Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa era w śląskiej okulistyce! Młodzi lekarze w Katowicach uczą się operować zaćmę na symulatorach

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Pixabay
W wirtualnej przestrzeni okuliści będą mogli przećwiczyć najtrudniejsze przypadki, z jakimi najpewniej spotkają się w przyszłości przy stole operacyjnym. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM poznają najnowsze techniki operacyjne i omówią najtrudniejsze kliniczne przypadki.

Okuliści z Ceglanej trenują na najnowocześniejszym symulatorze operacyjnym! Przez tydzień w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM, lekarze rezydenci i młodzi specjaliści będą mogli szkolić się na unikatowym symulatorze do chirurgii witroretinalnej. Do dyspozycji szkolących będą również dwa stanowiska do chirurgii zaćmy, każde wyposażone w mikroskop okulistyczny i Fakoemulsyfikator Centurion Vision System z pełnym wyposażeniem pola operacyjnego do zaćmy.

Cieszymy się, że nasi młodzi lekarze mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności z zakresu chirurgii okulistycznej z uwzględnieniem chirurgii zaćmy w oparciu o najnowocześniejszy symulator oraz sztuczne gałki oczne – podkreśla organizator warsztatów prof. Ewa Mrukwa-Kominek, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki SUM.

Możliwości ćwiczenia na takim symulatorze są praktycznie nieograniczone. Można zacząć od prostych ćwiczeń, a kończyć na skomplikowanych zabiegach operacyjnych. W wirtualnej przestrzeni okuliści będą mogli przećwiczyć najtrudniejsze przypadki z jakimi najpewniej spotkają się w przyszłości przy stole operacyjnym. Poznają najnowsze techniki operacyjne i omówią najtrudniejsze kliniczne przypadki.

Zaćma to groźna choroba, na którą choruje już niemal milion Polaków. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego do 2030 r. problem ten będzie dotyczył aż 40 proc. mieszkańców naszego kraju w wieku 60-74 lat. Choroba może jednak wystąpić nie tylko wśród seniorów. Zaćma (nazywana również kataraktą) to choroba soczewki oka, która zazwyczaj związana jest z naturalnym procesem starzenia się tej części narządu wzroku.

Postępujące zmętnienie soczewki sprawia, że dotarcie światła do siatkówki oka jest utrudnione, dlatego odbierany przez nas obraz jest zamglony i niewyraźny. Nieleczona zaćma może doprowadzić do pogorszenia jakości widzenia a w konsekwencji nawet do ślepoty.

Nie przegap

Możemy wyszczególnić trzy rodzaje zaćmy:

  • Zaćma wrodzona – występująca od razu po urodzeniu lub pojawiająca się w pierwszych miesiącach/latach życia. Stanowi bardzo duże zagrożenie dla dziecka – wzrok małego pacjenta jest nieukształtowany, a zwyrodnienie może doprowadzić do niedowidzenia, a nawet ślepoty. Dlatego zazwyczaj operacja wykonywana jej natychmiast po jej zdiagnozowaniu. Przyczyną jej pojawiania się mogą być zaburzenia metaboliczne lub przyjmowanie niektórych leków przez matkę w ciąży.
  • Zaćma starcza – pojawia się w wyniku naturalnych procesów starzenia się i mętnienia soczewki. Jej początki mogą wystąpić już ok. 40. roku życia. W przypadku wcześnie wykrytej choroby, możliwe jest leczenie farmakologiczne, natomiast w momencie, gdy choroba obejmie już całą soczewkę, konieczne jest przeprowadzenie operacji.
  • Zaćma wikłająca – może wystąpić u osób w każdym wieku i rozwija się w następstwie innych dolegliwości związanych z narządem wzroku (odwarstwienie siatkówki, jaskra) lub innych chorób np. cukrzycy. Leczona jest wyłącznie operacyjnie.

Do pierwszych objawów zaćmy, które powinny skłonić nas do szybkiej wizyty u specjalisty, należą m.in.:

  • długotrwałe pogorszenie jakości widzenia,
  • trudność w czytaniu, korzystaniu z telefonu komórkowego lub komputera,
  • osłabienie widzenia mimo korzystania z okularów,
  • słabsze widzenie po zmroku,
  • „olśnienia” podczas jazdy samochodem w nocy.

Zaćma to choroba, która może dotyczyć osób w każdym wieku, jednak najczęściej występuje po ukończeniu 55. roku życia. Szczególnie narażone są również osoby, u których zdiagnozowano astmę oskrzelową, choroby tarczycy, cukrzycę czy jaskrę.

Ponadto czynnikiem ryzyka są m.in. przebyte urazy głowy czy oczu, przyjmowanie leków sterydowych i psychotropowych oraz przebyte operacje, podczas których zastosowano znieczulenie ogólne. Jednak zaćma nie dotyczy wyłącznie osób dorosłych – może ona pojawić się nawet u noworodków (tzw. zaćma wrodzona).

To niezwykle niebezpieczna choroba, ponieważ wzrok małego pacjenta nie jest jeszcze odpowiednio ukształtowany, dlatego zbyt późne wykrycie zaćmy może doprowadzić do niedowidzenia a nawet ślepoty.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najabrdziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera