Nasza Loteria

Otyłość i cukrzyca powodują cięższy przebieg COVID-19. Odkrycie lekarzy z Bytomia potwierdzają badania

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Pixabay
Specjaliści lekarze - zakaźnicy ze szpitala w Bytomiu odkryli jeszcze jedną zależność dotyczącą ciężkiego przebiegu Covid-19. To otyłość. Powołując się na raport NFZ „Cukier, otyłość – konsekwencje” 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a 1 na 4 jest otyły. Skala tego zjawiska systematycznie rośnie. Nie ma też co liczyć na poprawę, prognozy nie są optymistyczne — szacuje się, że w 2025 r. otyłych będzie 26 proc. dorosłych kobiet i 30 proc. dorosłych mężczyzn.

To, że cukrzyca wpływa na gorszy przebieg zachorowania na Covid-19 i rokowania pacjenta są gorsze było wiadome niemal od początku epidemii, gdy chorzy na cukrzycę od razu znaleźli się w grupie ryzyka.

Specjaliści z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu mają duże doświadczenie w leczeniu osób zakażonych koronawirusem i rozpoznali zakażenie u prawie 500 osób do cukrzycy dodali kolejną zależność - to otyłość. Nie ulega wątpliwości, że na ciężki przebieg choroby wywołanej zakażeniem często mają wpływ otyłość i nabyta cukrzyca.

- Z obserwacji na naszym oddziale widzimy, że przede wszystkim cukrzyca zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Drugą taką chorobą jest niestety otyłość, co nie dziwi, bo cukrzyca i otyłość często razem występują – mówi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Sprawdź to

Cukrzyca i otyłość to choroby cywilizacyjne, które są mocno związane z naszym stylem życia: mało aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta zawierająca dużo węglowodanów, a mało błonnika.

Niestety w ostatnich latach Polacy znacząco zwiększyli spożycie cukru w postaci np. słodkich przekąsek i gotowych potraw. Jemu go aż o 12 kg rocznie więcej niż przed dekadą. Dodatkowo chętniej niż kiedyś sięgamy po napoje słodzone cukrem - tu badania nie pozostawiają wątpliwości, że jest to jedna z krótszych dróg do otyłości.

Powołując się na raport NFZ „Cukier, otyłość – konsekwencje” 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a 1 na 4 jest otyły. Skala tego zjawiska systematycznie rośnie. Nie ma też co liczyć na poprawę, prognozy nie są optymistyczne — szacuje się, że w 2025 r. otyłych będzie 26 proc. dorosłych kobiet i 30 proc. dorosłych mężczyzn.

Zbyt duże spożycie cukru to przyczyna wielu chorób, często bardzo poważnych, z cukrzycą typu 2 na czele. Ponad 400 tys. osób co roku zapada na tę chorobę, liczbę chorych liczymy już w milionach. Średnio co 2 h dokonuje się dużej amputacji związanej z cukrzycą (stopa cukrzycowa).

Internet się śmieje

Do tego dochodzi długa lista innych chorób. Do skutków zdrowotnych dołączają koszty ogólnospołeczne, w tym finansowe. Samo leczenie cukrzycy to 1,7 mld zł, tylko ze środków NFZ. Jeżeli sprawdzą się prognozy wzrostu otyłości to w 2025 roku na leczenie chorób związanych z otyłością wydamy więcej o 0,3 – 1,0 mld zł niż w 2017 r.

Prognozuje się także, że w 2025 roku wzrośnie liczba dorosłych pacjentów, którym zostaną udzielone świadczenia z powodu:

  • cukrzycy o 35 proc.
  • nadciśnienia o 35 proc.
  • zwyrodnienia stawu kolanowego o 23 proc.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni