Mysłowicki Budżet Obywatelski. Poznaliśmy zadania, na które mogą głosować mieszkańcy. Głosowanie trwa

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W ramach MBO powstały atrakcje na Górce Słupeckiej. Obecnie mieszkańcy Mysłowic z ochotą tutaj wypoczywają i biorą udział w Śniadaniach na Polanie.
W ramach MBO powstały atrakcje na Górce Słupeckiej. Obecnie mieszkańcy Mysłowic z ochotą tutaj wypoczywają i biorą udział w Śniadaniach na Polanie. Kacper Jurkiewicz
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Nadszedł czas głosowania w ramach Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy znów będą mogli wybrać zadania, które zostaną zrealizowane w ich dzielnicach. Wybór może być ciężki. Przedstawiamy listę zadań, na które można oddać głos.

Mysłowicki Budżet Obywatelski. Trwa głosowanie

Mieszkańcy Mysłowic znów mogą zabrać głos i wybrać zadania, które będą wykonane w ramach Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego. Niektóre z zadań nie zostały dopuszczone do głosowania. W każdej z dzielnic dopuszczono do głosowania co najmniej jedno zdanie. Głosowanie trwa 27 września do godz. 24. Swój głos możemy oddać na stronie internetowej www.mbo.myslowice.pl. Głos zostanie właściwie zarejestrowany, jeśli dobrze wypełnimy wszystkie pola z danymi oraz podamy kod sms, który przyjdzie na nasz telefon.

Osoby, które nie posiadają internetu, by oddać głos mogą udać się do Urzędu Miasta Mysłowice do pokoju 225. Tutaj głos oddamy zgodnie z godzinami otwarcia urzędu. Swój głos oddamy także w MOK na Brzezince przy ul. Laryska 5. Punkt działa od godz. 11 do 18 od poniedziałku do piątku.

W ramach VI edycji MBO również rozdysponowano pieniądze do poszczególnych dzielnic. Pierwsza kwota to pieniądze przeznaczone dla dzielnicy, a druga to maksymalna wartość zadania (80 proc. puli).

 • Bończyk - Tuwima - 165 tys. 722 zł - 132 tys. 578 zł
 • Brzezinka - 169 tys. 286 zł - 135 tys. 429 zł
 • Brzęczkowice i Słupna - 235 tys. 726 zł - 188 tys. 581 zł
 • Dziećkowice - 140 tys. 119 zł - 112 tys. 95 zł
 • Janów - Ćmok - 248 tys. 901 zł - 199 tys. 121 zł
 • Kosztowy - 149 tys. 814 zł - 119 tys. 851 zł
 • Krasowy - 153 tys. 186 zł - 122 tys. 549 zł
 • Larysz - Hajdowizna - 92 tys. 709 zł - 74 tys. 167 zł
 • Ławki - 82 tys. 236 zł - 65 tys. 789 zł
 • Morgi - 112 tys. 284 zł - 89 tys. 827 zł
 • Mysłowice Centrum - 216 tys. 39 zł - 172 tys. 831 zł
 • Piasek - 120 tys. 95 zł - 96 tys. 76 zł
 • Stare Miasto - 117 tys. 141 zł - 93 tys. 713 zł
 • Szopena - Wielka Skotnica - 151 tys. 242 zł - 120 tys. 994 zł
 • Wesoła - 205 tys. 490 zł - 164 tys. 392 zł

Poniżej zadania, które po zakończeniu trybu odwoławczego zostały poddane pod głosowanie.

Dzielnica Bończyk-Tuwima
W tej dzielnicy jest tylko jedno zadanie - wykonanie oświetlenia Alei Parkowych Parku Bończyk. Nowe oświetlenie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, szczególnie podczas jesienno-zimowych spacerów. Szczególnie, że to droga, którą dzieci pokonują idąc do szkoły. Zadanie ma kosztować 127 tys. 400 zł.

Dzielnica Brzęczkowice-Słupna
Tutaj zgłoszono kilka zadań. Jednym z nich jest park sensoryczny za 188 tys. i 80 zł. Niezagospodarowany teren zielony przy Przedszkolu nr 16 (ul. Kawy 4) w Brzęczkowicach zmieni się w miejsce rekreacji i wypoczynku wraz ze sferą sensoryczną, które umożliwi mieszkańcom spędzanie czasu wolnego na łonie natury. Ogród zmysłów może być podzielony na strefy: smakową, dotykową, zapachową, słuchową, wzrokową i dźwiękową oraz będzie wyposażony w różne urządzenia edukacyjno-rekreacyjne.

