MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wzór świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego dla nauczyciela. Szykują się zmiany

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego wydawane przez akredytowane placówki doskonalenia nauczycieli będą zabezpieczone przed fałszerstwem. Do uzgodnień trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji zawierający nowy wzór świadectwa. Sprawdź, jak ma ono wyglądać i co dokładnie się zmieni.

Spis treści

Jak wyglądają nowe świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego?

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu, nowelizacja rozporządzenia wynika z nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem.

nauczycielka
Sprawdź szczegóły dotyczące nowych świadectw dla nauczycieli. freepik

W załączniku do projektu zamieszczono nowy wzór świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego. Jak będzie wyglądało nowe świadectwo?

Świadectwo ma być drukowane dwustronnie na papierze offsetowym zabezpieczonym chemicznie, niewykazującym luminescencji w promieniowaniu ultrafioletowym, zadrukowanym tłem giloszowym z literami „RP” na awersie. Świadectwo ma mieć kolor zielony.

Inne zmiany w świadectwach

Projektowana nowelizacja nakłada na placówki doskonalenia nauczycieli obowiązek prowadzenia rejestru blankietów świadectw ukończenia kursu kwalifikacyjnego i rejestru wydanych świadectw ukończenia kursu kwalifikacyjnego w postaci papierowej.

Zawiera też propozycje zmian przepisów wynikające z konieczności dostosowania obecnie obowiązujących do wprowadzonych w 2022 r. zmian w awansie zawodowym nauczycieli, polegających m.in. na likwidacji stopnia nauczyciela stażysty i stopnia nauczyciela kontraktowego i w ich miejsce wprowadzenia nauczyciela początkującego. Zastąpiono wówczas też opiekuna stażu mentorem.

W projekcie znalazły się też zapisy dostosowujące wynikające z powołania do życia w 2023 r. branżowych centrów umiejętności. Znowelizowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

W roku szkolnym 2024/2025 sporo się zmieni. Przedstawiamy najważniejsze zmiany planowane od 1 września 2024 r.

Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prawdziwa re...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o dokumentach publicznych wydawanie świadectw ukończenia kursu kwalifikacyjnego według dotychczasowego wzoru jest możliwe tylko do dnia 12 lipca 2024 r. Przypomnijmy, że w związku z wejściem w życie rozporządzenie ws. świadectw, dyplomów państwowych i innych druków obowiązują także nowe świadectwa dla uczniów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy wzór świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego dla nauczyciela. Szykują się zmiany - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni