Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastoletnie matki: Dziecko to nie koniec świata

Aldona Minorczyk-Cichy
Niechciana ciąża to dla nastoletniej dziewczyny dramat. Niestety najbliżsi nie zawsze stają na wysokości zadania i ją wspierają
Niechciana ciąża to dla nastoletniej dziewczyny dramat. Niestety najbliżsi nie zawsze stają na wysokości zadania i ją wspierają 123rf
Ze szkoły wprost na porodówkę? Niestety to sięciągle zdarza. Rocznie w naszym regionie dzieci rodzi nawet 2000 nastolatek.

Dlaczego nastolatka zachodzi w ciążę? Zwykle po prostu nie wie jak się zabezpieczyć. Bywa jednak i tak, że pada ofiarą przemocy lub kazirodztwa. Gdy dziewczyna dowiaduje się, że jest w ciąży przede wszystkim jest przerażona, samotna i zagubiona. Tak nie musi być. Może poprosić o pomoc obcych, ale życzliwych ludzi, którzy zwyczajnie dobrze jej doradzą.
Jak zareagują rodzice, chłopak, szkoła?

Ciężarna nastolatka musi skonfrontować się z wieloma rzeczami naraz. Poradzić sobie ze strachem, obawą jak zareaguje najbliższe otoczenie, rodzina, znajomi, szkoła oraz chłopak, ojciec dziecka. Zdaniem fundacji MaMa często zwleka z przekazaniem tej informacji. Pojawia się lęk dotyczący przyszłości i dylematy, które zwyczajnie przekraczają jej dojrzałość emocjonalną dziewczyny.

Jeśli rodzina nie akceptuje ciąży dziewczyna często ucieka. Trafia do placówki opiekuńczej lub domu samotnej matki. Takie ośrodki są niemal w każdej większej miejscowości. Jednak nie każdy przyjmie nastolatkę. Kiedy dziewczyna jest nieletnia może trafić np. do domu w Rybniku, gdzie od 2009 roku są pokoje dla ciężarnych nastolatek i niepełnoletnich mam. W sumie jest tam 16 miejsc. Następny taki ośrodek jest dopiero w Krakowie. Koszty pobytu nastoletniej matki w rybnickiej placówce bierze na siebie gmina lub powiat, z którego dziewczyna pochodzi.

Dziewczęta nie znają swoich praw, są zagubione

Fundacja MaMa wskazuje, że ciężarne nastolatki mają prawo do nauki, a nawet urlopu od zajęć szkolnych i indywidualnego toku nauczania. W praktyce okazuje się to być często tylko teorią, zwłaszcza, że świadomość praw jest praktycznie żadna. Czasem dziewczyny są zmuszane do przerwania nauki już w ciąży, a w niektórych przypadkach z braku wsparcia nie kontynuują jej po porodzie.

Pojawiają się problemy prawne. Matka, która ukończyła 13 lat, ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Władzę rodzicielską nad dzieckiem musi przejąć ustanowiony opiekun prawny (najczęściej jej rodzic lub kurator). Taki stan rzeczy trwa do ukończenia 18. roku życia lub do zawarcia małżeństwa (dopiero po 16. roku życia za zgodą sądu), dzięki któremu nieletnia matka uzyskuje prawa rodzicielskie.

Nieletnia mama może bardzo niewiele

Nieletnie mamy w praktyce nie mogą samodzielnie reprezentować dziecka: wszystkie decyzje dotyczące: opieki, zdrowia, edukacji dziecka podejmuje opiekun prawny dziecka. Nie mogą także wyrazić zgody na uznanie ojcostwa dziecka ani zgłosić wniosku u przyznanie świadczeń, które i tak są przyznawane opiekunom prawnym dziecka. Małoletniego ojca dziecka nie można również pozwać o alimenty, gdyż jemu również nie przysługują prawa wynikające z posiadania władzy rodzicielskiej. Trzeba pozwać jego opiekunów. Zaniem fundacji MaMa nie mamy kompleksowej polityki wobec nastoletnich mam, która umożliwiłaby wspieranie ich w trudnych sytuacjach. Podejmowane działania mają charakter "ratunkowy". To nie jest pomoc, która pozwala stanąć na nogi.

Jesteś nastolatką, a urodziłaś dziecko lub jesteś w ciąży? Świat się jeszcze nie kończy.

Fundacja MaMa pomaga matkom, w tym niepełnoletnim już od 2006 roku. W każdy poniedziałek są udzielane bezpłatne porady prawne. Zapisy na nie są przyjmowane pod numerami telefonów: +48 790 696 493 i +48 662 218 330 lub mejlem: [email protected].

SPECJALNY TELEFON DLA NASTOLETNICH MATEK - POZNAJ SZCZEGÓŁY

Teraz MaMa wraz z MTV Polska uruchamia infolinię prawno-psychologiczną dla nastoletnich mam. W każdą niedzielę po serialu "Teen Mom Poland" między 19.30 a 22.30 na pytania czekają prawnik i psycholog.

W całym kraju, jak podaje GUS, obecnie około 20 tys. kobiet przed 19 rokiem życia rodzi dzieci - to ok 4-5 proc liczby wszystkich urodzeń. W Śląskiem z 44988 urodzeń w 2011 roku, młode matki stanowiły 4,06 proc. Przedstawiciele fundacji MaMa podkreślają, że liczba porodów nastoletnich matek się zmniejszyła. Teraz to ok. 5 proc., zaś w 2001 r. było to ok 7 proc. Zdaniem fundacji nie świadczy to jednak o zmniejszeniu problemu społecznego jakim są nastoletnie ciąże. Trudno oszacować ile zostało wykonanych nielegalnych aborcji w tej grupie wiekowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!