes.org.pl/pomagam
  • tradycyjny przelew – nr konta: BNP Paribas 29 1600 1055 1089 1355 9000 0002
  • 1% podatku – KRS 00000 14574

Musisz to wiedzieć

UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie