Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paszporty gotowe? Lecimy za granicę - witamy w Sosnowcu! Oto TOP 5 miejsc, które warto tu zobaczyć

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Co zobaczyć w Sosnowcu? Jest tu kilka naprawdę ciekawych turystycznie miejsc, które warto odwiedzić! Oto TOP 5 propozycji, które dla Was wybraliśmy. Zobaczcie zdjęcia!>>>>>>>>
Co zobaczyć w Sosnowcu? Jest tu kilka naprawdę ciekawych turystycznie miejsc, które warto odwiedzić! Oto TOP 5 propozycji, które dla Was wybraliśmy. Zobaczcie zdjęcia!>>>>>>>>fotopolska.eu
Tym razem zapraszamy Was w podróż za granicę, jednocześnie nie opuszczając województwa śląskiego. Gdzie jedziemy? Oczywiście, do Sosnowca! Paszporty gotowe? No to w drogę! Wycieczka turystyczna do Sosnowca może zaskoczyć niejednego podróżnika... To śląskie miasto skrywa kilka fantastycznych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Znajdziecie tu ciekawe historyczne zakątki i magiczne pałace. Oto TOP 5 propozycji. Skusicie się na wycieczkę?

Cudze chwalimy, a swego nie znamy? Dlaczego warto odwiedzić Sosnowiec?

Sosnowiec to miasto, które oferuje wiele atrakcji dla turystów z różnych miejsc. Bogata historia i kultura, piękna przyroda, liczne festiwale i imprezy oraz różnorodne możliwości aktywnego wypoczynku - to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić to miasto województwa śląskiego!

Co zobaczyć w Sosnowcu? Oto najciekawsze propozycje:

Sosnowiec ma bogatą historię i kulturę, co jest szczególnie widoczne w licznych zabytkach na terenie miasta. W centrum znajduje się wiele budynków z XIX wieku, które zachowały swój oryginalny styl architektoniczny. Warto zobaczyć m.in. zabytkową kamienicę przy ulicy Staszica czy kościół św. Barbary. To także doskonałe miejsce dla miłośników przyrody. W pobliżu miasta znajdują się liczne parki i rezerwaty pełne nieokiełznanej natury, takie jak Piaszczyste Doły Nad Czarną Przemszą czy Rezerwat Przyrody Las Środula. To tereny idealne na rodzinne spacery, pikniki i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Nazwa miasta Sosnowiec pochodzi od słowa "sosna", co jest związane z lasami sosnowymi, które niegdyś obejmowały te tereny.

Bory sosnowe porastały współczesny Sosnowiec i miasta najbliższe już przed 1830 rokiem. Wikipedia podaje, że piękna (aczkolwiek nieprawdziwa) legenda mówi, jakoby kilku istotnym miastom Zagłębia Dąbrowskiego, a szczególnie Będzinowi, podczas lustracji tego najstarszego zagłębiowskiego, nadprzemszańskiego grodu, nazwy nadał sam Kazimierz III Wielki (według innych wersji Kazimierz I Odnowiciel). Miał on wyrazić się, iż: Tam rosną dąbrowy, tam sosnowy, tutaj będziem My, tam pogoń, a tam czeladź nasza.

Pierwotna nazwa wsi źródłowej dla nazwy obecnej Sosnowca – pozostająca w duchu wspomnianej legendy, niemniej już dużo później i oficjalna – brzmiała Sosnowice. Odnotowywana jest w aktach jako Sosnowietz – teren należący do zaboru pruskiego.

Pierwsze wzmianki o wsi o tej nazwie pochodzą z 1727 roku z akt parafii mysłowickiej. Była to niewielka osada położona w sąsiedztwie nieco większych i bardziej rozwiniętych osad zwanych Sielec oraz Zagórze (obecnie również dzielnice Sosnowca).

Nieoczywiste turystyczne zakątki. Co zobaczyć w Sosnowcu?

Cerkiew św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii. W roku 1889 dokonano poświęcenia cerkwi, która otrzymała imię rzymskich męczennic - Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii - żyjących za czasów cesarza Hadriana. Świątynia ta została wzniesiona z cegły i betonu, a wyjątkowością jest dzwonnica umieszczona ponad sklepieniem, składająca się z czterech pięter. Fundatorami ośmiu dzwonów byli bracia Schönowie, a ufundował je Henryk Dietel.

Dębowy ikonostas, który oddziela miejsce ołtarzowe od miejsca dla wiernych, został wykonany przez moskiewskiego mistrza Lebiediewa. Centralna część ikonostasu zawiera ikony Chrystusa, św. Włodzimierza oraz św. Zofii z córkami.

Ciekawostką jest też fakt, że ikona Matki Boskiej Częstochowskiej została podarowana przez kolejarzy z Częstochowy, a piękna ikona przedstawiająca patronki cerkwi została ufundowana przez Włodzimierza Diebila. Parafia prawosławna powstała rok później, w 1890 roku.

