Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w CKZiU Technikum nr 6 w Sosnowcu. Goście szkoły odczytali swoje ulubione ballady Adam Mickiewicza

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Zaproszeni przez szkołę goście odczytali swoje ulubione utwory ze zbioru "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zaproszeni przez szkołę goście odczytali swoje ulubione utwory ze zbioru "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Kolejna, jedenasta edycja Narodowego Czytania już za nami. Objęta patronatem honorowym pary prezydenckiej akcja zachęca Polaków do wspólnego sięgnięcia po klasyki polskiej literatury. W tym roku odczytywane były „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Odwiedziliśmy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum nr 6 w Sosnowcu, by wziąć udział w wspólnym czytaniu poezji.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum nr 6 w Sosnowcu, mimo faktu bycia szkołą techniczną, posiada długą tradycję uczestnictwa w zapoczątkowanej w 2012 roku akcji Narodowego Czytania. Ta odbyła się również w tym roku - zaproszeni przez szkołę goście: Aleksandra Marzyńska, zastępczyni Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji Miasta, Kinga Ludwiczak, przedstawicielka firmy Saint-Gobain współpracującej ze szkołą i Magdalena Biedroń, przedstawicielka biura poselskiego Mateusza Bochenka odczytali przed uczniami swoje ulubione utwory ze zbioru „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.

- Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie wyznaczyły początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią – mówił w przemowie otwierającej wydarzenie zastępca dyrektora szkoły, Zbigniew Zalas.

Na spotkaniu odczytane zostały „Pani Twardowska”, „Do M***” i pochodzące ze zbiorów Sonetów Krymskich „Stepy Akermańskie”. Uczestniczący w wydarzeniu uczniowie otrzymali pamiątkowe stemple, upamiętniające wspólne czytanie poezji Mickiewicza.

- Ten rok jest rokiem romantyzmu – 1822 roku uznaje się za początek tej ery literackiej w Polsce, rozpoczętej wydaniem „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. Teksty z tego zbioru uczniowie znają z szkoły podstawowej, a teraz, na poziomie średnim, spotykają się z nimi ponownie, w trakcie Narodowego Czytania. To świetna okazja, by nie tylko powrócić do twórczości wieszcza, ale też rozporomować czytelnictwo wśród młodzieży – podsumowuje wydarzenie Bożena Fulas, -nauczycielka języka polskiego w CKZiU Technikum nr 6.

Zaproszeni przez szkołę goście odczytali swoje ulubione utwory ze zbioru "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Narodowe Czytanie w CKZiU Technikum nr 6 w Sosnowcu. Goście ...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera