Most w Mszanie na A1: Alpine Bau i GDDKiA nie chcą poprawek

  Most w Mszanie na A1: Alpine Bau i GDDKiA nie chcą poprawek

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Most w Mszanie na A1: Alpine Bau i GDDKiA nie chcą poprawek
  1/7
  przejdź do galerii
  Wszystko wskazuje na to, że prawnicy będą musieli rozstrzygnąć, kto winien poprawić projekty wykonawcze niedokończonego mostu na autostradzie A1 w Mszanie. Ani wykonawca obiektu - austriackie konsorcjum Alpine Bau - ani też zleceniodawca inwestycji - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - nie zamierzają podejmować się tego zadania.
  A czas płynie. Termin wykonania zaleceń Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach upływa co prawda dopiero 31 sierpnia przyszłego roku, ale skala koniecznych poprawek również jest niemała: trzeba nie tylko usunąć wykryte uszkodzenia, ale też wzmocnić samą konstrukcję obiektu.

  - Aby wykonać te roboty, konieczne jest przedstawienie przez wykonawcę stosownych projektów - mówi Dorota Marzyńska-Kotas, rzeczniczka katowickiego oddziału GDDKiA. Na pytanie, dlaczego akurat Alpine Bau ma dostarczyć poprawione projekty wykonawcze mostu, skoro adresatem decyzji wydanej przez nadzór budowlany jest właśnie GDDKiA, odpowiedź ma prostą.

  - To Alpine Bau doprowadziła do tej sytuacji - stwierdza rzeczniczka katowickich drogowców.

  Tyle że druga strona ma kompletnie inne zdanie w tej kwestii. Karolina Szydłowska, rzeczniczka Alpine Bau przypomina, że to nie austriacki koncern, lecz GDDKiA była stroną toczonego postępowania.

  - To ona ma obowiązek dostarczyć zatwierdzone projekty wykonawcze - uważa Szydłowska.

  Jak długo obie strony wytrzymają na swoich stanowiskach i co będzie, jeśli nie dojdą do żadnego kompromisu? Biorąc pod uwagę dotychczasowe relacje łączące obu partnerów, nie można wykluczyć, że sprawa znajdzie swój finał na sali sądowej. Nie byłaby to zresztą pierwsza sądowa potyczka austriackich i polskich drogowców. Toczą ją od dwóch lat po tym, jak GDDKiA usunęła Alpine Bau z placu budowy A1 między Świerklanami a Gorzyczkami.

  Sprawę rozpatrywał najpierw sąd okręgowy, a później apelacyjny w Warszawie. Obie strony ruszyły też do boju o pieniądze. GDDKiA - argumentując, że zerwanie kontraktu nastąpiło z winy Austriaków - zapowiedziała pozew o 40 mln euro odszkodowania i pokrycie kosztów wszystkich szkód technicznych. Na kontrakcję drugiej strony nie trzeba było długo czekać - z początkiem ubiegłego roku gruchnęła wiadomość, że Alpine Bau żąda od polskich drogowców ponad miliard złotych odszkodowania.

  Ci stwierdzili, że ani myślą płacić, a 2 miesiące temu bez zmrużenia oka wykluczyli austriacką firmę z przetargu na budowę mostu Grota Roweckiego w Warszawie, wykorzystując nowe zapisy w prawie zamówień publicznych (pozwalają one odsunąć od postępowania firmę, której w przeszłości wypowiedziało się umowę). O temperaturze wzajemnych relacji najlepiej świadczy komentarz uznanego specjalisty z branży budowlanej, który stwierdził, że kiedy obie strony spotykają się w pokoju, jest więcej prawników niż inżynierów.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  newer ending

  SWD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 71 / 59

  mam nadzieję, że nigdy tego mostu nie skończą. Bo jak skończą to zrobią cały odcinek płatny. A do czasu ukończenia nie mogą. Mam rację?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie posmarowali w Warszawie to nie pojadą?

  polnische wirtschaft? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 54 / 58

  Nowy zapis w prawie zamówień publicznych miał eliminować patologie w stylu Coveca lub DSS - co ciekawe patologii nie wyeliminował ale znakomicie się nadaje do rozgrywek z "nieposłusznymi" firmami.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A1

  ALFA 1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 116 / 98

  Może P. Nowak zajmię się sprawą bo widzę że ma posłuch u braci budowlanej.Co na to nasze kochane władze woj. i samorządowe.Może tak będzie jak ze stadionem.Redakcjo trzymaj rękę na pulsie. Powodzenia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowak?

  lukka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 65 / 63

  Nowak jest politologiem który tymczasowo piastuje stanowisko ministra infrastruktury. Nie dość że się na niczym nie zna, to jeszcze o niczym nie może decydować, bo decyzje o tym czy coś budujemy...rozwiń całość

  Nowak jest politologiem który tymczasowo piastuje stanowisko ministra infrastruktury. Nie dość że się na niczym nie zna, to jeszcze o niczym nie może decydować, bo decyzje o tym czy coś budujemy czy nie podejmuje Rostowski (dając, lub częściej zabierając pieniądze). Więc litości, jaki on ma posłuch? To tylko figurant. Jak na kogoś trzeba będzie coś zwalić to pójdzie do odstrzału.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobrze pisze.

  kaktusnadłoni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 115 / 110

  Zgodnie z powagą sytuacji.
  Ja zlecam konkretne zamówienie i oczekuję konkretnego wykonania.

  Jak tam jest gromada dużych dzieciaków z piaskownicy, to niech się bawią w tej piaskownicy, ale dla...rozwiń całość

  Zgodnie z powagą sytuacji.
  Ja zlecam konkretne zamówienie i oczekuję konkretnego wykonania.

  Jak tam jest gromada dużych dzieciaków z piaskownicy, to niech się bawią w tej piaskownicy, ale dla czego potem całe społeczeństwo ma za tę ich zabawę płacić?

  Mamy rząd który utrzymujemy, a on toleruje tę błazenadę.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co?

  jorg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 52

  Jaki ty głupi!!!! Dyć to właśnie rząd jest winien że ten odcinek Świerklany Gorzyczki buduje się wiecznie.Od początku Alpine B wskazywała na wadliwy projekt mostu. a GDDiK sie upiera ze jest OK....rozwiń całość

  Jaki ty głupi!!!! Dyć to właśnie rząd jest winien że ten odcinek Świerklany Gorzyczki buduje się wiecznie.Od początku Alpine B wskazywała na wadliwy projekt mostu. a GDDiK sie upiera ze jest OK.
  Weź sie obudź kretynie w jakim kaju żyjesz.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska gosdpodarka na A 2 dali zamalo asfaltu po Euro bedzie remat

  a u nas bezsesowne mosty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 127 / 115

  Po jaka cholere ten most,malo mamy hald,trzabylo zasypac ten row i wszystko.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A1

  ALFA 1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 127 / 119

  Piszesz człowieku brednie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo