MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marsz na Zgodę w Katowicach. 78. rocznica Tragedii Górnośląskiej - masowych deportacji po przejęciu regionu przez Armię Czerwoną

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Marsz na Zgodę - 78. rocznica Tragedii Górnośląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Marsz na Zgodę - 78. rocznica Tragedii Górnośląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola / Polska Press
Masowe areszty, wszechobecna przemoc i gwałty oraz deportacje do pracy przymusowej – to brutalna rzeczywistość na Górnym Śląsku zimą 1945 r. po zajęciu tego regionu przez Armię Czerwoną. Na pamiątkę tamtych tragicznych wydarzeń w Katowicach odbył się kolejny Marsz na Zgodę.

Tragedia Górnośląska – Marsz na Zgodę w Katowicach

Armia Czerwona w 1945 r. zamiast wyzwolenia przyniosła terror. Masowe aresztowania ludności Górnego Śląska i deportacje do pracy przymusowej na terenie Związku Radzieckiego prowadzone były przez sowieckie organy bezpieczeństwa – NKWD i Smiersz. Podstawą do tych działań była zgoda aliantów udzielona podczas konferencji jałtańskiej, w myśl której ZSRR mógł wykorzystywać ludność niemiecką do pracy przymusowej.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Z formalnego punktu widzenia masowe deportacje miały stanowić formę mobilizacji i reparacji, w związku z tym zatrzymanym nie musiano przedstawiać żadnych zarzutów. W praktyce o aresztowaniach i wywózce decydowały wiek i kwalifikacje, które były przydatne Sowietom podczas pracy przymusowej.

Według różnych źródeł, do Związku Radzieckiego wywieziono z Górnego Śląska od 40 tys. do nawet 90 tys. osób. Dokładna liczba osób deportowanych jest trudna do określenia, nie wiadomo również dokładnie, ilu mieszkańców regionu wróciło z ZSRR, przypuszczalnie nie było to więcej niż 20 proc.

Zebrali się na placu Wolności, aby dotrzeć pod "Kamień Pamięci"

- Chcemy uczcić ich pamięć w symboliczny sposób przemierzając 10-cio kilometrową trasę z Katowic pod bramę byłego polskiego obozu koncentracyjnego Świętochłowice – Zgoda – piszą organizatorzy marszu.

By utrzymać pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach, w Katowicach został zorganizowany kolejny Marsz na Zgodę. Uczestnicy zebrali się na placu Wolności, skąd przeszli do Świętochłowic, by dotrzeć pod "Kamień Pamięci". Tam zapalili znicze i złożyli kwiaty. Na świętochłowickiej Zgodzie 78 lat temu Sowieci więzili mieszkańców Górnego Śląska.

Tragedia Górnośląska wspominana jest w wielu miastach

Jedną z największych zbrodni, jakiej dopuściła się Armia Czerwona na ludności Górnego Śląska jest Tragedia Miechowicka. W okolicy obecnej dzielnicy Bytomia, 25 stycznia, toczyły się nierówne walki resztkami sił niemieckich, a jednostkami Armii Czerwonej. Jako, że miejscowość nie stawiała oporu, została szybko zajęta przez radzieckich żołnierzy, którzy plądrowali piwnice i mieszkania w poszukiwaniu mężczyzn – zabijano ich na miejscu. Sowiecki terror szybko rozlał się na ulice Miechowic. Mieszkańców torturowano, znęcano się nad dziećmi, a kobiety brutalnie gwałcono. 28 stycznia w Bytomiu odbyła się inscenizacja historyczna przypominająca tragiczne wydarzenia sprzed 78 lat.

Więcej o rekonstrukcji, a także o wydarzeniach w styczniu 1945 r. piszemy w artykule.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera