MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz ty, a nie cała wspólnota. Zobacz, jakie zmiany w opłatach za śmieci szykuje rząd. Będzie rewolucja?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Dzięki rozwiązaniu proponowanemu przez MKiŚ gmina będzie mogła nakładać opłaty za śmieci na właściciela lokalu lub osobę faktycznie zamieszkującą daną nieruchomość, co pozwoli na sprawiedliwe rozliczanie poszczególnych lokali.
Dzięki rozwiązaniu proponowanemu przez MKiŚ gmina będzie mogła nakładać opłaty za śmieci na właściciela lokalu lub osobę faktycznie zamieszkującą daną nieruchomość, co pozwoli na sprawiedliwe rozliczanie poszczególnych lokali. ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI
Kwestie dotyczące sprawiedliwego naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi od dawna budzą kontrowersje. Obecnie kary za niewłaściwie posegregowane odpady ponoszą wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie. Rząd chce to zmienić i zakończyć odpowiedzialność zbiorową w tej kwestii. Jakie zmiany mogą cię czekać i jak mogą one wpłynąć na codzienne życie członków gospodarstw domowych? Czy nowy system naliczania opłat za śmieci będzie bardziej sprawiedliwy? Sprawdź!

Spis treści

Rząd chce zmian w opłatach za śmieci. Sprawdzą, ile osób mieszka w domu

Głównym celem specjalnego zespołu Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest usprawnienie sposobu, w jaki gminy ustalają liczbę osób mieszkających na danej posesji. Dzięki wprowadzanym zmianom, stosowanie metody „od osoby” przy naliczaniu opłat będzie łatwiejsze i zapewni bardziej sprawiedliwe rozliczanie kosztów między mieszkańcami.

Kwestie sprawnego i sprawiedliwego naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są przedmiotem prac specjalnego zespołu doradczego do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Zespół ten został powołany zarządzeniem z dnia 23 listopada 2020 r. przez Ministra Klimatu i Środowiska i kontynuuje swoje prace – napisała wiceminister Sowińska w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), cytowana przez Serwis Samorządowy PAP.

Kolejną istotną zmianą, którą wprowadziło MKiŚ, jest możliwość indywidualnego rozliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w budynkach wielolokalowych.

Dzięki takiemu rozwiązaniu gmina może odejść od odpowiedzialności zbiorowej w zabudowie wielolokalowej, przez indywidualne rozliczanie poszczególnych lokali z selektywnego zbierania odpadów – wyjaśniła wiceminister Sowińska.

To oznacza, że odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązku segregacji odpadów spadnie bezpośrednio na ich wytwórcę, a nie na wszystkich mieszkańców bloku.

Zmiany w naliczaniu opłat za śmieci – kiedy wejdą nowe przepisy?

Na początku kwietnia, Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował pismo do MKiŚ z prośbą o podjęcie prac nad zmianą przepisów dotyczących naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Rzecznik wskazał na problemy, jakie napotykają gminy przy określaniu odpowiedniej wysokości stawek opłat za śmieci oraz na przypadki niesprawiedliwego obciążania niektórych gospodarstw domowych.

Skargi, jakie do mnie wpływają, wskazują, że proste (bez kryteriów różnicujących wysokość opłat) stosowanie przez gminy metod od zużycia wody, od powierzchni lokalu, czy od gospodarstwa domowego nie należy do rzadkości – czytamy w piśmie RPO.

Aktualnie trwają prace nad usprawnieniem systemu naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wiceminister Sowińska podkreśliła, że te zmiany są istotne dla ustanowienia bardziej sprawiedliwego i efektywnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz ty, a nie cała wspólnota. Zobacz, jakie zmiany w opłatach za śmieci szykuje rząd. Będzie rewolucja? - RegioDom.pl

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni