Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naród śląski? A co to takiego? - pytają na Śląsku Cieszyńskim

Witold Kożdoń
- Naród śląski nie bardzo mi pasuje. Zapytany, kim się  czuję, odpowiedziałbym, że Polakiem i cieszyniakiem, ale czy śląskość to jest narodowość, trudno powiedzieć  - mówi dziś ks. Janusz Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie.
- Naród śląski nie bardzo mi pasuje. Zapytany, kim się czuję, odpowiedziałbym, że Polakiem i cieszyniakiem, ale czy śląskość to jest narodowość, trudno powiedzieć - mówi dziś ks. Janusz Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie. ARC
Decyzja Sądu Okręgowego w Opolu o rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej odbiła się głośnym echem także na Śląsku Cieszyńskim. Nad Olzą pytają: jaki naród śląski?

Do tej pory cieszynianie nie brali udziału w toczącej się dyskusji o "narodzie" śląskim. Przed ostatnim spisem powszechnym ewangelicki duchowny, dr Marek Uglorz zaapelował wprawdzie, by deklarować narodowość śląską, ale jego głos pozostał bez echa.

"Zadeklarujmy śląską narodowość dla własnego samopoczucia i dla naszej ziemi. Śląsk rozkwitnie, a nasze dzieci przestaną go opuszczać, gdy odważnie zaświadczymy o narodowej wspólnocie wszystkich Ślązaków" - napisał duchowny, ale jego argumenty nie przekonały wielu.

- Naród śląski nie bardzo mi pasuje. Zapytany, kim się czuję, odpowiedziałbym, że Polakiem i cieszyniakiem, ale czy śląskość to jest narodowość, trudno powiedzieć - mówi dziś ks. Janusz Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie. Duchowny nie ma też zdania na temat ostatniej decyzji opolskiego sądu. - Wszystko zależy, jakie ta decyzja będzie miała konsekwencje i czemu ma służyć - stwierdza krótko.

Bardziej dosadnie ostatnie wydarzenie komentuje Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego. - Nie potrafię znaleźć uzasadnienia dla istnienia narodowości śląskiej, chociaż doskonale rozumiem odrębność regionu. W moim przekonaniu to jednak za mało, dlatego jestem zdziwiony zaistniałą sytuacją - stwierdza i przypomina, że nie ma jednej śląs-kości. - Jak więc mówić o jednym narodzie - zastanawia się.
Jeszcze bardziej krytycznie wypowiada się Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, który nie ukrywa, że jest zdecydowanym przeciwnikiem koncepcji "narodu" śląskiego. - I mówię to jako Ślązak czystej krwi - żartuje. Poważnie dodaje zaś, że orzeczenie opolskiego sądu jest chybione i zwyczajnie niebezpieczne. - W żadnym razie nie leży też w interesie Ślązaków, ponieważ sprowadza ich do roli narzędzia w rękach różnych środowisk i graczy politycznych, dlatego oceniam to bardzo nieprzychylnie - tłumaczy i powtarza , że naród śląski nie istnieje. - Podobnie jak nie istnieje naród góralski, galicyjski, czy mazowiecki - dodaje.

Mimo to, w ostatnim spisie powszechnym w Republice Czeskiej narodowość śląską zadeklarowało na Zaolziu 12 tys. osób.

- Nie są to jednak tacy sami Ślązacy, jak w Polsce - przekonuje Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Przypomina też, że wśród zaolziańskich Polaków idea narodowości śląskiej skompromitowała się w czasie II wojny światowej. - Dziś deklarują śląskość albo Czesi, albo Polacy którzy w ten sposób uciekają ku czeskości. Moim zdaniem jednak narodowość śląska nie istnieje, dlatego ostatnia decyzja polskiego sądu jest niepotrzebna i niewłaściwa - mówi Szymeczek.


Na początku XX wieku osoby identyfikujące się z ideą odrębnego narodu śląskiego skupiała Śląska Partia Ludowa działająca w Austro-Węgrzech, a następnie Czechosłowacji. Na określenie osób deklarujących narodowość śląską na Śląsku Cieszyńskim wymyślono nawet osobne określenie. Nie byli to Ślązacy, ale Ślązakowcy. Ich przywódcą był zaś Józef Kożdoń, który zasłynął wybitnie antypolską polityką. Jego postawa w dużej mierze przyczyniła się m.in. do niekorzystnego dla Polski podziału Śląska Cieszyńskiego i samego Cieszyna przez Radę Ambasadorów w lipcu 1920 r.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!