Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Litwy, Łotwy i Ukrainy z wakacyjną wizytą w Częstochowie. Było wspólne gotowanie i dobra zabawa [ZDJĘCIA]

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Młodzież z Litwy, Łotwy i Ukrainy przez kilka dni poznawała kulturę i dzieje Częstochowy i regionu, język, ale nade wszystko miała masę okazji do integracji. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Młodzież z Litwy, Łotwy i Ukrainy przez kilka dni poznawała kulturę i dzieje Częstochowy i regionu, język, ale nade wszystko miała masę okazji do integracji. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Katarzyna Gwara
Warsztaty muzyczne, taneczne, plastyczne, kulinarne, zwiedzanie Jasnej Góry, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wizyta w częstochowskim magistracie, a co najważniejsze integracja z częstochowską młodzieżą – tak w największym skrócie możemy podsumować wakacyjną wizytę gości z Litwy, Łotwy i Ukrainy w naszym mieście. W sumie do Częstochowy przyjechało ponad stu zagranicznych uczniów.

Młodzież spędziła część wakacji w Częstochowie na zaproszenie Urzędu Miasta i lokalnego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Do naszego miasta przyjechały osoby, które na co dzień mieszkają w Berdyczowie i Humaniu na Ukrainie, Rezekne na Łotwie oraz Wilnie, Soleczniku, Szumsku i Grzegorzewie na Litwie. Szkoły ze wszystkich tych ośrodków współpracują z częstochowskimi – najdłuższą historię mają relacje z Rezekne.

Młodzi goście oficjalnie przywitali się z naszym miastem na Starym Rynku. Tam też odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz miasta. Specjalnie na tę okazję uczniowie z „Mickiewicza” przygotowali – pod czujnym okiem Doroty Magacz – występ artystyczny. Zagrali też młodzi rockmani z grupy „Jedynka pod Prądem”, którą opiekuje się Jan Głowacki. Upominki dla gości były ostatnim akcentem pierwszego spotkania, przygotowanego wspólnie przez Urząd Miasta, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oddział w Częstochowie, V LO im. A. Mickiewicza oraz Szkołę Podstawową nr 1 im. Zdobywców Przestworzy.

- Celem naszych działań jest przede wszystkim budowanie więzi między naszymi uczniami, a uczniami zza granicy – podkreślał Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta miasta. - Znaleźliśmy się w bardzo trudnych czasach. Wojna wisi w powietrzu, nie wiemy, jak to się rozwinie. To, czy na świecie będzie pokój i jak nam się będzie żyło, nie zależy tylko od polityków, ale od młodego pokolenia. Ważne, więc aby ono szukało przyjaciół, poznawało się i budowało pozytywne relacje. Chodzi nam również o to, aby Polacy ze Wchodu mieli kontakt z macierzą. Część uczniów, która do nas przybyła, ma korzenie polskie – zaznaczał Ryszard Stefaniak.

Dzieci przez kilka dni poznawały kulturę i dzieje Częstochowy i regionu, język, ale nade wszystko miały masę okazji do integracji.W programie wizyty były też liczne warsztaty. Te odbyły się między innymi w Szkole Podstawowej nr 16, gdzie młodzież z Litwy, Łotwy i Ukrainy zamieniła się w kucharzy i serwowała same pyszności. Oczywiście przy tej okazji skosztowała też naszych polskich specjałów.

- Wizyta zagranicznej młodzieży w naszym mieście, to efekt realizacji dwóch projektów. Uczniowie z ukraińskiego Humania, a także z Litwy i Łotwy przyjechali na zaproszenie częstochowskiego urzędu miasta i Stowarzyszenia Wspólnota Polska w ramach projektu „LATO z Polską”, a młodzież z ukraińskiego Berdyczowa z projektu „Razem i kreatywnie o historii, kulturze i języku” finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury - wyjaśniła Jolanta Dominiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Częstochowie.

- Młodzież miała okazję wziąć udział w licznych warsztatach, które odbyły się w częstochowskich szkołach. Zorganizowano między innymi zajęcia origami, kulinarne, muzyczne, plastyczne, taneczne, kaligrafii, nauki języka polskiego i ukraińskiego. Było też wspólne ognisko i zabawa. Wszystko po to, aby goście zintegrowali się z częstochowskimi uczniami. I mimo że spotkania były organizowane w czasie wakacji, nasi uczniowie bez najmniejszych problemów „zameldowali” się w swoich placówkach – dodała Jolanta Dominiak.

Ostatnim punktem programu wizyty były krótkie odwiedziny w częstochowskim magistracie i spotkanie z prezydentem miasta. Nauczyciele towarzyszący zagranicznym uczniom mówili, że czują się tu jak w domu, a dzięki wymianom z tutejszymi szkołami mają szansę podpatrywać metody pracy polskich pedagogów. O częstochowskich partnerach mówili jak o przyjaciołach, na których mogą zawsze liczyć. Po wizycie w siedzibie samorządu na dzieci czekało jeszcze pożegnalne spotkanie w Szkole Podstawowej nr 24.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera