Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich bez dachu i iglicy. Spokojnie, trwa wielki remont

Paweł Szałankiewicz
Remont pałacu Donnersmarcków
Remont pałacu Donnersmarcków Paweł Szałankiewicz
W zabytku będą: hotel, browar, restauracja i sala balowa. Remont jednego skrzydła już się zakończył. Sporo prac jeszcze trzeba wykonać.

Mija dziewiąty miesiąc, odkąd spółka Saternus Residences zabrała się za remont zabytkowego Pałacu Donnersmarcków w Parku Miejskim w Siemianowicach Śląskich. Pierwsze efekty prac już widać, jednak przed inwestorem jest jeszcze sporo do zrobienia.

Przypomnijmy, mają tu powstać: restauracja pałacowa, kawiarnia, sala na imprezy okolicznościowe, koncertowa, zaplecze gastronomiczne, biura do wynajęcia, pokoje gościnne, sala klubowa z biblioteką, minimuzeum i galeria, restauracja rycerska z minibrowarem.

- Teraz remontujemy dach, wieńce i stropy. Na początku przeprowadzono prace rozbiórkowe - demontaż dawnego pokrycia dachu oraz jego konstrukcji - mówi Karol Lisowski, wiceprezes zarządu spółki Saternus Residences. Dodaje, że został już zakończony remont dachu skrzydła od strony ulicy Parkowej, na której do niedawna znajdowała się charakterystyczna iglica obiektu. Obecnie iglica znajduje się na placu przed pałacem.

- Po przeprowadzeniu niezbędnych ekspertyz wszystko wskazuje na to, że iglica bramy głównej zostanie odrestaurowana tak, aby mogła być nadal częścią zabytkowego pałacu - przyznaje Lisowski.

W pałacu przeprowadzono ponadto następujące prace: wylano strop w skrzydle "B" oraz zamówiono i zamontowano więźbę dachową z charakterystycznymi lukarnami, wykonano wieńce w skrzydle "C", "D" i "E". - Plany związane ze stworzeniem dużej sali balowej w skrzydle "C" sprawiły, że na pierwszym piętrze zostały zamontowane specjalne ściągi, które mają zagwarantować odpowiednią wytrzymałość ścian pałacu.

Dodatkowo przeprowadzono prace porządkowe oraz rozbiórkowe w skrzydle "D" - dodaje Lisowski. W ostatnim czasie, we współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków, przeprowadzono badania archeologiczno-architektoniczne po to, by zbadać i sprawdzić piwnice pałacu, stąd też - jak wyjaśnia Lisowski - nie było widać zbyt wielu prac na zewnątrz obiektu. Nadal nie wiadomo jednak, ile w sumie będzie kosztować remont pałacu ani kiedy prace zostaną zakończone.

Historia pałacu

A Kto go zbudował, nie wiadomo, w XVIII w. kupiła go rodzina Henckel von Donnersmarck.

W XIX i XX wieku pałac był wiele razy przebudowywany i rozbudowywany. Dlatego dzisiaj jest niejednorodny stylistycznie - wieża nad skrzydłem wschodnim jest barokowa, a zachodnia i południowa część neoklasycystyczna. Na początku XX wieku pałac stał się własnością Naczelnej Dyrekcji Kopalń. Potem mieli tu swą siedzibę powstańcy śląscy (w jadalni trzymali konie). Podczas II wojny światowej mieścił się tu obóz jeniecki, a po wojnie było przedszkole, szkoła górnicza, klub studencki i mieszkania dla pracowników kopalni. W 1991 roku budynek przejęła gmina. Potem go sprzedała za nieco ponad 300 tys. Właściciel nie zrobił jednak obiecanego remontu. Ostatecznie pałac trafił w ręce firmy Saternus Residences.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!