Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Brynku trafi w ręce Lasów Państwowych. Podpisano wstępną umowę kupna kompleksu pałacowo-parkowego

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 16 lat
Do uroczystego podpisania aktu notarialnego przedwstępnej umowy sprzedaży kompleksu pałacowo-parkowego w Brynku doszło 11 października 2023 r. Władze powiatu tarnogórskiego, po długich pertraktacjach, podjęły decyzje o sprzedaży nieruchomości Lasom Państwowym. Podczas wydarzenia zapowiedziano budowę Śląskiego Centrum Edukacji Leśnej.

Kompleks pałacowo-parkowy w Brynku zyska nowego właściciela. Przypomnijmy, w czerwcu br. w czerwcu radni powiatu tarnogórskiego podjęli decyzję o możliwości sprzedaży zespołu pałacowo-parkowego w Brynku Lasom Państwowym bez konieczności przeprowadzania przetargu.

- Podjęcie tej uchwały, która daje zarządowi zielone światło do rozmów z nadleśnictwem i Lasami Państwowymi, to sukces tej rady. Mamy pałac w Łubiu, który za chwilę będzie pusty, bo przeniesiemy podopiecznych. Nie wiemy jaka będzie przyszłość zabytkowego pałacu w Miedarach. Zabytkowy kompleks w Brynku zasługuje na godnego właściciela. Tak jak pałac w Nakle Śląskim jest centrum kultury, Brynek może być centrum Lasów Państwowych - informował wtedy radny Piotr Krok.

Okazuje się, że rozmowy zakończyły się porozumieniem między starostwem powiatu tarnogórskiego, a Lasami Państwowymi. W środę, 11 października 2023 r. doszło do podpisania aktu notarialnego umowy przedwstępnej sprzedaży, podczas której obecni byli Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych, Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Adam Mazur, zastępca nadleśniczego, Krystyna Kosmala, starosta powiatu tarnogórskiego oraz Sebastian Nowak, członek zarządu, wicestarosta powiatu tarnogórskiego.

- Po wielu miesiącach pertraktacji, rozmów, różnych koncepcji doszło do porozumienia, do podpisania aktu notarialnego umowy przedwstępnej, bo oczywiście mamy jeszcze kilka warunków do spełnienia, zarówno jeżeli chodzi o Lasy Państwowe, jak również starostwo. Jestem dobrej myśli, liczę że te warunki zostaną spełnione i być może na koniec tego roku dojdzie do podpisania ostatecznego aktu notarialnego - powiedział Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Jak powiedział Damian Sieber, dyrektor RDLP, w wyniku transakcji Lasy Państwowe zyskają obiekt pałacowo-parkowy, z całą jego infrastrukturą. W skład kompleksu wchodzi pałac, dawna stajnia (obecnie sala gimnastyczna), szkoła, baszty, bramy wjazdowe oraz zabytkowy park. Na terenie nieruchomości jest również ogród botaniczny, prowadzony przez uczniów technikum. Kompleks ma około 32 hektarów wielkości.

- Wielomiesięczne negocjacje z przedstawicielami Lasów Państwowych, z panem dyrektorem generalnym doprowadziły do tego, że dzisiaj mogliśmy już taką umowę przedwstępną podpisać. Szkołę dla przyszłych leśników powiat prowadził stosunkowo krótko, bo od stycznia 1999 roku do końca grudnia 2007r. Ta szkoła do powiatu przyszła jako szkoła resortowa, czyli z Ministerstwa Leśnictwa kiedyś, a od 1 stycznia 2008 stała się szkołą prowadzoną przez Ministerstwo Środowiska. Wraz z zadaniem jakim było prowadzenie tej szkoły, dostaliśmy nieruchomość w postaci zespołu pałacowo-parkowego w Brynku i wszystkich budynków, które na tym terenie się znajdują. W roku 2008 oddaliśmy Ministerstwu Środowiska w użyczenie obiekty związane z prowadzeniem szkoły, natomiast lokale mieszkalne, które w zasobie tego zespołu też się znajdują pozostały w powiecie - informuje starosta powiatu, Krystyna Kosmala.

Podczas spotkania wielokrotnie powtarzano, że na zakupie skorzystają uczniowie szkoły. Jak wiadomo powiat finansuje wiele placówek oświatowym, a co za tym idzie, nie może przeznaczyć odpowiednich środków finansowych na modernizację obiektów pałacowo-parkowych. W ocenie Krystyny Kosmali transakcja jest korzystna dla obu stron. Dyrektor Lasów Państwowych zapowiedział już pierwsze inwestycje.

- Mamy zamiar, uchylając rąbka tajemnicy, stworzyć Śląskie Centrum Edukacji Leśnej, bo to jest na to idealny obiekt - zapowiedział Józef Kubica.

Należy wspomnieć, że warunkiem do podpisania ostatecznej umowy kupna-sprzedaży jest spełnienie dwóch warunków.

- My zobowiązujemy się w dokonaniu zmian w ewidencji gruntów i przywrócenia zapisu dotyczącego lasu na tych nieruchomościach, natomiast Lasy Państwowe zobowiązują się do tego, że nam za tę nieruchomość zapłacą - dodała starosta.

Uroczyste podpisanie umowy wstępnej zakupu zespołu pałacowo-parkowego w Brynku miało miejsce w siedzibie Nadleśnictwa Brynek przy ulicy Granicznej. Warto wspomnieć, że Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego jest najstarszą tego typu szkołą w Polsce, powstał tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera