Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie nowej tablicy upamiętniającej bytomski dom Ul. Hufiec ZHP Bytom zlecił projekt, a katowicki IPN podjął się sfinansowania tablicy

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W piątek, 1 grudnia 2023r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie nowej tablicy upamiętniającej bytomski dom Ul.
W piątek, 1 grudnia 2023r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie nowej tablicy upamiętniającej bytomski dom Ul. Aleksandra Wielgosz
W piątek, 1 grudnia 2023 roku, nastąpiło uroczyste odsłonięcie nowej tablicy upamiętniającej bytomski dom "Ul". Tablica została zaprojektowana na zlecenie Hufca ZHP Bytom, a sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. W 2020 r. zakończył się gruntowny remont siedziby hufca przeprowadzony przez Miasto Bytom.

Uroczystości związane z odsłonięciem nowej tablicy na Domu Polskim "Ul"

Wydarzenie rozpoczęło się apelem bytomskiego hufca z udziałem harcerzy i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in.: phm. Grzegorz Ociepka, zastępca komendanta Chorągwi Śląskiej ZHP, Halina Bieda, senator RP, Michał Staniszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu, Adam Fras, zastępca prezydenta miasta Bytomia i Jan Kwaśniewicz, naczelnik oddziału biura upamiętnień walk i męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.

- Historia tego budynku jest obfita, zakrawa o różne momenty naszej historii. Dla nas harcerzy istotnym jest fakt, iż w tym budynku działały drużyny harcerskie, które właśnie tu stawiały swoje pierwsze kroki. Służyły i działały razem z dziećmi i młodzieżą z Bytomia. Tablica, która teraz jest zasłonięta, a którą za chwilę będziemy mieli przyjemność zobaczyć, ma upamiętnić historię tego budynku, jego dzieje i organizację, które w nim działały. Krzyż harcerski, który się na niej znajduje podkreślać ma istotną rolę harcerstwa w jego historii a także fakt, że teraz jest to siedziba bytomskich harcerzy - mówił phm. Jakub Noculak.

Po odsłonięciu tablicy złożono specjalne podziękowania, osobom i instytucji, którzy zainicjowali stworzenie tablicy: druhom Adamowi Żurawskiemu, Janowi Piechaczkowi, Tomaszowi Zakrzewskiemu oraz Tomaszowi Śmiałkowi i Instytutowi Pamięci Narodowej.

Historia Domu Polskiego "Ul" w Bytomiu

Przypomnijmy, Dom Polski "Ul" znajduje się u zbiegu ulic Korfantego oraz Sokoła i został wzniesiony ok. 1880 r. Pierwotnie pełnił rolę restauracji, do której w późniejszym czasie dobudowano dużą salę widowiskową.

W 1910 r. „Ul“ został kupiony przez Michała Wolskiego. Stał się siedzibą między innymi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół“, Związku Towarzystw Polek, Zjednoczenia Zawodowego Polskiego, Polskiego Kółka Graficznego, chórów „Halka“ i „Jedność“, a także teatru amatorskiego.

W 1919 r. stał się także miejscem spotkań powstańców śląskich. Według przekazów to tu odbierano przysięgi od powstańców. W latach 1919-1921 odbywały się w nim zbiórki pierwszej w Bytomiu Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego.

Dom "Ul" Pełnił ważną rolę w życiu społeczno-patriotycznym Polaków, którzy się tam spotykali. Prowadzone w nim dyskusje, spotkania i zabawy były bardzo popularne. Duża frekwencja i gwar dobiegający z budynku przypominał ul i tak też przyjęło się na niego mówić. W 1921 r. znów zmienił właściciela i nie pełnił już takiej roli w życiu społecznym Bytomian.

W 1945 r. Sowieci spalili salę widowiskową. Po II wojnie światowej w budynku mieściło się przedszkole. Od 1978 r. jego właścicielem stało się Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, a od 2015 r. jest własnością i siedzibą Hufca ZHP Bytom.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera