Opłaty za śmieci w Katowicach idą w górę. Podwyżka ma obowiązywać już od 1 lipca. Teraz miesięczna stawka to 21,30 zł za śmieci segregowane

JPP
Opłaty za śmieci pójdą w górę w Katowicach
Opłaty za śmieci pójdą w górę w Katowicach Lucyna Nenow / Polska Press
Udostępnij:
Od 1 lipca wzrosną opłaty za śmieci w Katowicach – poinformowali w środę, 21 kwietnia katowiccy urzędnicy. Decyzję w sprawie mają zatwierdzić jeszcze radni na najbliższej sesji. - Ustalenie nowych stawek zostanie poprzedzone szczegółowymi wyliczeniami i analizami – obiecuje Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Wzrost opłat za śmieci w Katowicach

Opłaty za śmieci w Katowicach będą wyższe. Nowe stawki mają obowiązywać od 1 lipca. Obecnie to 21,30 zł na jednego mieszkańca za śmieci segregowane.

– Przez ostatnie dwa lata stawki za odbiór odpadów utrzymywane były na stałym poziomie. Niestety, ze względu na niezależne od nas czynniki zewnętrzne związane ze znaczącym wzrostem kosztów, nie jest to już dłużej możliwe – poinformował w środę, 21 kwietnia, Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Powody wzrostu opłat to – jak wyliczają katowiccy urzędnicy - wzrost kosztów bieżących, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy Unii Europejskiej, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej, a także nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności.

Nie przeocz

– Przepisy mówią o tym, że opłaty za odbiór śmieci mogą być wykorzystywane tylko i wyłącznie na ten cel, a system musi się bilansować. W praktyce oznacza to, że koszty usługi odbioru i zagospodarowania odpadów (SGOK) muszą być pokryte w całości z opłaty wnoszonej przez mieszkańców. Szukając najlepszego rozwiązania dla mieszkańców ogłosiliśmy przetarg na firmę, która będzie odpowiadała za gospodarowanie odpadami. Jedyną ofertę złożyła spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, czyli dotychczasowy operator – przypomina Sobula.

Teraz to katowiccy radni mają podjąć decyzję, czy jest zgoda na kwotę oczekiwaną przez spółkę. Najbliższa sesja planowana jest 29 kwietnia.

Zobacz koniecznie

- Niestety innego wyjścia nie ma, a mieszkańców czeka zmiana miesięcznej stawki za odbiór odpadów. Ustalenie nowych stawek zostanie poprzedzone szczegółowymi wyliczeniami i analizami. Chcemy, aby system przetwarzania odpadów w Katowicach, który jest jednym z najnowocześniejszych w kraju, nadal działał tak dobrze, jak do tej pory – dodaje wiceprezydent.

Musisz to wiedzieć

Powody wzrostu opłaty śmieciowej w Katowicach

  • wzrost płacy minimalnej - o 24,4% w porównaniu z rokiem 2019
  • podwyższenie standardów, m.in. recyklingowych wynikających z rozporządzeń UE. Przez dwa ostatnie lata dzięki powiększeniu m.in. taboru, zatrudnienia czy liczby pojemników do selektywnej zbiórki, poziom segregacji śmieci w Katowicach wzrósł i wynosi ok. 40%. W 2025 roku UE wymaga już 55% recyklingu, co oznacza konieczność poniesienia kolejnych nakładów m.in. na infrastrukturę.
  • wzrost stawek opłaty marszałkowskiej, czyli opłat za korzystanie ze środowiska, jakie pobiera Urząd Marszałkowski - w przypadku tzw. stabilizatu oraz pozostałości w okresie 2019-2020 stawka ta wzrosła o 59%.
  • zmiany prawne generujące dodatkowe koszty – regulacje po pożarach składowisk, dotyczące bezpieczeństwa, przepisy związane z wymaganym udziałem pojazdów elektrycznych lub gazowych we flocie (obecnie jest ich 12, a w ciągu najbliższych dwóch lat – co najmniej 15 kolejnych; do końca 2022 roku mają one stanowić 10% całej floty MPGK a do 2025 – 30%; koszt jednej śmieciarki gazowej jest o 25% wyższy od standardowej) oraz wymogi dotyczące kontroli wizyjnej (koszt wykonania to ok. 670 tys. zł)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dzieci smieci

A ile jest kilometrow do najblizszego lasu? I sprawa zalatwiona!

E
EaDo

Wzrost emerytur od 2019 roku o 9,5% ...

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie