Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepiej nie zadzierać z urzędem skarbowym [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Jeżeli  przedmiotem darowizny jest nieruchomość, a otrzymuje ją ktoś z naszej najbliższej rodziny, na przykład żona, dzieci lub rodzice, z przepisów nie wynika, że mamy obowiązek zapłacić podatek
Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, a otrzymuje ją ktoś z naszej najbliższej rodziny, na przykład żona, dzieci lub rodzice, z przepisów nie wynika, że mamy obowiązek zapłacić podatek 123rf
Stare powiedzenie "Skąpy dwa razy traci" w sytuacji, jaką opisała nasza Czytelniczka, sprawdza się niezawodnie. Natomiast odpowiedź naszego prawnika rozwiewa jakiekolwiek złudzenia, że finansowe kombinacje pozostaną jedynie tajemnicą rodziny. Bo dobra, które mają swoją wymierną wartość, wtedy są cenne, gdy trafiają na rynek i gdy ktoś chce je kupić.

Oto sytuacja, w jakiej znalazła się zainteresowana i jej najbliżsi. - Zamierzam z mężem przeprowadzić rozdzielność majątkową, w wyniku której mąż przepisuje na mnie 4 działki rolne - informuje Czytelniczka. Spisując odpowiedni akt u notariusza, podaliśmy niskie wartości działek po to, aby uniknąć wysokiej opłaty notarialnej. - Teraz jednak martwię się, czy to nie wpłynie negatywnie na przykład na dalszy los tych działek.

- W przypadku stwierdzenia przez urząd skarbowy rażącego zaniżenia wartości nieruchomości, trzeba się liczyć z wszczęciem postępowania mającego na celu weryfikację kwoty zawartej w treści aktu notarialnego - mówi Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic. Poniżej publikujemy odpowiedź prawnika, z której każdy może wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic:

Omawianą kwestię można w skrócie ująć tak: "czy warto zaniżać cenę działek w celu obniżenia zobowiązania podatkowego", albo jeszcze inaczej - "czy warto oszukiwać urząd skarbowy na zobowiązaniach podatkowych?". Na to pytanie można odpowiedzieć tylko jednym słowem - nie warto. Dlaczego? Należy sobie zdawać sprawę z okoliczności towarzyszących zawarciu umowy darowizny czy też sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego.

To jeszcze nie wszystkie konsekwencje zaniżania wartości podawanych w akcie notarialnym. W wypadku udowodnienia takiego działania podatnik ryzykuje postępowaniem przewidzianym przepisami ustawy Kodeks karny skarbowy, która przewiduje surowe kary, z karą pozbawienia wolności włącznie, za czyn polegający na zaniżeniu lub ukryciu zobowiązania podatkowego. Notariusz - przy sporządzeniu aktu notarialnego - ma obowiązek pouczyć strony o treści oraz skutkach wynikających z przepisów zawartych w art. 4a, 8, 9, 15 i 16 ustawy z 28 lipca 1983 r. "O podatku od spadków i darowizn" (jeśli mamy do czynienia z umową darowizny) oraz o treści i skutkach prawnych zastosowania przepisów ustawy z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy i innych. Pouczenie to znajduje się zawsze w treści aktu notarialnego, co wyklucza możliwość twierdzenia, że przepisy te nie były nam znane (abstrahując już zupełnie od domniemania znajomości przepisów prawa przyjętego przez ustawodawcę).

Warto tu przypomnieć, że w przypadku dokonania darowizny nieruchomości na rzecz osoby należącej do kręgu najbliższych (żona, dzieci, rodzice), z przepisów nie wynika obowiązek zapłaty podatku. Darowizny w kręgu osób najbliższych są zwolnione z podatku na podstawie ustawy z 28 lipca 1983 r. "O podatku od spadków i darowizn".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty