To, że cukrzyca wpływa na gorszy przebieg zachorowania na Covid-19 i rokowania pacjenta są gorsze było wiadome niemal od początku epidemii, gdy chorzy na cukrzycę od razu znaleźli się w grupie ryzyka.
Specjaliści z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu mają duże doświadczenie w leczeniu osób zakażonych koronawirusem i rozpoznali zakażenie u prawie 500 osób do cukrzycy dodali kolejną zależność - to otyłość. Nie ulega wątpliwości, że na ciężki przebieg choroby wywołanej zakażeniem często mają wpływ otyłość i nabyta cukrzyca.
- Z obserwacji na naszym oddziale widzimy, że przede wszystkim cukrzyca zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Drugą taką chorobą jest niestety otyłość, co nie dziwi, bo cukrzyca i otyłość często razem występują – mówi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.
Sprawdź to
Cukrzyca i otyłość to choroby cywilizacyjne, które są mocno związane z naszym stylem życia: mało aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta zawierająca dużo węglowodanów, a mało błonnika.
Niestety w ostatnich latach Polacy znacząco zwiększyli spożycie cukru w postaci np. słodkich przekąsek i gotowych potraw. Jemu go aż o 12 kg rocznie więcej niż przed dekadą. Dodatkowo chętniej niż kiedyś sięgamy po napoje słodzone cukrem - tu badania nie pozostawiają wątpliwości, że jest to jedna z krótszych dróg do otyłości.
Powołując się na raport NFZ „Cukier, otyłość – konsekwencje” 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a 1 na 4 jest otyły. Skala tego zjawiska systematycznie rośnie. Nie ma też co liczyć na poprawę, prognozy nie są optymistyczne — szacuje się, że w 2025 r. otyłych będzie 26 proc. dorosłych kobiet i 30 proc. dorosłych mężczyzn.
Zbyt duże spożycie cukru to przyczyna wielu chorób, często bardzo poważnych, z cukrzycą typu 2 na czele. Ponad 400 tys. osób co roku zapada na tę chorobę, liczbę chorych liczymy już w milionach. Średnio co 2 h dokonuje się dużej amputacji związanej z cukrzycą (stopa cukrzycowa).
Internet się śmieje
Do tego dochodzi długa lista innych chorób. Do skutków zdrowotnych dołączają koszty ogólnospołeczne, w tym finansowe. Samo leczenie cukrzycy to 1,7 mld zł, tylko ze środków NFZ. Jeżeli sprawdzą się prognozy wzrostu otyłości to w 2025 roku na leczenie chorób związanych z otyłością wydamy więcej o 0,3 – 1,0 mld zł niż w 2017 r.
Prognozuje się także, że w 2025 roku wzrośnie liczba dorosłych pacjentów, którym zostaną udzielone świadczenia z powodu:
- cukrzycy o 35 proc.
- nadciśnienia o 35 proc.
- zwyrodnienia stawu kolanowego o 23 proc.
Obejrzyj dokładnie
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?