Drugim pomysłem jest utworzenie Pumptracka. Koszt zadania to 188 tys. 500 zł. Ma powstać obok skateparku, który zwyciężył w V edycji Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego. W przewidzianej kwocie powinien się zmieścić pumptruck o długości 50 m bieżących, wraz z obiciem tylnych ścian oraz montażem. Miejsce to – jako kompleks rozrywki dla wielbicieli jazdy wyczynowej na rowerach, hulajnogach, czy rolkach ma stać się miejscem, w którym mieszkańcy Brzęczkowic, jak i całego miasta będą mogli spędzić czas wartościowo i bezpiecznie. Pumptruck stanąłby przy ul. Nygi, od strony parkingu przy Szkole Podstawowej nr 13.

Kolejny pomysł to budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego przy SP nr 6 w Mysłowicach przy ul. Gen. Ziętka 116. Wykonanie zadania to koszt 188 tys. 581 zł. Prowadzone byłyby tutaj też prace ziemne związane z wyrównaniem terenu, a także budową ogrodzenia, montażem piłkochwytów i zakupem oraz montażem niezbędnego wyposażenia boiska. Projekt zakłada budowę boiska z przeznaczeniem na dyscypliny sportu takie jak: badminton, siatkówka czy koszykówka. Boisko ma służyć przede wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej nr 6, którzy na zajęcia wychowania fizycznego udają się do pobliskiego parku.

Ostatnim z proponowanych zadań jest stworzenie Rodzinnego Parku Odkrywców. Koszt inwestycji to 184 tys. 746,25 zł. Park składałby się z interaktywnych, certyfikowanych urządzeń. Projekt zakłada stworzenie trzech tematycznych stref: Muzyki, Nauki, Sensoryki i Optyki. Teren zielony wokół zamontowanych urządzeń zostanie wyrównany i zostanie zasiana trawa.

Brzezinka

Mysłowice Alternatywnie Online to projekt, który byłby realizowany zimą 2022 roku. Projekt przewidziany z myślą o lockdownie. Mieszkańcy mogliby bawić się pozostając w swoim domu i czując się bezpiecznie. Zadanie kosztuje 135 tys. zł.

Kolejne zadanie to Brzezinka - Nasza czysta dzielnica. Polega na zakupie betonowych koszy na śmieci oraz zorganizowanie festynu/pikniku ekologicznego na terenie Szkoły Podstawowej nr 10. Festyn/piknik ekologiczny w głównej mierze koncentrować się będzie na edukacji mieszkańców dotyczącej segregacji odpadów oraz dbania o czystość. Koszt zadania to 20 tys. zł.

Dziećkowice

Na straży bezpieczeństwa dzielnicy Dziećkowice to zadanie wspierające OSP Dziećkowice i zapewniające mieszkańcom dzielnicy bezpieczeństwo. Zadanie to zakup defibrylatora AED, czujników dymu, ubrań specjalnych dla funkcjonariuszy straży pożarnej oraz przeprowadzenie kampanii promocyjno-szkoleniowej w postaci ulotek instruktażowych obsługi AED. Czujniki zostaną rozdysponowane wśród najbardziej potrzebujących mieszkańców dzielnicy. Natomiast defibrylator AED zostanie umieszczony na ścianie budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Dziećkowice przy ul. Batalionów Chłopskich 45. Koszt zadania to 25 tys. 174 zł.

Jeśli tęsknicie za plenerowymi imprezami w dzielnicy to zagłosujcie na zadanie Spotkajmy się po COVIDzie. W ramach zadania planuje się zakup takich elementów jak: namioty plenerowe z wyposażanieniem, oswietlene LED do namiotów, neon promocyjny I love Dziećkowice, grille, stoły biesiadne z ławami czy głośniki plenerowe. Lokalizacja: Ochotnicza Straż Pożarna w Dziećkowicach. Koszt zadania to 98 tys. 50 zł.

Janów Miejski - Ćmok

Mieszkańcy mogą zagłosować na stworzenie miejsca odpoczynku w Lasku Janowskim. Celem zadania jest stworzenie atrakcyjnej, praktycznej i bezpiecznej przestrzeni do wypoczynku i spotkań dla mieszkańców. Projekt parku zakłada stworzenie alejki spacerowej wśród naturalnie rosnącej zieleni, postawienie ławeczek i koszy na śmieci. Ma to być miejsce rodzinnych spotkań i spacerów. Miejsce to znajdowałoby się pomiędzy ul. Jodłową a ul. Mikołowską. Cena wykonania zadania to 199 tys. 121 zł.

Kosztowy

Pierwszym zadaniem, na które możemy oddać głos to wsparcie OSP Kosztowy. Zakup defibrylatora AED oraz czujników tlenku węgla dla mieszkańców oraz nowoczesnych ubrań specjalnych dla OSP Kosztowy. Koszt tego zadania to 100 tys. zł. Możemy także zagłosować na monitoring strefy rekreacyjnej przy Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ul. Chromika. Utworzenie monitoringu ma kosztować 39 tys. 360 zł. Dzięki temu będzie tutaj bezpieczniej. Trzecie z zadań to modernizacja ogrodzenia boisk przy SP nr 16. Koszt zadania to 103 tys. 935 zł.

Krasowy

Mieszkańcy mogą zagłosować na remont ulicy PCK - bocznej (tzw. "Przetnica") na odcinku ok. 355 mb od nr 87 (w kierunku ulicy Ziołowej), do okolic nr 17 Krasowy. Zadanie kosztuje 122 tys. 525,22 zł. Remont wpłynie na bezpieczeństwo uczestników ruchu, podniesie komfort życia mieszkańców, zmniejszy hałas i skróci czas przejazdu.

Nie przeocz

Larysz-Hajdowizna
W tej dzielnicy możemy zagłosować za inteligentnym monitoringiem. Jego utworzenie to koszt 72 tys. 570 zł. System kamer będzie połączony łączem światłowodowym. Dzięki temu będzie można uzyskać obraz o wysokiej rozdzielczości. System będzie realną odpowiedzią na problemy dzielnicy i miasta takie jak: nielegalne składowanie odpadów, akty wandalizmu, wykroczenia drogowe czy inne sytuacje zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców.

Ławki

W Ławkach możemy zagłosować na wykonanie pobocza utwardzonego wzdłuż ulicy Krasowskiej. Chodzi o odcinek od nr 15 w kierunku skrzyżowania ul. Krasowskiej z ul. Plebiscytową. Zadanie kosztuje 65 tys. 200 zł. Zadanie obejmuje wykonanie projektu i przygotowanie terenu pod budowę utwardzonego pobocza drogi z wykonaniem krawężnika betonowego, wzdłuż którego wykonana zostanie nawierzchnia utwardzona. Zadanie poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych, ale również pojazdów korzystających z drogi.

Morgi

W Morgach możemy zagłosować na dwa zadania. Pierwsze to doposażenie Parku Morgi zawierającego urządzenia do aktywności ruchowej. Park Morgi zostanie podzielony na dwie części, w których znajdować się będzie ścieżka do spacerów, siłownia, elementy do parkuru, skateboardingu oraz tor dla rolkarzy. Planuje się również zagospodarowanie terenów zielonych. Koszt zadania to 89 tys. 827 zł. Drugim zadaniem jest doposażenie placu zabaw przy ul. Wybickiego. Dzięki nowym urządzeniom dzieci będą miały większą frajdę z zabawy. Koszt zadania to 17 tys. 965 zł.

Centrum

W centrum mamy do wyboru również dwa zadania. Pierwsze to rozbudowa Dzielnicowego Centrum Rekreacji Pokoleniowej. Koncepcja rozbudowy obejmuje swym zakresem zakup i montaż ławek, koszy na śmieci, stołów do ping-ponga, stołów do gry w szachy/warcaby oraz zwiększenie ilości urządzeń siłowni napowietrznej oraz niezbędne prace ziemne. Zadanie realizowane byłoby przy I LO, a jego koszt to 90 tys. zł. Drugie zadanie to Wyspa Radości - nowoczesny plac zabaw, który ma służyć mieszkańcom dzielnicy i poprawić bezpieczeństwo oraz porządek. Plac powstałby pomiędzy ulicami Armii Krajowej i Gustawa Morcinka. Koszt wykonania zadania to 81 tys. 400 zł.

Piasek

Na Piasku możemy zagłosować na zadanie, dzięki któremu zagospodarowane zostaną tereny zielone i pojawią się nowe ławki czy kosze na śmieci. Koszt zadania to 96 tys. 76 zł.

Stare Miasto

Na Starym Mieście znów mogą odbywać się wydarzenia z cyklu Mysłowice Alternatywnie. Dzięki tym wydarzeniom rynek odżył, a z imprez korzystały różne pokolenia mieszkańców. Koszt zadania to 93 tys. zł.

Szopena - Wielka Skotnica

"Bezpieczeństwo dla juniora, wygoda dla seniora" to modernizacja przejścia podziemnego przy Szkole Podstawowej nr 1 za 120 tys. zł. W zależności od możliwości finansowych w ramach prac przewiduje się wymianę instalacji elektrycznej oraz stworzenia oświetlenia sufitowego, naprawę sytemu odwadniającego, odmalowanie ścian (w tym wypełnienie ubytków), naprawę barierek oraz balustrady, a także odtworzenie małej architektury wewnątrz przejścia.

Wesoła

Na Wesołej może powstać park do street workoutu Ninja Zone. Zadanie polega na wybudowaniu przy ul. Sportowej na nieużytkowanym terenie, przylegającym do istniejącego obiektu sportowego, parku urządzeń do uprawiania streetworkoutu, kalisteniki. Koszt zadania to 164 tys. 156,15 zł.

Musisz to wiedzieć

Rządowa tarcza antyinflacyjna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie