Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddział ratunkowy w Zawierciu już jutro przyjmie pacjentów

Paulina Musialska
Oficjalne otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zawierciu było sporym wydarzeniem, na które czekało wielu mieszkańców. Pojawił się na nim m.in. minister zdrowia Marian Zembala.
Oficjalne otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zawierciu było sporym wydarzeniem, na które czekało wielu mieszkańców. Pojawił się na nim m.in. minister zdrowia Marian Zembala. Paulina Musialska
Po prawie trzech latach od odbioru budynku otworzony zostanie Szpitalny Oddział Ratunkowy. Już jutro będzie mógł przyjmować pacjentów.

Jutro pierwszego pacjenta będzie mógł przyjąć Szpitalny Oddział Ratunkowy w Zawierciu. Wtedy zacznie obowiązywać umowa dotycząca świadczeń medycznych w placówce. Wcześniej, przez ponad dwa lata szpitalowi nie udawało sie zdobyć kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nowy, świetnie wyposażony oddział świecił więc pustkami.

- Rozpoczęcie realizacji umowy dotyczącej szpitalnego oddziału ratunkowego w Zawierciu nastąpi 7 października 2015r. Podobnie jak umowy pozostałych placówek w tym zakresie świadczeń obowiązywać będzie do końca czerwca 2016 r. - przekazała Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

Oficjalne otwarcie zorganizowano w piątek. Wstegę przecinał m.in. minister zdrowia Marian Zembala.

Szpitalny Oddział Ratunkowy to jedna z bardziej wyczekiwanych inwestycji w powiecie zawierciańskim. Pacjent szybko trafi tu z karetki, bo powstała do niego osobna droga dojazdowa oraz podjazd dla karetek, bezpośrednio połączony z oddziałem segregacji. Wybudowano również lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Warto również dodać, że na wyposażeniu mamy tomograf. Wystarczy zjechać windą piętro niżej - mówi Marek Walewski, pełniący obowiązki dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

SOR składa się z obszarów segregacji medycznej, rejestracji oraz przyjęć. Dodatkowo wyróżniony jest obszar resuscytacyjno-zabiegowy, obszar wstępnej intensywnej terapii, obszar terapii natychmiastowej, obszar obserwacji oraz obszar konsultacyjny. Sam sprzęt będący na wyposażeniu SOR-u kosztował aż cztery miliony złotych.

- Oddział jest świetnie doposażony i według mnie niczego w nim na ten moment nie brakuje - dodaje Stanisław Milka, dyrektor ds. lecznictwa zawierciańskiego szpitala.

Pierwotnym założeniem było zatrudnienie przez SOR około 20 pielęgniarek, czterech ratowników oraz kierownika. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia zatrudniona powinna zostać liczba osób niezbędna do zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania oddziału.

- Ciężko powiedzieć ile to będzie dokładnie osób. To może być 70 osób, a nawet 200. W jednym ze szpitali, w których pracowałem, liczba etatów wynosiła 100. Pracowało na nich ponad 200 osób, ponieważ nie każdy musi pracować na pełny etat. Tutaj może być podobnie - mówi Marek Walewski. - W założeniu jest to 50-70 etatów. Oddział jeszcze nie ruszył i nie wiemy ile pracowników będzie nam dokładnie potrzeba - dodaje Marek Walewski.

Według rozporządzenia pomoc uzyskają tu osoby, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Dyrektor Marek Walewski uważa, że jest jeszcze za wcześnie, aby móc powiedzieć jacy konkretnie pacjenci będą przyjmowani na SOR.

- Tak naprawdę, to życie pokaże i zweryfikuje. Na terenie powiatu były katastrofy, są wypadki i myślę, że to jest grupa docelowa. Generalnie będą to ci sami pacjenci, którzy byli przyjmowani wcześniej na izbie przyjęć - mówi Marek Walewski.

Lata czekania na kontrakt

Sama budowa budynku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego trawała ponad dwa lata.

Budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego rozpoczęto w 2010 roku. Jej zakończenie planowano na 30 czerwca 2012 roku. Inwestycja zanotowała jednak spory poślizg. Dokładnie 17 grudnia 2012 roku został podpisany końcowy protokół odbioru.

W trakcie budowy inwestycja stanęła pod dużym znakiem zapytania.

W maju 2012 roku upadłość ogłosił generalny wykonawca inwestycji - warszawska grupa Grupa 3J. Firmą zarządzał jednak syndyk masy upadłościowej, dzięki czemu udało się dokończyć inwestycję.

Walka o kontrakt

Chociaż budynek został oddany do użytku 17 grudnia 2012 roku, to przez ponad trzy lata nie przyjął ani jednego pacjenta. Powód? Brakkontraktu na świadczenie usług medycznych. Początkowo otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zawierciu planowano na lato 2013 roku. Termin ten był jednak ciągle przesuwany w czasie i nie wiadomo było kiedy zawierciański oddział będzie mógł rozpocząć swoją działalność. Kolejne konkursy ofert kończyły się odrzucaniem ofert przygotowanych przez zawierciański szpital. Przełom nastąpił dopiero 29 września 2015 roku.Właśnie wtedy na stronie śląskiego NFZ pojawiło się ogłoszenie o rozstrzygnięciu konkursu ofert. reklama Wygrał go Szpital Powiatowy w Zawierciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty