Nowy wiadukt na trasie DK86 w Katowicach już otwarty! Kierowcy jeżdżą przez Giszowiec, ale korków nie unikną

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan

Wideo

Udostępnij:
Od soboty, 19 września, kierowcy znów mogą przejechać trasą DK 86 przez Giszowiec w Katowicach w kierunku Tychów. Zniszczony w czerwcu przez nawałnicę wiadukt został rozebrany, a nowy został o 10 dni wcześniej otwarty dla ruchu samochodowego. Podróżujący tędy codziennie do pracy nie muszą więcej nadkładać dodatkowych kilometrów. I na tym koniec dobrych wiadomości. Na trasę powrócą wielkie korki. Przebudowa węzła Giszowiec zakończy się bowiem dopiero w drugim kwartale 2022 roku.

Trasa DK86 już jest przejezdna

Od dziś kierowcy mogą już jechać z Katowic do Tychów przez Giszowiec.

Otwarcie drogi krajowej nr 86 w Katowicach-Giszowcu nie oznacza końca korków na trasie. Przejazd ulicą Pszczyńską, owszem, zostanie uruchomiony o 10 dni wcześniej, niż planowano, ale kierowcy z utrudnieniami w tym rejonie będą musieli zmagać się jeszcze co najmniej przez ponad rok. Cała przebudowa węzła Giszowiec zakończyć ma się bowiem dopiero w drugim kwartale 2022 roku.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Przez zamknięty wiadukt w korkach stanęły cztery dzielnice Katowic

Przejazd DK86 na wysokości Giszowca został zamknięty, przypomnijmy, pod koniec czerwca, kiedy po ulewnych deszczach osunął się nasyp podpierający stary wiadukt. W efekcie uszkodzeniu uległa konstrukcja obiektu, a trasę trzeba było zamknąć. Stary wiadukt rozebrać i wybudować nowy.

Nie przeocz

Węzeł w Giszowcu jeszcze przed rozpoczęciem przebudowy był wąskim gardłem drogowym Katowic. Toteż zamknięcie trasy spowodowało dodatkowe ogromne utrudnienia dla kierowców niemal w całym mieście. W godzinach szczytu w korkach stanęły cztery dzielnice - ul. Szopienicka łącząca Nikiszowiec z Giszowcem, ale także Brynów i Ochojec, w których kierowcom już wcześniej się we znaki dawała nowa organizacja ruchu związaną z budową centrum przesiadkowego. Zakorkowanych było wiele ulic, m.in. Kościuszki, Jankego, Górniczego Dorobku, a nawet prowadząca do Mysłowic ul. Bagienna (DK79). Oliwy do ognia dolewały jeszcze trwające równolegle w mieście remonty, zwłaszcza prowadzona wymiana nawierzchni na autostradzie A4, na którą część kierowców została przekierowana z DK86.

Musisz to wiedzieć

Kierowcy przestaną nadkładać kilometrów, ale korków nie unikną

Od soboty, 19 września, DK86 w Giszowcu znowu będzie przejezdna, ale tylko po jednym pasie w każdym kierunku jazdy. Zatem trzeba się liczyć z tym, że od poniedziałku korki na trasie i tak będą. Tym bardziej, że w ciągu roku natężenie ruchu jest tu większe niż w okresie wakacji. Niemniej kierowcom, którzy od trzech miesięcy na trasie Katowice - Tychy musieli jeździć objazdami przez Nikiszowiec i Szopienice, trasa do i z pracy mocno się skróci.

Po pokonaniu nowego wiaduktu kierowcy będą musieli powrócić na starą wschodnią jezdnię, którą dalej pojadą w kierunku Tychów (DK86) lub na DK81 (ul. 73 Pułku Piechoty). Cała jezdnia zachodnia będzie gotowa dopiero wiosną 2021 roku. Wtedy też zaplanowano otwarcie zjazdu z autostrady A4 w kierunku Tychów.

Od 19 września zamknięty zjazd z 73 Pułku Piechoty i Karolinki w kierunku Tychów i Murcek

Równolegle, w ramach przebudowy węzła Giszowiec, trwają roboty na ulicy 73 Pułku Piechoty. Jeszcze we wrześniu drogowcy chcą przenieść tu ruch na nową jezdnię i będą w tym miejscu utrzymywać cały czas relacje – po jednym pasie w każdym kierunku jazdy. Zakres prac wymusi także zamknięcie od 19 września obecnego zjazdu z ul. 73 Pułku Piechoty i Karolinki w kierunku Tychów i Murcek. Dla tych kierowców wyznaczone zostały już objazdy.

Kierowcy jadący od ul. Kolistej, ul. 73 Pułku Piechoty i ul. Karolinki poprowadzeni będą oznakowaniem drogowskazowym na ul. Pszczyńską w kierunku centrum, następnie ul. Murckowską do zjazdu na wysokości Cmentarza Komunalnego, nawrócą na wysokości ul. Porcelanowej i powrócą ulicami Murckowską i Pszczyńską w kierunku Tychów i Murcek.

Z kolei kierowcy jadący od Mysłowic wzdłuż ul. Mysłowickiej poprowadzeni zostaną drogowskazami na objazd ulicami: Szopienicką, Górniczego Dorobku, Gospodarczą do węzła przy ul. Porcelanowej, następnie ulicami Murckowską i Pszczyńską w kierunku Tychów i Murcek. Będzie to objazd, tak, aby odciążyć dzielnicę Giszowiec. Dla mieszkańców Giszowca pozostawiony zostanie z kolei wyjazd w kierunku Tychów i Murcek w lewo z ul. Górniczego Stanu.

Przez remonty korkują się Piotrowice i autostrada A4

Warto przy okazji przypomnieć, że w Katowicach i tak codziennie w godzinach szczytu sznur samochodów ustawia się także na autostradzie A4 przed węzłem z Drogą Krajowa nr 86. Korek ciągnie się aż do węzła z trasą S1 w Mysłowicach. Wszystko przez trwający remont nawierzchni na A4. Prace co prawda prowadzone są w Mysłowicach, ale kierowcy stoją w korkach już w Katowicach.

Z korkami muszą liczyć się także podróżujący przez Piotrowice, gdzie trwa remont węzła na drodze krajowej nr 81. Inwestycja docelowo ma rozładować jedno z najczęściej korkujących się skrzyżowań w stolicy aglomeracji i upłynnić tym samym dojazd do centrum Katowic z południowych dzielnic oraz usprawnić ruch na trasie Mikołów – Katowice. W efekcie u zbiegu ulic Kościuszki i Armii Krajowej powstanie skrzyżowanie z tunelem dla ruchu tranzytowego i rondem dla ruchu lokalnego.

Zobacz koniecznie

Otwarcie DK86: Komunikat ZTM

19 września 2020 r. (sobota) nastąpi przywrócenie przejazdów wiaduktem w ciągu ul. Pszczyńskiej (DK86) w Katowicach-Giszowcu. Dotyczy to linii autobusowych nr: 1, 4, 14, 672, 673, 695, 920, 672N, AP4.

Zmiany polegać będą na przywróceniu stałych tras przejazdu dla linii nr: 1, 4, 14, 672, 673, 920 na ulicy Pszczyńskiej (wiaduktem w ciągu DK 86, który w lipcu br. uległ uszkodzeniu). Wznowiona zostanie obsługa przystanku autobusowego KOLONIA ZUZANNA [NŻ] oraz zawieszona będzie obsługa przystanku GISZOWIEC MYSŁOWICKA TYMCZASOWY.

Z uwagi na kolejny etap prac na DK 86, polegający m.in. na wyłączeniu przejazdu od ul. Kolistej i ul. Karolinki do ul. Pszczyńskiej, linie autobusowe nr 695 i 672N w kierunku Murcek skierowane zostaną na trasy objazdowe. Po obsłudze tymczasowego przystanku GISZOWIEC MYSŁOWICKA 03 (lokalizacja przy ul. Szopienickiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Mysłowicką) autobusy tych linii skierowane zostaną ulicą Mysłowicką, Batalionów Chłopskich, Radosną, Przyjazną, Górniczego Stanu, do włączenia się w ul. Pszczyńską. Obsługa przystanku GISZOWIEC PRZYJEMNA realizowana będzie w tymczasowej lokalizacji przy ul. Górniczego Stanu (rejon posesji nr 65).

W związku z wprowadzaną zmianą trasy przejazdu autobusy linii nr 695 w kierunku Murcek nie będą obsługiwać przystanków: GISZOWIEC OSIEDLE, GISZOWIEC KOSMICZNA oraz GISZOWIEC SZYB ROŹDZIEŃSKI. Obsługa przystanku GISZOWIEC MYSŁOWICKA realizowana będzie z wykorzystaniem tymczasowego stanowiska przy ul. Szopienickiej.

Wraz z powyższym wprowadzona zostanie zmiana oznaczenia kursów nocnych linii nr 1, realizowanych w soboty i niedziele. Kursy oznaczone zostaną jako 1N i skierowane będą do dworca autobusowego w Katowicach (przystanek KATOWICE DWORZEC 04). Wprowadzana zmiana zapewni rozszerzenie integracji komunikacji nocnej, która realizowana jest z zespołu stanowisk przystankowych KATOWICE DWORZEC. Nadmieniamy jednocześnie, że do obsługi kursów tej linii zostaną włączone przystanki autobusowe zlokalizowane na terenie miasta Katowice.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zacznij zarabiać od 120 do 200 USD za godzinę pracy online z domu przez kilka godzin każdego dnia ... Otrzymuj regularne płatności co tydzień ... Wszystko, czego potrzebujesz, to komputer, połączenie internetowe i trochę wolnego czasu ... Więcej tutaj

...........................>>>>>>>>>>>> www.MagnifyIncome.Com

Dodaj ogłoszenie