Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Natura 2000: Beskid Śląski, Mały i dwie jurajskie ostoje są już teraz oznakowane

ET
Jura Krakowsko-Częstochowska. Rezerwat "Sokole Góry", który w 2013  r. obchodził 60-lecie powstania,  był  i  jest popularnym celem wycieczek, zarówno okolicznych mieszkańców,  jak i turystów, nie tylko z Polski
Jura Krakowsko-Częstochowska. Rezerwat "Sokole Góry", który w 2013 r. obchodził 60-lecie powstania, był i jest popularnym celem wycieczek, zarówno okolicznych mieszkańców, jak i turystów, nie tylko z Polski arc.
Wzdłuż granic czterech obszarów Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, położonych w województwie śląskim, ustawiono 118 tablic informacyjnych. Po co? Aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści nie tylko wiedzieli, że są to obszary o wyjątkowych walorach przyrodniczych i prawnie chronione, lecz także po to, aby mogli zapoznać się zarówno z ich specyfiką, jak i ofertą rekreacyjną.

Od Beskidów aż po Jurę...

Oznakowane zostały: Beskid Śląski, Beskid Mały, Ostoja Olsztyńsko-Mirowska oraz Ostoja Złotopotocka. W każde z tych miejsc warto się wybrać i każde warto zwiedzać także zimą. Zresztą, ani Beskidy, ani Jura Krakowsko-Częstochowska na brak turystów nie narzekają. Jeśli już, to raczej na to, że niektórzy z nich, nie znając specyfiki naturowych obszarów, bywają na bakier z obowiązującym na ich terenie prawem. A co warto wiedzieć o szczegółowo już teraz opisanych oraz oznakowanych obszarach Natura 2000? Co można zwiedzać na tych terenach i co sprawia, że są to miejsca szczególne nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie?

Warto wiedzieć i zwiedzić

Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Beskid Śląski składa się z pięciu enklaw obejmujących głównie Beskid Śląski oraz fragment Pogórza Śląskiego i Kotliny Żywieckiej. Ten obszar europejskiej sieci Natura 2000 wyróżnia się obecnością kilkuset jaskiń i schronisk skalnych. Są tu najdłuższe w polskich Karpatach fliszowych jaskinie: Miecharska, Wiślańska oraz Jaskinia w Trzech Kopcach.

Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Beskid Mały obejmuje sześć enklaw zlokalizowanych w paśmie Beskidu Małego. To głównie lasy położone wokół najwyższych jego wzniesień. Osobliwością przyrodniczą tego obszaru są lasy świerkowe, które naturalnie nie występują tak nisko (wysokość pasma nie przekracza bowiem 1000 m n.p.m.).

Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Ostoja Złotopotocka charakteryzuje się urozmaiceniem rzeźby terenu, zmiennością warunków mikroklimatycznych oraz różnorodnością siedlisk leśnych. Z tego powodu ostoja nazywana jest polskim centrum zróżnicowania lasów bukowych. Dobrym przykładem harmonijnego zagospodarowania przyrody na potrzeby człowieka jest Dolina Wiercicy, na której w XIX w. stworzono pierwszą w Europie pstrągarnię.

Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Ostoja Olsztyńsko- -Mirowska to obszar, na który składa się mozaika lasów z ukrytymi wśród nich licznymi ostańcami skalnymi i jaskiniami oraz odlesionych wzgórz wapiennych. Ostoja jest jednym z największych skupisk jaskiń na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Fenomenem są murawy kserotermiczne porastające zbocza wzgórz, unikatowa roślinność naskalna, a także licznie zimujące w jaskiniach nietoperze. Porastająca Wzgórze Zamkowe oraz sąsiednie skały przytulia krakowska to osobliwość przyrodnicza na skalę światową.

W 2014 roku ciąg dalszy...

W roku 2014 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach ma w planach oznakowanie kolejnych dwunastu obszarów. Projekt, zapewniający pieniądze na ten cel, został przygotowany przez WFOŚiGW.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE
*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Orszaki Trzech Króli idą przez nasze miasta [ZDJĘCIA + WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!