Marcin Zasada i Marcin Nowak z „Dziennika Zachodniego" nagrodzeni w Ogólnopolskim Konkursie im. Krystyny Bochenek ZDJĘCIA

Patryk Osadnik
Laureaci VIII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek Marzena Bugała-Azarko
Poznaliśmy laureatów VIII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Podczas uroczystej gali finałowej nagrodę otrzymali dziennikarze „Dziennika Zachodniego". Kapituła konkursu postanowiła nagrodzić Marcina Zasadę i Marcina Nowaka za film „Archikosmos" - dokument o kosmicznej architekturze Katowic. Zwyciężczynią konkursu została Dagmara Drzazga z TVP Katowice z reportażem „Martwy sezon".

Laureaci VII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek

Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek został powołany przez środowisko dziennikarskie ku pamięci wybitnej śląskiej dziennikarki - Krystyny Bochenek, która zginęła tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Zobaczcie zdjęcia:

Gala wręczenia nagród VIII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek odbyła się 26 kwietnia na scenie kameralnej Teatru Śląskiego.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 68 materiałów dziennikarskich. Wśród nich znalazło się 16 materiałów telewizyjnych, 21 prasowych, 12 radiowych i 19 internetowych. Nagroda dla zwycięzców VIII edycji konkursu to 50 tys. zł.

Spośród zgłoszonych prac kapituła VIII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek wybrała siedem, które zostały nominowane do nagrody głównej. Wśród nich znalazł się materiał przygotowany przez dziennikarzy "Dziennika Zachodniego" - Marcina Zasadę oraz Marcina Nowaka (Marcin rozstał się z "DZ" w 2017 roku. Obecnie prowadzi bloga internetowego gdziewyjechac.pl.

Nominowani:

 • Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki „Krajobraz po (nieskończonej) bitwie” (Dziennik Gazeta Prawna, 4.10.2018)
 • Adam Bogoryja-Zakrzewski „Anioł z Podkarpacia” (Program I Polskiego Radia, 23/24.07.2018)
 • Dagmara Drzazga „Martwy sezon” (Kino Kosmos, 18.11.2018)
 • Karolina Kłapkowska „Osiedle1927.pl” (http://osiedle1927.pl, 15.09.2018)
 • Ewelina Kosałka-Passia „Schowane w pamięci” (Program I Polskiego Radia, Radio Katowice, 25.11.2018)
 • Wojciech Sarnowicz „I blisko. I daleko. Kazimierz Kutz” (Telewizja Polska, 18.12.2018)
 • Marcin Zasada, Marcin Nowak „Archikosmos” (www.dziennikzachodni.pl, 21.12.2018)

Zwycięzcy:

I nagroda: Dagmara Drzazga „Martwy sezon” (TVP Katowice)

II nagroda: Marcin Zasada, Marcin Nowak „Archikosmos”

III nagroda: Adam Bogoryja-Zakrzewski „Anioł z Podkarpacia” (Program I Polskiego Radia)

Wyróżnienia:

* Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki „Krajobraz po (nieskończonej) bitwie” (Dziennik Gazeta Prawna)
* Karolina Kłapkowska „Osiedle1927.pl”

Kapituła tegorocznej edycji konkursu postanowiła wręczyć Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek Dagmarze Drzyzdze za materiał "Martwy sezon" opowiadający historię poety Rafała Wojaczka.

"Archikosmos" Marcina Zasady i Marcina Nowaka otrzymał drugą nagrodę konkursu.

Dlaczego Spodek jest spodkiem? Odpowiada "Archikosmos", film...

- Codziennie mijamy owoce powojennej architektury modernistycznej w Katowicach i przez lata brakowało nam pewnej refleksji nad pięknem dzieł tamtych czasów. Mam nadzieję, że "Archikosmos" pozwolił nam nieco zrewaloryzować tę architekturę, która przez lata była lekceważona i traktowana jako coś mało ważnego - mówił Marcin Zasada odbierając nagrodę również w imieniu Marcina Nowaka, który, jak dodał Zasada, błąka się właśnie gdzieś po świecie.

Trzecią nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek zdobył Adam Bogoryja-Zakrzewski za reportaż radiowy "Anioł z Podkarpacia".

Kapituła konkursu wyróżniła Karolinę Bacę-Pogorzelską i Michała Potockiego za "Krajobraz po (nieskończonej) bitwie" oraz Karolinę Kłapkowską i jej "Osiedle1927.pl".

Oto reportaż Osiedle 1927. KLIKNIJ

Archikosmos

Dokument Marcina Zasady i Marcina Nowaka to opowieść przypominająca kosmiczny rodowód Katowic, a dokładnie katowickiej architektury. Ta powstawała pomiędzy latami 50. a 70., w czasie kiedy ziemska cywilizacja podbijała kosmos. Jak mówią autorzy dokumentu, choć w Katowicach nie wychowywano astronautów, a górników przodowych, to nasz region miał wybitnych architektów, którym zawdzięczamy Spodek, Planetarium Śląskie czy Halę Kapelusz. "Archikosmos" to historia architektury miasta nie z tej ziemi.

- W 1958 roku w Brukseli odbyła się Wystawa Światowa, która wyznaczyła pewne trendy w myśleniu o architekturze przyszłości. Jej śladem jest m.in. słynne Atomium - opowiadał odbierając nagrodę Zasada. - Pięć lat wcześniej, zanim właściwie zadekretowano erę kosmicznej architektury, w Parku Śląskim zaprojektowano Planetarium Śląskie, jeden z pierwszych na świecie budynków tak silnie inspirowanych marzeniami o podboju kosmosu. Projekt Spodka powstał zaledwie rok po wystawie w Brukseli - wymieniał dziennikarz "Dziennika Zachodniego". Zasada dodał, że powinno być to pewnym zobowiązaniem dla władz samorządu i województwa, żeby o to kosmiczne dziedzictwo Katowic dbać.

O "Archikosmosie" więcej przeczytać można na stronie DziennikZachodni.pl

TU MOŻECIE ZOBACZYĆ ARCHIKOSMOS:
Dlaczego Spodek jest spodkiem? Odpowiada "Archikosmos", film o kosmicznej architekturze Katowic

Krystyna Bochenek

Krystyna Bochenek przez całe życie była związana ze Śląskiem. Urodziła się, uczyła i studiowała w Katowicach. Od 1976 roku była dziennikarką Polskiego Radia, gdzie zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego oraz popularyzacją zdrowia. Wystarczy wspomnieć, że Krystyna Bochenek była inicjatorką Ogólnopolskiego Dyktanda, a jej programy o zdrowiu i medycynie to blisko tysiąc godzin materiału radiowego.

Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw, w które zaangażowana była dziennikarka, a później parlamentarzystka. Wśród tych najważniejszych na pewno warto wspomnieć o udziale Krystyny Bochenek w akcji Różowa Wstążka, na rzecz profilaktyki raka piersi, współtworzenie pierwszej Wampiriady, czyli akcji honorowego krwiodawstwa, wspomaganie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy odbudowy gmachu Opery Śląskiej w Bytomiu. Krystyna Bochenek była też zaangażowana w ratowanie Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu, wspierała Teatr Śląski.

W 2004 roku w wyborach uzupełniających Krystyna Bochenek weszła do senatu z ramienia Unii Wolności. Rok później ponownie znalazła się w parlamencie, już jako kandydatka Platformy Obywatelskiej. W jego VII kadencji została została wicemarszałkiem senatu. Krystyna Bochenek zginęła tragicznie w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Nagrody dla studentów

W Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek nagradzane są również prace studenckie.

Tutaj pierwszą nagrodę otrzymały Weronika Herzog i Barbara Zwalińska za materiał "Światło w ciemności".

- Na moim kierunku studiów, a jest nim dziennikarstwo i komunikacja społeczna, łatwiej znaleźć kogoś, kto w przyszłości chciałby zajmować się śpiewem i tańcem a nie dziennikarstwem. Dlatego cieszę się, że robię to co lubię i na dodatek się w tym spełniam - mówiła Weronika Herzog po odebraniu nagrody.

Pozostałe prace, które znalazły się w finale to "Miechowicka tragedia. Rekonstruktorzy przypominają o 380 ofiarach" Kamila Nowaka oraz "Wolnoć Tomku w swoim domku? Nie tak do końca. Immisje – czyli co zrobić z nieznośnym sąsiadem" Stanisława Teraska.

Prace oceniała Kapituła Konkursu w składzie:

 • Jakub Chełstowski - Marszałek Województwa Śląskiego
 • Prof. Andrzej Kowalczyk - Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;
 • Robert Talarczyk - Dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego;
 • Magdalena Bochenek- Kępa - prezes Funfacji im. Krystyny Bochenek;
 • Prof. Krystyna Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;
 • Kamil Durczok - szef serwisu Silesion.pl;
 • Jan Dziadul – dziennikarz „Polityki";
 • Anna Sekudewicz – zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice;
 • Marek Twaróg - redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego"
 • Andrzej Zydorowicz – dziennikarz, działacz samorządowy.

Organizatorzy konkursu zdecydowali się przy VII edycji Konkursu na poszerzenie Kapituły Konkursu o pięć osób. Nowi członkowie to:

 • Aleksandra Klich-Siewiorek - zastępczyni redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", redaktorka naczelna "Wysokich Obcasów"
 • Prof. Ryszard Koziołek - literaturoznawca, historyk literatury, prorektor Uniwersytetu Śląskiego
 • Piotr Semka - autor książek, dziennikarz. Publikuje w tygodniku "Do Rzeczy" i "Rzeczpospolita", współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją Publiczną
 • Szczepan Twardoch - polski pisarz, publicysta. Felietonista "Polityki" i "Wysokich Obcasów Extra"
 • Zdzisław Barszewicz - dziennikarz tygodnika regionalnego i portalu Noweinfo.pl

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Ambasador USA: Wizy zniesiemy najpóźniej w 2020

Kto zarobił na OFE?

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Degrengolada
2019-04-26T22:14:15 02:00, Iza:

Zabawny konkurs zabawnego towarzystwa

wzajemnej adoracji, aż wstyd tam nazwisko pokazywać...

PS Portal Kamila nie istnieje, więc on może co najwyżej prace pucujących stoły oceniać...

PS A który to już film o Wojaczku?

I
Iza

Zabawny konkurs zabawnego towarzystwa

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3