Polska może zyskać 16 mld zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma pomoc regionom najbardziej uzależnionym od węgla w przejściu do tzw. zielonej gospodarki.
Chodzi m.in. o tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy, nowe inwestycje, walkę ze smogiem, rekultywację terenów pokopalnianych, szkolenia i kursy dla pracowników i osób bezrobotnych czy wspieranie innowacji społecznych.
Tu więcej o Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. KLIKNIJ
Ostateczny kształt Funduszu został uzgodniony wczoraj przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, reprezentującej Radę UE (państwa członkowskie) Prezydencji Niemieckiej i Komisji Europejskiej. Największym jego wygranym – jak informuje Grupa EPL w Parlamencie Europejskim - ma szansę być Polska, która może otrzymać nawet 16 mld zł.
Nie przeocz
- To wielki sukces i zwieńczenie działań, rozpoczętych w Parlamencie Europejskim, w mojej komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), ponad dwa lata temu. To doskonała wiadomość dla mieszkańców naszych regionów górniczych - Śląska, Zagłębia, Wałbrzycha, Konina, a w przyszłości - choćby Turoszowa czy Bełchatowa – komentuje Jerzy Buzek, pomysłodawca Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i jedyny polski europoseł, który uczestniczył w - trwających od listopada i zakończonych wczoraj - negocjacjach.
- Piłka jest teraz po stronie rządu. Po pierwsze - apeluję, by na zaczynającej się dziś Radzie Europejskiej nie blokować budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Weto sprawi bowiem, że Fundusz w ogóle nie powstanie. I po drugie - mam nadzieję, że Polska włączy się w końcu w cel neutralności klimatycznej UE do 2050 r. Jesteśmy jedynymi, którzy tego nie zrobili - a bez tego tracimy połowę przewidzianych dla nas w FST środków – dodaje.
Jak podkreśla Jerzy Buzek, w toku prac nad kształtem FST poszerzono listę działań, na które można otrzymać wsparcie.
- Dodaliśmy możliwość finansowania mikroprzedsiębiorstw i uczelni, innowacji cyfrowych oraz infrastruktury społecznej dla młodzieży i seniorów, ekologicznego transportu miejskiego czy projektów w obszarze edukacji i integracji społecznej. Z Funduszu można będzie także pozyskać pieniądze na rozwój odnawialnych źródeł energii - w tym w ciepłownictwie, na technologie magazynowania energii i poprawę efektywności energetycznej - wylicza.
Porozumienie wejdzie w życie po formalnym zatwierdzeniu go przez Parlament Europejski i Radę UE.
Na filmiku powyżej o tym, że smog może znacznie pogorszyć sytuację koronawirusową mówi lekarz Michał Domaszewski.
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
Bądź na bieżąco i obserwuj
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?