18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasteczko Śl: Prof. Buzek otworzył unikatową pracownię atomową

Krzysztof Szendzielorz
Krzysztof Szendzielorz
W Miasteczku Śląskim działa nowa Pracownia Spektrofotometrii Absorpcji Atomowej. Znajdujący się w niej sprzęt pozwala na oznaczanie we krwi człowieka mikro- i makroelementów wpływających na zdrowie człowieka. Podobne laboratorium działa jeszcze tylko w Łodzi.

Nową pracownię w Centralnym Laboratorium Toksykologii Metali Ciężkich NZOZ-u "Eko-Prof-Med" w Miasteczku Śląskim otworzył były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Pracownia mogła powstać dzięki zakupowi za około 200 tys. zł dwóch nowoczesnych spektrofotometrów Thermo Scientific : ICE 3300 FL i ICE 3400 Zeeman System. Tak wyposażone laboratorium ma możliwość oznaczeń ważnych dla życia i zdrowia mikro i makroelementów jak: sód, potas, lit, magnez, miedź, cynk, selen, wapń, ale także metali ciężkich w tym ołowiu i kadmu, których nawet niewielkie stężenia wpływają toksycznie na organizm człowieka, zwłaszcza dzieci.

- Ten sprzęt pozwala nam konkurować z najlepszymi ośrodkami z branży na świecie. Mieliśmy już podobny sprzęt wcześniej, ale ten jest najnowszej, czwartej generacji - podkreśla Piotr Słota, prezes "Eko-Prof-Med". - Moglibyśmy jeszcze oznaczać tal, ale jest to niezwykle drogie i na razie nie ma chętnych na takie zlecenia - dodaje.

Centralne Laboratorium Toksykologii Metali Ciężkich jest jednym z dwóch w kraju, które wykonuje oznaczenia wspomnianych mikro- i makroelementów na materiale biologicznym. Taką diagnostykę wykonuje jeszcze Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.
Placówka w Miasteczku Śląskim powstała przed 30 laty ze względu na działalność w mieście Huty Cynku. Dzięki badaniom w laboratorium można na przykład przebadać pracowników huty pod kątem przekroczenia dozwolonych norm metali ciężkich w organizmie i wprowadzić skuteczną terapię.

Współwłaścicielem ośrodka "Eko-Prof-Med" jest Fundacja na Rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie", która prowadzi zakrojone na szeroką skalę badania profilaktyczne wśród najmłodszych dzieci ze Śląska również pod kątem obecności w ich organizmie metali ciężkich. - Takie badania robiliśmy m.in. w Miasteczku Śląskim, Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich, czy Katowicach - mówi Mieczysław Dumieński, prezes Fundacji.

Na podstawie badań krwi dzieci wykonanych w Centralnym Laboratorium Toksykologii Metali Ciężkich w Miasteczku Śląskim można wdrażać odpowiednie działania zapobiegawcze, ograniczające na przykład poziom ołowiu w organizmie.
Tymczasem podwyższony poziom ołowiu może na przykład wpływać toksycznie nie tylko na prace konkretnych organów człowieka. - Zatrucie ołowiem powoduje hamowanie przesyła nerwowego w synapsach (połączeniach między komórkami nerwowymi - przyp. red.), przez co powstają problemy z koncentracją i zapamiętywaniem - wyjaśnia docent Michał Słota.


*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!