MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Śląskie: Kolejne budynki przejdą remont ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Na budynku dawnej łaźni głównej pojawił się baner imitujący elewację. Widać go dobrze od strony al. Roździeńskiego
Na budynku dawnej łaźni głównej pojawił się baner imitujący elewację. Widać go dobrze od strony al. Roździeńskiego Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Muzeum Śląskie: Po kopalni zostało sporo obiektów. Część stoi pusta. W ramach budowy muzeum odnowiono m.in. wieżę

Nowe Muzeum Śląskie to prócz podziemnych ekspozycji także odnowione pokopalniane XIX--wieczne budynki. Jednak nie wszystkie obiekty po kopalni Katowice przeszły renowację. Na razie - na trzy dni przed otwarciem muzeum - część z nich... zasłonięto banerami imitującymi elewację. Co potem? Wiadomo, że do 2016 dwa kolejne budynki wypięknieją. Mowa o łaźni głównej oraz dawnej stolarni. Pod koniec kwietnia muzeum podpisało umowę na rewitalizację. Wykonawcą została firma Tamex Obiekty Sportowe.

Dawna stolarnia ma się zamienić w raj dla dzieci. Planowana jest tu m.in. wystawa stała, nawiązująca do postaci wyjętych z polskiej literatury przygodowej, w tym postaci Tomka Wilmowskiego, bohatera książek Alfreda Szklarskiego. Także dzieciom będzie dedykowana ekspozycja na piętrze budynku. Tu najmłodsi odbiorcy mają zostać wprowadzeni w świat sztuki i poznawać różnorodność i odmienność kultur. W odnowionej stolarni mają się również odbywać przedstawienia teatralne, zajęcia plastyczne, koncerty oraz pokazy filmów organizowane przez Centrum Scenografii Polskiej oraz pozostałe działy Muzeum Śląskiego.

A budynek łaźni głównej? Po rewitalizacji ma się tu mieścić pracownia działów Historii, Archeologii i Etnografii, ale też pracownia Powstań Śląskich Działu Historii. Ten ostatni projekt ma odpowiadać na ogromne zapotrzebowanie społeczne związane z tym okresem historii Górnego Śląska. Zasadniczą część budynku zajmie przestrzeń ekspozycyjna na wystawy czasowe oraz koncerty, wykłady, spotkania. Na terenie przyległym do budynków planowany jest także parking dla niepełnosprawnych i autokarów.
Rewitalizacja obu budynków ma się zakończyć w kwietniu przyszłego roku i kosztować 29,89 mln zł, z czego ponad 10 mln zł to dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pokopalniane budynki w strefie kultury są na terenie należącym do MŚ. Spośród kilkunastu, jak dotąd w ramach budowy muzeum zrewitalizowano dawny magazyn odzieżowy (Centrum Scenografii Polskiej) oraz maszynownię, w której będzie restauracja. Gruntowny remont przeszła też wieża wyciągowa Warszawa, jest wieżą widokową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera