Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metropolia Silesia: Dziś zielona księga, we wrześniu projekt

Sławomir Cichy, Aldona Minorczyk
Michał Wójcik
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedstawiło efekty konsultacji "Zielonej księgi obszarów metropolitalnych". Stało się to wczoraj podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Do września resort ma zdecydować, czy stworzyć nową ustawę metropolitalną, czy nowelizować obecne przepisy.

Artur Koziołek, rzecznik resortu informuje: - Otrzymaliśmy łącznie 158 odpowiedzi na pytania zawarte w "Zielonej Księdze". Dodaje, że aż 78 odpowiedzi zostało nadesłanych od instytucji publicznych, 34 od podmiotów pozarządowych. Pozostałe 46 od osób fizycznych i firm prywatnych. Najwięcej zgłoszeń przyszło z województwa kujawsko-pomorskiego.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Ustawa metropolitalna trafi do Sejmu w czerwcu ZOBACZ
Ustawa metropolitalna od A do Z ZOBACZ TUTAJ

Konsultacje te resort administracji i cyfryzacji prowadził do końca maja. W ich ramach w skierowanym do samorządów, związków komunalnych, ekspertów, naukowców i organizacji pozarządowych dokumencie zawarto pytania o kształt metropolii. Resort pytał m.in. o zasady, na jakich powinny one funkcjonować np. czy na zasadzie wolnej woli współpracy, czy być może po powołaniu powiatu metropolitalnego. Inne pytanie dotyczyło tego, jakie problemy powinna rozwiązywać metropolia - społeczne, czy tylko transportowe. MAC nazwał to zieloną księgą metropolitalną, której celem jest uporządkowanie dyskusji na temat rozwiązań prawnych dla przyszłych obszarów metropolitalnych w Polsce.

Dyskusja nad reformą metropolitarną trwa od 1992 roku, jednak nigdy nie udało się doprowadzić jej do końca. Najgorętsza zawsze była w Śląskiem. Przygotowywano projekty, których nieodmienne nie udawało się nawet złożyć w Sejmie. Ostatni był zobowiązaniem śląskiej PO jeszcze z poprzedniej kadencji Sejmu. Tuż przed wyborami posłowie tej partii przedstawili w Katowicach projekt i zobowiązali się, że za sto dni trafi on do Sejmu. Ten termin minął już dawno. Słowa nie dotrzymano.

Zamiast tego parlamentarzyści opowiadają o trudnościach, przeciągających się konsultacjach. Teraz tak naprawdę wiadomo już, że śląski projekt po prostu przepadnie. Minister Michał Boni chce przygotować przepisy dla całego kraju. W rozmowie z DZ wiceszefowa MAC Magdalena Wilamowska podkreślała, że być może ze śląskiego projektu zaczerpnięte zostaną pewne rozwiązania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!