Tegoroczną Noc Muzeów – wydarzenie towarzyszące Międzynarodowemu Dniu Muzealnika, który jest obchodzony 18 maja, bielskie Muzeum Historyczne zadedykowało 300-leciu nadania praw miejskich Białej. Zwiedzający Zamek Książąt Sułkowskich mogli zapoznać się m.in. z prezentowaną w atrium wystawą 300-lecie nadania praw miejskich Białej i obejrzeć zwykłe rzeczy z tamtego czasu, wzbogaconą na ten wieczór prezentacją multimedialną „Biała i jej dawne ratusze – w 300-lecie nadania praw miejskich". Natomiast w Salonie Muzycznym odbyła premierowa projekcja odkrytego niedawno filmu archiwalnego z kadrami z Białej, zarejestrowanego w 1938 roku przez związanego z miastem mikrobiologa dr. Piotra Radło. Przygotowano także warsztaty dla dzieci, a pracownicy naukowi opowiadali o zbiorach Muzeum Historycznego.
Zamek najstarszą i największą budowlą nad Białą
- Wznoszący się w centrum Bielska-Białej Zamek Książąt Sułkowskich jest najstarszą i największą zabytkową budowlą na terenie historycznego miasta Bielska. Według legendy w jego miejscu znajdował się niegdyś gródek rozbójników napadających na podróżujących kupców. Książę opolski Kazimierz (†1229/30) miał zdobyć ową fortalicję i wytępić zbójców, a w miejscu tym wystawić dwór myśliwski, który z czasem rozbudowano do postaci okazałego zamku, przy którym rozwinęło się miasto - informuje bielskie Muzeum Historyczne działające na bielskim Wzgórzu.
Bielski zamek, z biegiem czasu stopniowo rozbudowywany i przekształcany, przez ponad dwa stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich. W 1752 roku bielskie państwo stanowe przeszło w ręce polskiej magnackiej familii Sułkowskich i zostało podniesione przez cesarzową Marię Teresę oraz jej męża Franciszka Stefana do rzędu księstw. Zamek, zniszczony podczas wielkich pożarów miasta w 1753, 1808 i 1836 roku, przebudowano do dzisiejszej eklektycznej postaci w latach 50. i 60. XIX wieku z inicjatywy księcia Ludwika. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne, które można zwiedzać od wtorku do niedzieli.
Godziny otwarcia Muzeum Historycznego
- wtorek9.00–15.00
- środa9.00–16.00
- czwartek 11.00–18.00
- piątek9.00–16.00
- sobota9.00–15.00
- niedziela 10.00–17.00
Noc Muzeów zorganizowały także inne placówki kultury działające w mieście, m.in. Galeria Bielska BWA, Archiwum Państwowe i Dom Kultury Włókniarzy.
Nie przeocz
Zobacz także
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?