Mimo upływu ponad stu lat, urokliwy wystrój wnętrza cerkwi pozostaje bez większych zmian. Co ciekawe, cerkiew została zbudowana na uboczu, za dworcem kolejowym, poza strukturą ówczesnego centrum miasta, co może być przyczyną jej przetrwania do dziś jako jednej z trzech sosnowieckich cerkwi.

Co zobaczyć w Sosnowcu? Jest tu kilka naprawdę ciekawych turystycznie miejsc, które warto odwiedzić! Oto TOP 5 propozycji, które dla Was wybraliśmy.
Co zobaczyć w Sosnowcu? Jest tu kilka naprawdę ciekawych turystycznie miejsc, które warto odwiedzić! Oto TOP 5 propozycji, które dla Was wybraliśmy. Zobaczcie zdjęcia!>>>>>>>>fotopolska.eu

Zamek Sielecki - położony na lewym brzegu Czarnej Przemszy, w dzielnicy Sielec, najstarszy obiekt w Sosnowcu. Swoją historią sięga średniowiecza, jednak obecny renesansowy kształt uzyskał w roku 1620. Użytkowany nieprzerwanie przez stulecia z czasem zatracił swój obronny charakter.

Obecnie jest to trójskrzydłowa budowla z dziedzińcem. W przeszłości był nie tylko siedzibą szlachetnie urodzonych, ale i Gwarectwa hr. Renard, Muzeum Górnictwa oraz Muzeum Szkła Współczesnego. Obecnie w zamku ma siedzibę Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Ta samorządowa instytucja współtworzy kulturalne życie miasta organizując wystawy, koncerty i różnorodne spotkania kulturotwórcze.

Mauzoleum Dietlów - zlokalizowane na cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu, jest jednym z największych i najpiękniejszych dzieł architektury cmentarnej na świecie. Po śmierci Heinricha Dietla w 1912 roku, zbudowano wolnostojącą, murowaną budowlę o kształcie koła z tufu wulkanicznego, ozdobioną detalem rzeźbiarskim.

Mauzoleum, wzorowane na antycznych rzymskich grobowcach, otoczone jest niskim murem na rzucie prostokąta. Projektantem był architekt Józef Pomian-Pomianowski. W krypcie mauzoleum pochowani zostali Heinrich Dietl i jego żona Klara. W czasie II wojny światowej obiekt został dewastowany i rozkradany. Pod koniec wojny radziecki żołnierz uszkodził popiersie Heinricha Dietla.

Na początku XXI wieku, parafia podjęła się renowacji mauzoleum, wpisując je do rejestru zabytków województwa śląskiego. W 2009 roku dokonano naprawy pokrycia dachu, co zabezpieczyło obiekt przed zaciekami do wnętrza. Parafia opracowała również plany kompleksowej renowacji mauzoleum.

Pałac Schöna - Muzeum. W 1875 roku spadkobiercy Christiana Gottlieba Schöna, właściciela zakładów włókienniczych w Saksonii, przybyli do Sosnowca. W 1879 roku zbudowali przędzalnię wełny czesankowej na Środulce, a w 1885 roku ukończyli budowę swojego pierwszego pałacu według projektu nieznanego architekta.

Rezydencja ta, z charakterem barokowym, posiada osiowe założenie ogrodowe, które łączy się z parkiem typu angielskiego, nad którą góruje rzeka Czarna Przemsza. W parku znajduje się pawilon kręgielni, a w sąsiedztwie ogrodu przy fabryce wybudowano neoromantyczne mury, groty i domki dla służby.

Pałac był wielokrotnie przebudowywany, a jego wyposażenie nie zachowało się do dzisiejszych czasów. Jednakże witażmy na pierwszym piętrze oraz klatka schodowa prezentują się bardzo ciekawie. Obecnie pałac jest wykorzystywany jako muzeum.

Park Sielecki - zabytkowy park miejski, drugi względem roku założenia, czwarty pod względem wielkości wśród parków miejskich a zarazem największy z parków zabytkowych.

W parku podziwiać można około 60 gatunków drzew i krzewów. Wśród nich rzadko spotykane: katalpa bignoniowa, winnik zmienny, głóg szkarłatny, migdałowiec trójklapowy. Średni wiek drzew wynosi około 100 lat, ale występują też okazy starcze: topole kanadyjskie osiągające 3 – 5 m w obwodzie.

12 drzew jest zaliczonych do pomników przyrody: surmia zwyczajna, 6 topoli późnych, 2 wiązy szypułkowe, klon srebrzysty, dąb szypułkowy. To wspaniałe miejsce na odpoczynek czy piknik!

Zobaczcie miejsca w Sosnowcu, które polecamy Wam na jednodniowy wyjazd, Majówkę czy weekend!

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty