Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metrorowery latem pojawią się w Sławkowie. W mieście powstaną także nowe trasy rowerowe. Gdzie nimi dojedziemy?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Metrorower w powiecie będzińskim czeka na mieszkańców i gości w Czeladzi. Latem tego roku jednoślady mają trafić do SławkowaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Metrorower w powiecie będzińskim czeka na mieszkańców i gości w Czeladzi. Latem tego roku jednoślady mają trafić do SławkowaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Ostatnio metrorower zadebiutował w ośmiu miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zyskując od razu wśród mieszkańców sporą popularność. Teraz okazało się, że do tego grona latem tego roku dołączy również Sławków. Powstaną tam też nowe trasy rowerowe.

Cztery stacje metroroweru i plany rozbudowy dróg rowerowych w Sławkowie

Z informacji przekazanych przez sławkowski samorząd lokalny wynika, że w sierpniu tego roku w czterech miejscach w mieście można będzie wypożyczyć rower na krótsze i dłuższe przejażdżki po Sławkowie oraz okolicach. Stacje rowerowe powstaną przy rynku, w Parku Doliny Białej Przemszy, na Michałowie i obok przystanku autobusowego na skwerze przy skrzyżowaniu Hrubieszowskiej z Owocową.

- W oparciu o te rowery będziemy mogli się poruszać po mieście, ale także w kierunku innych 31 gmin i miast, z którymi tworzymy ten metropolitalny projekt. W roku ubiegłym stworzyliśmy dla naszych mieszkańców i turystów dwie stacje naprawcze dla rowerów, wózków i hulajnóg – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Warto przypomnieć, że w Sławkowie istnieje już ścieżka rowerowa, biegnąca w Dolinie Białej Przemszy przez Chwaliboskie i dalej, do Dąbrowy Górniczej na Pogorię przez Okradzionów.

To nie koniec dobrych wiadomości dla rowerzystów. Burmistrz Sławkowa zapowiada, że w latach 2024-2029 powstaną dwa dodatkowe szlaki rowerowe. Jeden z nich biegł będzie od centrum Sławkowa przez Wrocławską, wzdłuż DK94 do Strzemieszyc w Dąbrowie Górniczej. Drugi - od Doliny Białej Przemszy i ul. Krakowskiej przez Miedawę, Burki i Piernikarkę do Maczek w Sosnowcu i dalej w kierunku obecnie modernizowanego Balatonu. Rafał Adamczyk zapowiada też podjęcie rozmów z gminami powiatu olkuskiego na temat połączenia ich ze Sławkowem trasą rowerową.

Metrorower wystartował w ośmiu miastach GZM

Metrorower z rozmachem wjechał do ośmiu miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w których już wcześniej działały osobne systemy rowerów miejskich. W tym gronie znalazła się też Czeladź, gdzie powstały na początek cztery stacje, w których pojawiły się żółte jednoślady.

W Czeladzi, w pierwszym etapie, do dyspozycji mieszkańców jest 50 jednośladów i cztery stacje. Te zlokalizowane zostały przy ulicach: Szpitalnej, Grodzieckiej, Dehnelów i gen. J. Hallera. W późniejszym czasie pojawią się kolejne stacje w innych częściach miastach. Docelowo ma być ich 13.

Na użytkowników metroroweru czekają rowery IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS. Oznacza to, że nie ma potrzeby przypinania ich do stojaków, a system pozwoli na swobodne przemieszczanie się pomiędzy gminami i pozostawienie roweru w innej miejscowości. Docelowo w Czeladzi będzie można korzystać ze 100 metrorowerów. W mieście działa też miejski system wypożyczania jednośladów.

Docelowo system metroroweru połączy 31 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i będzie się składał z 7 tys. rowerów. W pierwszej fazie ruszył w 8 miastach: Chorzowie, Czeladzi, Gliwicach, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach i Zabrzu. Obecnie składa się z 276 stacji i 1860 rowerów. To więcej, niż pierwotnie planowano.

W drugiej połowie 2024 roku pojazd pojawi się w kolejnych siedmiu miastach, w tym w Sławkowie, a w trzecim kwartale 2025 roku dołączą pozostałe gminy. Wtedy w ramach metropolitalnego systemu dostępnych będzie łącznie 7000 rowerów i 924 stacji wypożyczania w 31 gminach tworzących GZM.

Projekt metropolitalnego roweru zakontraktowany został na 59 miesięcy, jego realizacja kosztować będzie 330 mln złotych. Z roweru można korzystać w systemie minutowym lub abonamentowym. Rowery można wypożyczać na kilka sposobów. Pierwszy, najbardziej rekomendowany, możliwy jest za pomocą aplikacji Nexbike lub aplikacji Transport GZM. Korzystając z aplikacji wystarczy zeskanować kod QR znajdujący się na każdym z rowerów. Istnieje też opcja wypożyczenia roweru bez aplikacji. W tym wariancie trzeba posiadać konto w systemie i zadzwonić na infolinię. Rower będzie mógł uruchomić konsultant oraz funkcja automatyczna.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera