Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa integracja na Rynku w Skoczowie. Piknik pod nazwą „Światowy Dzień Uchodźcy”

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Międzynarodowa integracja w Skoczowie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Międzynarodowa integracja w Skoczowie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kamil Lorańczyk
Rynek w Skoczowie w piątek, 23 czerwca, stał się centrum międzynarodowej integracji w ramach pikniku pod nazwą „Światowy Dzień Uchodźcy”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez lokalny samorząd oraz Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Międzynarodowa integracja w Skoczowie

W piątek w samym centrum Skoczowa odbył się piknik integracyjny pod nazwą „Światowy Dzień Uchodźcy”, będący okazją do integracji polskich obywateli oraz obcokrajowców.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

– Wszystkie działania, które sprzyjają integracji związanej z Europą są w tej chwili bardzo pożądane. Z jednej strony mówimy o integracji społecznej, z drugiej – w szerszym wymiarze – o połączeniach komunikacyjnych i zwiększeniu działań integrujących Polskę i Ukrainę – powiedział Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Jak zaznaczył, Skoczów pod przewodnictwem burmistrza Mirosława Sitko jest wzorem dla działań integracyjnych. Piknik natomiast to potwierdzenie tych słów. Żywy obraz tego, jak mieszkańcy pokonują różne bariery i pomimo różnić językowych potrafią dostosować się do sytuacji.

– Nikt kilka lat temu nie wierzył, że agresja ze strony Rosji jest możliwa – dodał minister G. Puda.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, podziękował rodzinom ze Skoczowa oraz powiatu cieszyńskiego, które gościły i goszczą uchodźców z Ukrainy. Wskazał, że dzięki takiej pomocy wiele ukraińskich rodzin może czuć się spokojnie. "To także możliwość do poradzenia sobie z wielką traumą związaną z wojną".

Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski, przypomniał, że Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

– Z tej okazji chcieliśmy spotkać się z uchodźcami, których w Skoczowie mamy bardzo dużo. Pamiętajmy, że najwięcej w województwie śląskim przybyło do powiatu cieszyńskiego. Dlatego też chciałbym bardzo państwu podziękować za serce, którym podzieliliście się z uchodźcami. Chciałem bardzo podziękować staroście i burmistrzowi za znakomite organizacyjne przygotowanie akcji przyjmowania uchodźców. Dzięki temu wiele osób mogło poczuć się tutaj jak we własnym domu. A to naprawdę wielkie przeżycie, kiedy jest się wyrzuconym, traci się pracę, przyjaciół, dom bądź mieszkanie – wskazał wicewojewoda J. Chrząszcz.

Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński, stwierdził, że po pierwszych ciężkich miesiącach, wiele osób powoli zaczęło się asymilować.

– W powiecie cieszyńskim maksymalnie było 8-10 tys. uchodźców, z czego 3 tys. w ośrodkach prowadzonych na moje polecenie. Pozostali znaleźli schronienie w prywatnych mieszkaniach. W tej chwili przebywa jeszcze ponad 1,2 tys. osób w moich ośrodkach i bardzo dużo u osób prywatnych – dodał starosta.

Jak ocenił Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa: "Oddajemy to, co byśmy dostali, gdybyśmy się znaleźli w podobnej sytuacji".

– Wiem, że to budzi różne emocje, ale odłóżmy je na bok. Jeżeli ktoś jest w takiej sytuacji, że musi opuścić swój dom, zabiera swoje dzieci i żonę, to nie jest to ten sam uchodźca, który z innej strony przypływa bądź próbuje przekroczyć granicę w sposób nielegalny. Mamy tu legalnych uchodźców. Czujemy się odpowiedzialni za to, aby im pomóc. Myślę, że osoby, które chcą lub będą chciały, mogą tu zostać i spokojnie mieszkać – stwierdził burmistrz.

W działania zaangażowały się również służby i organizacje

W ramach wydarzenia na skoczowskim rynku stanęły stoiska tematyczne służb i instytucji oraz organizacji, gdzie każdy zainteresowany mógł otrzymać informacje oraz porady. Obecni byli pracownicy punktu informacyjno-doradczego dla cudzoziemców, którzy na co dzień udzielają porad w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, a także pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Ośrodka Pomocy Społecznej.

Nie zabrakło również przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej, jak również Izby Administracji Skarbowej oraz Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Jak zaplanowano w programie, odbyły się też występy artystyczne, a dla najmłodszych zorganizowano liczne gry i zabawy.

Wydarzenie odbyło się w ramach realizowanego przez Wojewodę Śląskiego projektu nr 5/14-2022/OG-FAMI pt. „Wsparcie integracji uchodźców z Ukrainy oraz obywateli państw trzecich w województwie śląskim” współfinansowanego z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (nabór ograniczony 14/2022/OG-FAMI).

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera