Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Zabrza walczą z rakiem prostaty używając robota da Vinci. Chorzy mają zagwarantowane refundowane leczenie w ramach NFZ

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Od jutra, 30 listopada 2023r. lekarze ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu będą wykonywać operacje raka prostaty z asystą robota da Vinci.
Od jutra, 30 listopada 2023r. lekarze ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu będą wykonywać operacje raka prostaty z asystą robota da Vinci. Aleksandra Wielgosz
Lekarze Szpitala Klinicznego nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu będą przeprowadzali operacje urologiczne z udziałem robota da Vinci. W środę, 29 listopada 2023 r. odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowano możliwości nowoczesnego sprzętu. Pierwsze operacje odbędą się już jutro. Rak prostaty jest obecnie drugim najczęściej rozpoznawanym w naszym kraju nowotworem złośliwym u mężczyzn.

Pacjenci z rakiem prostaty będą operowani z asystą robota da Vinci

Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu podpisał umowę dzierżawy robota da Vinci, który wspomoże lekarzy chirurgów na oddziale urologicznym.

- W tym tygodniu rozpoczynamy zabiegi robotyczne. Operacje radykalnej prostatektomii będziemy wykonywać z asystą robota da Vinci. Od tego momentu następuje kompletna zmiana naszego podejścia do leczenia operacyjnego raka prostaty, przechodzimy z metod laparoskopowych na metody robotyczne - mówi ordynator oddziału urologicznego, dr hab n. med. prof. SUM Piotr Bryniarski.

Robot będzie do dyspozycji lekarzy przez dwanaście tygodni w roku.

- Nasz szpital ma podpisaną umowę ze szpitalem, który jest właścicielem tego robota, że raz w miesiącu na tydzień, sprzęt będzie do nas przyjeżdżał i tak będzie się działo przez rok - mówi dr n. med. Klaudia Korlacka.

Zabrzańscy lekarze odbyli odpowiednie szkolenie z zakresu obsługi robota da Vinci.

- Firma, która zbudowała tego robota postawiła na cykl przygotowania do operacji robotycznych. Nie ma takiej możliwości, żeby osoba, która nie ma żadnego doświadczenia w tym zakresie, usiadła i zaczęła operować z dnia na dzień. Jest cały cykl szkolenia, na który składają się operacje na fantomach, szkolenie z układania tego robota, z jego funkcji. Również szkolimy się na zwierzętach. A na samym końcu mamy egzamin, abyśmy mogli do urządzenia usiąść. Uzyskujemy certyfikat, że dana osoba przeszła całe to szkolenie - mówi ordynator.

Okazuje się, że do pracy z robotem najlepiej kwalifikują się młodzi lekarze. Wynika to z doświadczenia z grami komputerowymi i obycia z dżojstikami. Dla osób, które nie mają takiego doświadczenia jest to trudniejsze.

- Zaletą robota jest to, że chirurg może w trakcie zabiegu operacyjnego swobodnie siedzieć, zadbać o swoją ergonomię i komfort pracy. Pomaga nam w tym konsola, która jest odpowiednio skonstruowana - mówi dr n. med. Klaudia Korlacka.

Zastosowanie robota da Vinci skutecznie ogranicza skutki uboczne operacji raka prostaty.

- Stosując metody robotyczne, stosujemy najbardziej precyzyjne narzędzia jakie mamy dostępne, a jest to o tyle ważne, że wycinając prostatę musimy uważać na pewne bardzo ważne struktury, które tę prostatę otaczają - są to nerwy i naczynia, które ją zaopatrują. To one są odpowiedzialne u mężczyzny za wzwody. Głównym powikłaniem, które może się zdarzyć jest to, że w trakcie usuwania prostaty, my możemy te struktury naruszyć i wtedy może dojść do zaburzeń erekcji. To zdarza się dużo rzadziej, kiedy operujemy bardzo dokładnie i precyzyjnie, a tak jest dzięki robotowi da Vinci. Czyli ilość powikłań jest znacznie mniejsza - informuje dr hab n. med. prof. SUM Piotr Bryniarski.

Nowoczesne metody diagnozowania raka prostaty w zabrzańskim szpitalu

Rak prostaty (stercza, gruczołu krokowego) jest obecnie drugim najczęściej rozpoznawanym w naszym kraju nowotworem złośliwym u mężczyzn. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rejestruje się rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań i ponad 5 tysięcy zgonów. Dlatego ważnym jest wczesne diagnozowanie.

- Najważniejsze jest to, żeby mężczyzna miał świadomość, że może go dotknąć taka choroba jak rak prostaty. Ważny jest wskaźnik PSA, to marker różnych chorób prostaty, w tym raka prostaty. Jest on bardzo łatwy do wykonania, dlatego że idziemy do laboratorium i tam możemy takie PSA z krwi oznaczyć. Jeżeli on jest powyżej normy to wiemy, że w naszej prostacie może się coś złego dziać - mówi ordynator.

Jeśli marker jest zbyt wysoki to należy udać się do lekarza i wykonać biopsję prostaty.

- Biopsja prostaty to badanie, którego mężczyźni wielokrotnie się boją. Jest to dla nich wstydliwa rzecz, ponieważ trzeba ją robić wkładając głowicę ultrasonograficzną przez odbytnicę i tam tę prostatę zobrazować i wykonać biopsję. Ale nastąpił przełom, od pewnego czasu wykonujemy te biopsje przez krocze, a nie przez odbytnicę. Aby to wykonać potrzebujemy doskonałego sprzętu ultrasonograficznego i na szczęście, w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu posiadamy najnowszy sprzęt do wykonywania fuzyjnych biopsji przezkroczowych. Wykonujemy je na aparacie USG, który ma specjalną zdolność bardzo dokładnego obrazowania prostaty, jest to tzw. micro USG - mówi ordynator.

Klinika Urologii w Zabrzu ma swój profil na facebooku gdzie edukuje pacjentów oraz przekazuje ważne dla oddziału informacje. Aby go poznać kliknij TUTAJ.

Diagnozowanie i leczenie raka prostaty dostępne dla każdego

Co ważne, technologie stosowane w zabrzańskim szpitalu są dostępne dla każdego mężczyzny. Decyzją Ministra Zdrowia, od 1 kwietnia 2022 roku, chorzy z rakiem prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota da Vinci w ramach NFZ. Do tej pory sfinansowano ponad 4000 takich zabiegów.

Zabiegi operacyjne z wykorzystaniem robota da Vinci znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – urologii, chirurgii, ginekologii, kardiologii i laryngologii. Główną zaletą robota da Vinci w leczenie nowotworów jest jego wysoka precyzja oraz ograniczenie działań niepożądanych podczas zabiegu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera