Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowickie muzeum w klimacie Maroka. Tak wyglądał Muzealny Czwartek w lutym ZDJĘCIA

Kacper Jurkiewicz
Mysłowickie muzeum w klimacie Maroka
Mysłowickie muzeum w klimacie Maroka Kacper Jurkiewicz
Marokańskie klimaty zapanowały w Muzeum Miasta Mysłowice. Wszystko za sprawą kolejnego spotkania z cyklu Muzealny Czwartek. Uczestnicy mogli oglądać wystawę marokańskiego artysty Aziza Sayeda oraz posłuchać muzyki zagranej przez gitarzystę Mustaphę El Boudaniego. Na tym atrakcje się nie skończyły.

Uczestnicy drugiego w tym roku Muzealnego Czwartku na pewno zapamiętają to spotkanie na dłużej. Spotkanie zatytułowane „Kobiety w tatuażu", bo taką nazwę miała zaprezentowana wystawa, cieszyło się sporą popularnością.

Zobaczcie zdjęcia:

Muzealni goście mogli podziwiać piękne obrazy marokańskiego artysty i scenografa Aziza Sayeda. Aziz rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1968 roku. Studiował w pracowni malarstwa profesora Jerzego Nowosielskiego, i scenografii profesora Andrzeja Stopki. Swój dyplom obronił w 1973 roku. Zawodowe życie związał z telewizją marokańską, w której pracował jako scenograf.

Niestety nie mógł być obecny podczas spotkania, jednak muzeum połączyło się z nim przez wideoczat, więc mógł zobaczyć gości i krótko z nimi porozmawiać.

Goście mogli także obejrzeć krótki film „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, w którym stowarzyszenie „Africae Deserta Project” (będące współorganizatorem spotkania) opowiadało oraz pokazało Festiwal Nomadów w Maroku. To nie był koniec atrakcji.

Dla zebranych w muzeum wystąpił gitarzysta Mustapha El Boudani, który również śpiewał. Podczas spotkania można było kupić jego płytę. Część pieniędzy uzyskanej podczas sprzedaży zostanie przeznaczona na zakup rzeczy do szkoły w Mhamid-Sahara.

- Nasze stowarzyszenie ma spory zasięg, działamy u nas w górach w Beskidzie Śląskim oraz na terenie Maroka, przede wszystkim na Saharze. Promujemy kulturę górali śląskich i żywieckich zapraszając też instruktorów i podopiecznych fundacji braci Golec oraz inne kapele góralskie do Maroka na Festiwal Nomadów, do rdzennej wioski Mustafy – mówi Aneta Okupska-Pońc ze stowarzyszenia „Africae Deserta Project”– Mustapha jest takim mostem łączącym te dwie kultury górali z nomadami, wydał teraz płytę, na której zagrali też nasi górale – dodaje.

W ramach stowarzyszenia organizowane są wyprawy do Maroka. Najbliższa będzie na Festiwal Nomadów, który odbędzie się od 4 do 6 kwietnia.

- Jeśli ktoś chce dołączyć to zapraszam. Są to wyprawy od „korzenia”, ponieważ na trasie jest wiele miejsc etnograficznych, które są turystycznie nie dostępne, a chcemy pokazać je naszym turystom, gościom, przyjaciołom – powiedziała współorganizatorka spotkania.

11 lutego będzie można spotkać się ze stowarzyszeniem w Beskidzie Żywieckim w Koszarawie w bibliotece. Od 5 do 14 kwietnia będzie można wziąć udział w warsztatach fotograficznych na Saharze. Piękna wystawa biżuterii z Maroka oraz koncert Mustaphy odbędzie się również w Warszawie w Muzeum Azji i Pacyfiku.

- Chcemy tam również wypromować prace kobiet z Sahary. Są to ręcznie robione dywany oraz torebki, także serdecznie zapraszam - zachęca Aneta Okupska-Pońc.

Uczestnicy Muzealnego Czwartku mogli również napić się marokańskiej herbaty, a także kupić wiele ciekawych produktów np. naszyjniki, bransoletki, przyprawy, przewodniki, herbatę czy perfumy.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo