Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mulier fortis. Kobieta mężna" film dokumentalny o Zofii Kossak zwyciężył na Zamojskim Festiwalu Filmowym

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Reżyser filmu Adam Kraśnicki, w sobotę 19 sierpnia, na Rynku Wielkim w Zamościu, odebrał statuetkę „Zamość Perła Renesansu”
Reżyser filmu Adam Kraśnicki, w sobotę 19 sierpnia, na Rynku Wielkim w Zamościu, odebrał statuetkę „Zamość Perła Renesansu” Zamojski Festiwal Filmowy
Film dokumentalny "Mulier fortis. Kobieta mężna" o Zofii Kossak produkcji katowickich oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej i Telewizji Polskiej, został wybrany najlepszym filmem 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Reżyser filmu Adam Kraśnicki, w sobotę 19 sierpnia, na Rynku Wielkim w Zamościu, odebrał statuetkę „Zamość Perła Renesansu”.

Film dokumentalny "Mulier fortis. Kobieta mężna" wygrywa na festiwalu w Zamościu

Dokument "Mulier fortis. Kobieta mężna" jest wielowątkową opowieścią o niezwykłej kobiecie, Zofii Kossak, powieściopisarce, działaczce katolickiej, współzałożycielce Rady Pomocy Żydom „Żegota” oraz Frontu Odrodzenia Polski i kandydatce do literackiej nagrody Nobla. Film powstał w 2022 roku w koprodukcji Instytutu Pamięci Narodowej z Telewizją Polską S.A., a jego premiera telewizyjna miała miejsce 23 marca 2023 roku na antenie TVP Historia. Dokument o Zofii Kossak można również bezpłatnie zobaczyć w serwisie VOD TVP. Film szybko zdobył uznanie w oczach krytyków i pierwsze nagrody. "Mulier fortis. Kobieta mężna" został wybrany najlepszym filmem 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią", a reżyser filmu Adam Kraśnicki, w sobotę 19 sierpnia, na Rynku Wielkim w Zamościu, odebrał statuetkę „Zamość Perła Renesansu”.

Na festiwalu w Zamościu pokazywane były najlepsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej z 2022 i 2023 roku. Dokument "Pamięć" autorstwa Aliny Czerniakowskiej otrzymał nagrodę specjalną jury. Za najlepsze zdjęcia nagrodzony został Oleksandr Pozdnyakov za zdjęcia do filmu „Sad dziadka” w reżyserii Karola Starnawskiego. Nagrodę za najlepszy montaż odebrał Rafał Bryll za film „Pokojówka”, który również wyreżyserował. Wyróżnienie jury i nagroda publiczności trafiły do filmu „Gniazdo sierot” w reżyserii Małgorzaty Orłowskiej. Ponadto, jury przyznało pozaregulaminową nagrodę dla filmu „Na zawsze Melomanii” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. W jury 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" zasiedli: Stanisław Królak (przewodniczący), Paweł Woldan, Zbigniew Żmigrodzki i Beata Hyży-Czołpińska.

"Mulier fortis. Kobieta mężna". Kim była Zofia Kossak?

"Mulier fortis. Kobieta mężna" to obraz filmowy przedstawiający niesamowitą historię życia Zofii Kossak i jej nietuzinkową osobowość. Dość powiedzieć, że bohaterka była autorką poczytnych książek historycznych, które przekładane były na obce języki, a za powieść „Krzyżowcy”, wydaną po raz pierwszy w 1935 roku, wpisano ją na listę kandydatów do literackiego Nobla. W czasie drugiej wojny światowej założyła Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom, przekształcony później w Radę Pomocy Żydom „Żegota”, która była jedyną tego typu organizacją w okupowanej Europie. Była więźniarką obozu Auschwitz, skąd później trafiła na Pawiak, gdzie skazano ją na śmierć. Tylko dzięki wielkim wysiłkom polskiego podziemia udało się ją wydostać z więzienia przed wykonaniem wyroku. W czasie Holokaustu uratowała setki, jeśli nie tysiące, ludzkich istnień, za co została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

W dokumencie utrwalone zostały refleksje i wspomnienia członków jej rodziny: Anny Fenby Taylor i prof. Francoisa Rosseta. Swoimi przemyśleniami na temat Zofii Kossak podzielili się również: Barbara Gruszka-Zych, prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, dr Joanna Jurgała-Jureczka, prof. Ryszard Koziołek, dr Andrzej Sznajder, ks. prof. Jerzy Szymik, Krzysztof Zanussi, abp Damian Zimoń i prof. Jan Żaryn.

Wiele niezwykle ciekawych wątków z biografii Zofii Kossak można poznać w rozmowie z reżyserem filmu Adamem Krasickim, którą na łamach DZ tuż przed premierą przeprowadziła Grażyna Kuźnik-Majka. Wywiad można przeczytać w tym miejscu.

Obraz Zofii Kossak uzupełniają także refleksje, jakimi podzielili się znawcy jej twórczości i biografii, podczas premiery kinowej, która odbyła się w lutym tego roku w kinie Rialto w Katowicach. Więcej można dowiedzieć się w relacji z premiery autorstwa Aleksandry Szatan.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera