Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Śląsk trafiło 6,5 mln tabletek ze stabilnym jodem. Będą dostępne w punktach w przypadku zagrożenia radiacyjnego

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Śląskie ma 6,5 mln tabletek ze stabilnym jodem na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Śląskie ma 6,5 mln tabletek ze stabilnym jodem na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc
Jak zapewnia urząd wojewódzki, do samorządów z całego Śląska trafiło łącznie 6,5 mln tabletek ze stabilnym jodem. Mają zostać rozdane mieszkańcom w przypadku zagrożenia radiacyjnego. - Nie ma niebezpieczeństwa i zagrożenia. Jeśli takie zagrożenie powstanie, wówczas odpowiednie informacje i alerty zostaną przekazane obywatelom i rozpoczniemy dystrybucję preparatu - podkreśla Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Już w połowie września rozpoczęto dostarczanie do wszystkich gmin i powiatów woj. śląskiego tabletki ze stabilnym jodem. Jak podaje Jarosław Wieczorek, teraz preparat znajduje się w magazynach jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Będzie już niebawem dostarczony do wszystkich punktów dystrybucji, które wskażą samorządy.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, akcja ma związek z walkami w okolicy zaporoskiej elektrowni atomowej w Ukrainie. - To, co w tej chwili jest realizowane w zakresie dystrybucji jodu w województwie śląskim, jest działaniem prewencyjnym na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Należy podkreślić, że dziś takiego zagrożenia nie ma. Miejmy nadzieję, że jest to tylko nasze przygotowanie prewencyjne systemów zarządzania kryzysowego na wszystkich szczeblach na poziomie państwowym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym - mówi Jarosław Wieczorek.

Podkreśla, że na dzisiaj nie ma wyraźnej potrzeby, aby zażywać ten preparat. - Nie ma niebezpieczeństwa i zagrożenia. Jeśli takie zagrożenie powstanie, wówczas odpowiednie informacje i alerty zostaną obywatelom przekazane i dystrybucja preparatu się rozpocznie.

Każdy, kto będzie chciał otrzymać tabletki ze stabilnym jodem, będzie mógł udać się po nie do wyznaczonych punktów. - Wszyscy, którzy udadzą się do punktu, dostaną preparat. Jak już wspomniałem, nie chcemy, aby następowała weryfikacja personalna, ponieważ mieszkamy i pracujemy w różnych miejscach. Istotne jest to, żeby każdy wiedział, że ma swój przypisany punkt, ale może skorzystać z innego, w innej gminie - wyjaśnia.

Śląskie. Dla regionu zabezpieczono 6,5 mln tabletek stabilnego jodu

Województwo śląskie ma zabezpieczone 6,5 mln tabletek stabilnego jodu. Jak zapowiedział Jarosław Wieczorek, dane miejsca dystrybucji będą ogłaszane przez jednostki samorządu terytorialnego. - Przyjęcie tabletek ze stabilnym jodem ma na celu zablokowanie wchłaniania przez tarczycę radioaktywnego jodu, który w przypadku zagrożenia radiacyjnego może gromadzić się w organizmie. Należy to zrobić od dwóch do ośmiu godzin po otrzymaniu komunikatu od stosownych służb - mówi wojewódzki konsultant ds. endokrynologii Janusz Strzelczyk.

Kiedy powinniśmy zażyć preparat? - Powinniśmy go zażyć w momencie, kiedy zostanie potwierdzone zagrożenie radio-aktywne. To jest preparat w tabletkach. U osób dorsłych, od 12 do 60 roku życia przyjmujemy dwie tabletki, czyli 100 mg. To jest ważne, zbyt duża dawka nic nie wnosi, a zbyt mała może nie przyblokować tarczycy. Jeśli jest zablokowana, ograniczamy możliwość pochłonięcia środka promieniotwórczego - wyjaśnia.

Tabletki ze stabilnym jodem. Dawkowanie:

  • dorośli do 60 roku życia i dzieci powyżej 12 roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
  • dzieci od 3 do 12 roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci od 1 miesiąca do 3 roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
  • noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

Preparatu nie mogą przyjmować:

  • osoby uczulone na jodek potasu i inne znajdujące się w nim składniki,
  • osoby z niedoczynnością tarczycy,
  • osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),
  • osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry).
  • Aby uzyskać odpowiednią dawkę dla niemowląt i małych dzieci, należy przełamać tabletkę wzdłuż linii podziału i podać dziecku wskazaną część tabletki.
  • Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią można rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie.
  • Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera