Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Śląski w Chorzowie: remont Świątyni Petrycha i modernizacja Ogrodu Japońskiego. Trwają prace budowlane w chorzowskim parku

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Inwestycje w Parku Śląskim. Trwa rozbudowa Ogrodu Japońskiego i renowacja świątyni Petrycha. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Inwestycje w Parku Śląskim. Trwa rozbudowa Ogrodu Japońskiego i renowacja świątyni Petrycha. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
W Parku Śląskim trwają prace budowlane. W Ogrodzie Japońskim pracuje ciężki sprzęt. Teren ten całkowicie się zmieni. Po raz pierwszy do nowego Ogrodu Japońskiego będzie można pójść w 2021 roku. Wcześniej zakończy się jednak inna inwestycja - renowacja Świątyni Petrycha.

Modernizacja Ogrodu Japońskiego i renowacja Świątyni Petrycha

W Parku Śląskim sporo się dzieje. Trwa gruntowna modernizacja Ogrodu Japońskiego, remont świątyni Petrycha oraz budowa polderu przeciwpowodziowego. Łączna kwota tych inwestycji to ponad 15 milionów złotych.

- W Parku prowadzonych jest wiele inwestycji; poczynając od Ogrodu Japońskiego, którego skończenie przewidujemy na czerwiec przyszłego roku, remont Świątyni Petrycha, który zakończy się jeszcze w październiku tego roku, budowa polderu przeciwpowodziowego - wymienia Dagmara Piskorz, rzecznik Parku Śląskiego.

Po zakończeniu prac - Ogród Japoński - powiększy się dwukrotnie. Ma zajmować 12,5 tysiąca metrów kwadratowych. W pierwszej kolejności zakończą się jednak prace renowacyjne Świątyni Petrycha. Ich koszt to prawie 900 tys. złotych. W ramach renowacji oczyszczona zostanie kolumna świątyni.

Świątynia odnowiona zostanie przez zastosowanie farb krzemianowych w kolorze jasnoszarym lub białym, rozbiórkę konstrukcji drewnianej i jej odtworzenie z drewna modrzewiowego impregnowanego. Ponadto wykonane zostanie przyłącze prądu, oświetlanie i stacjonarne nagłośnienie. Dawne oczko wodne zostanie zlikwidowane, a teren wyrównany i pokryty piaskowcem. To tu będą organizowane imprezy muzyczne i pikniki.

Budowa polderów przeciwpowodziowych w Parku Śląskim

Kolejna ważna inwestycja, która trwa w Parku Śląskim to nowy polder przeciwpowodziowy, który powstaje na terenie pomiędzy stawem hutnik a stawem Perkoz. W chorzowskim parku trzeba uregulować system wodny. Wykonawca - spółka AGC Bytom - ma wybudować zbiornik retencyjny oraz meandry cieku Michałkowickim II.

W ramach tego zadania powstanie przepompownia wód deszczowych w rejonie stawu „Przystań”. Za pośrednictwem przepompowni woda z Dużego Stawu, a także z Kanału Regatowego będzie trafiała do nowego polderu. System będzie w pełni zautomatyzowany. Dzięki temu w trakcie dużych opadów, Duży Staw i Kanał regatowy, będzie mógł przyjąć więcej wody. Lustro wody na tych zbiornikach zostanie obniżone o około 40 cm. Koszt tej inwestycji to prawie 3 mln złotych.

Chorzowski ogród niczym sceneria z Kraju Kwitnącej Wiśni

Odnowiony ogród japoński w Parku Śląskim ma nawiązywać do historycznych ogrodów japońskich, ale także do współczesnych nurtów tej sztuki. Głównym założeniem kompozycji projektu jest rozbudowa układu wodnego, który ma składać się z dwupoziomowego zbiornika wodnego, wodospadu, tarasu widokowego ze szklaną balustradą oraz "dynamicznego strumienia".

Projektowany wodospad będzie wykonany z ostro ciosanych bloków szaro-zielonego piaskowca z lokalnych kamieniołomów. Nad wodospadem zaprojektowano częściowo przeszklony taras widokowy o powierzchni około 28 metrów kwadratowych. Z tarasu będzie rozciągał się widok na cały ogród.

Kolejny ważnym elementem będzie ogród żwirowy Zen, który znajdzie się w południowo-zachodniej części terenu, w pobliżu tarasu widokowego. W planach jest zachowanie obecnych murów, które jednak poddane zostaną renowacji. Nie zabraknie także drewnianego podestu.

- Kompozycję ogrodu będzie dopełniać odpowiednia roślinność. W założeniu projektantów, zgodnie z filozofią ogrodów japońskich, ma ona stanowić właściwą oprawę terenu, niczym „kosztowne” ramy obrazu - tłumaczy dr inż. Elżbieta Myjak-Sokołowska, kierownik zespołu projektowego. - Pod drzewami nasadzone zostaną między innymi rododendrony, azalie, paprocie, trawy oraz funkie. Dodatkowo, dla podkreślenia wartości przestrzenno-plastycznych projektowanych kompozycji roślinnych, obok form naturalnych, pojawią się również strzyżone formy roślinne - dodaje.

Nie przeocz

Roślinność Ogrodu Japońskiego

W odnowionym ogrodzie japońskim będzie też więcej roślinności. Trzeba jednak będzie dokonać korekty obecnego drzewostanu i zakrzewień. To pozwoli wprowadzić nowe, różnorodne gatunki i odmiany różaneczników oraz azalii. W planach jest także posadzenie krzewów pierisa, jałowców oraz irgi błyszczącej.

W części wschodniej i południowo-wschodniej, zaprojektowano „wiśniowy sad”, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Narodowy symbol Japonii, czyli wiśnię (sakura) zobaczymy na tle jodły kalifornijskiej, odmian derenia jadalnego oraz kosodrzewiny górskiej. Kompozycje uzupełni m.in. magnolia Soulangeana.

Wzdłuż części północno-zachodniej, przewidziano nasadzenia krzewów różnych gatunków i odmian hortensji oraz kolekcje kalin, uzupełnione lilakami i krzewuszkami. W strefie placu i projektowanego głównego wejścia na teren ogrodu, zobaczymy jodły koreańskie, głogi pośrednie, magnolię gwiaździstą oraz odpowiednie gatunki bambusów.

Z kolei, wzdłuż strumienia zostaną nasadzone liczne rabaty bylinowe z kolekcją irysów i poduchami mchów, a w strefie przybrzeżnej zbiornika wodnego, grupy liliowców z grzybieniem białym. W rejonie strumienia zaprojektowano także nasadzenia odmian klona palmowego, magnolii gwiaździstej oraz wybrane odmiany sosny gęstokwiatowej.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera