MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieistniejące obiekty w Bielsku-Białej stanowią element krajobrazu miejskiego, jaki widnieje już tylko na zdjęciach archiwalnych. Zobacz!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Na współczesnej mapie miasta nie da się odnaleźć niektórych miejsc i budynków, jakie kiedyś stanowiły integralną część Bielska oraz Białej. Wśród tych, których nie ma już w przestrzeni ośrodka były między innymi „Rogolith” Fabryka Guzików czy drogeria Edmunda Kronfelda w nieistniejącej już kamienicy przy ulicy 11 Listopada 11. Zobacz, jak wyglądały miejsca, jakich już nie ma!
Na współczesnej mapie miasta nie da się odnaleźć niektórych miejsc i budynków, jakie kiedyś stanowiły integralną część Bielska oraz Białej. Wśród tych, których nie ma już w przestrzeni ośrodka były między innymi „Rogolith” Fabryka Guzików czy drogeria Edmunda Kronfelda w nieistniejącej już kamienicy przy ulicy 11 Listopada 11. Zobacz, jak wyglądały miejsca, jakich już nie ma! fotopolska.eu
Nieistniejące obiekty w Bielsku-Białej stanowią element krajobrazu miejskiego, jaki widnieje już tylko na zdjęciach archiwalnych, pochodzących sprzed nawet stu lat. Wówczas czy też kilkadziesiąt lat później wpisywały się one w strukturę architektoniczną odrębnych wtedy ośrodków – Bielska oraz Białej i stanowiły punkty, rozpoznawalne nie tylko przez mieszkańców obu miast. Zapadały też w pamięć osobom przyjezdnym, które zatrzymywały się tam z różnych przyczyn lub odwiedzały je, przybywając z sąsiednich ośrodków. Obecnie w przestrzeni Bielska-Białej, w tamtych miejscach wznoszą się inne obiekty. W niektórych przypadkach zmieniła się jedynie ich forma, a wnętrza budynków przeznaczono na zupełnie inne cele. Zobacz, jak wyglądały miejsca, jakich już nie ma!

Typowe dla miasta miejsca można zobaczyć tylko na fotografiach

W obecnej przestrzeni Bielska-Białej brakuje wiele miejsc oraz obiektów, jakie dawniej znajdowały się przy znanych wówczas i powszechnie uczęszczanych ulicach, takich jak 11 Listopada, Barlickiego, Cieszyńska, Mickiewicza, Partyzantów, Mostowa, Wyzwolenia czy place Teatralny, Chrobrego oraz Smołki. Dawniej wpisywały się one w strukturę architektoniczną odrębnych wtedy ośrodków – Bielska i Białej oraz stanowiły punkty, rozpoznawalne nie tylko przez mieszkańców obu miast. Zapadały też w pamięć osobom przyjezdnym, które zatrzymywały się tam z różnych przyczyn lub odwiedzały je, przybywając z sąsiednich ośrodków. Obecnie, nieistniejące obiekty w Bielsku-Białej stanowią element krajobrazu miejskiego, jaki widnieje już tylko na zdjęciach archiwalnych, pochodzących sprzed nawet stu lat. W tamtych miejscach wznoszą się aktualnie inne obiekty, wypełniające współczesną przestrzeń Bielska-Białej. W niektórych przypadkach zmieniła się jedynie ich forma – wskutek przeprowadzonej przebudowy. Są też budynki, których wnętrza przeznaczono na zupełnie inne cele.

Obiekty, których już nie ma w przestrzeni Bielska-Białej

Na współczesnej mapie miasta nie da się odnaleźć niektórych miejsc i budynków, jakie kiedyś stanowiły integralną część Bielska oraz Białej. Wśród tych, których nie ma już w przestrzeni ośrodka były między innymi „Rogolith” Fabryka Guzików czy drogeria Edmunda Kronfelda w nieistniejącej już kamienicy przy ulicy 11 Listopada 11. Cały ten budynek stanowił obiekt klasycystyczny, wzniesiony prawdopodobnie w połowie dziewiętnastego wieku. Uległ on uszkodzeniu w wyniku wysadzenia mostu na Białej w roku 1945. W związku z tym kamienica została rozebrana, a na jej miejscu, na początku dwudziestego pierwszego stulecia wybudowano nowy obiekt. W Bielsku-Białej nie ma już także neorenesansowej kamienicy przy ulicy Barlickiego 7-9. Wyburzono ją w latach 60. dwudziestego wieku. W krajobraz miasta wpisywały się też Bazary Zamkowe, nieistniejące od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. One także zostały wyburzone. W Bielsku-Białej funkcjonowały również Bielskie Zakłady Futrzarskie. W przestrzeni miasta znajdowały się także Dom Cechowy, dom Lejzora Brennera, Dom Polski, budynek mieszkalny Wilhelma Schlesingera, Dom Tobiasa i kamienica Haberfeldów.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia nieistniejących obiektów w Bielsku-Białej, które stanowią element krajobrazu miejskiego, jaki widnieje już tylko na zdjęciach archiwalnych. Zobacz!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni