Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piekarska urazówka ma rezonans magnetyczny ze sztuczną inteligencją. To jak jazda samochodem PREMIUM!

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Już teraz można zapisać się na badania nowoczesnym rezonansem magnetycznym w piekarskiej "Urazówce"
Już teraz można zapisać się na badania nowoczesnym rezonansem magnetycznym w piekarskiej "Urazówce" Magdalena Grabowska
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich ma nowy rezonans magnetyczny. Za pomocą sztucznej inteligencji urządzenie pozwoli na dokładniejszą diagnostykę pacjentów. - W ortopedii jakość jest ważna, by wszystkie szczegóły były zauważone – przyznaje doktor Wojciech Wawrzynek, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej.

Piekarska "Urazówka" otrzymała nowoczesny rezonans magnetyczny MAGNETOM Sola wraz z niezbędnym wyposażeniem, m.in.: zestawem komputerowym, serwerem aplikacyjnym, konsolami lekarskimi, zestawem fantomów kalibracyjnych, zestawem pozycjonerów pacjenta, czy leżanką do transportu chorych. Urządzenie jest pierwszym na świecie 1,5-teslowym aparatem z technologią BioMatrix, która umożliwia przebadanie każdego pacjenta w dowolnym zakresie.

- To jest urządzenie z najwyżej półki. Lekarze uważają, że ten typ aparatu jest najlepszy na potrzeby ortopedii - przyznaje doktor Wojciech Wawrzynek, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej w Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. - Jakość znaczy dobry obraz. Ten aparat potrafi zrobić obrazy ze wszystkich narządów człowieka, które są dla nas satysfakcjonujące, lepszych być nie może. W ortopedii jakość jest ważna, by wszystkie szczegóły były zauważone - dodaje.

Nowy rezonans kosztował prawie 8 milionów złotych.

- Będziemy wykonywać nie tylko badania pacjentom ortopedycznym, ale wszystkim naszym pacjentom. Przykładowo bardzo dobrze wykonane badania stawu kolanowego trwa 30-35 minut. Tutaj można skrócić je o połowę. Sztuczna inteligencja także daje pewne możliwości - mówi Wojciech Wawrzynek.

Rezonans magnetyczny i sztuczna inteligencja

Urządzenie posiada najnowszej generacji cewki BioMatrix. Wykorzystuje także algorytmy ZOOMit PRO, LiverLab, Native oraz wysoce specjalistyczne, oparte na sztucznej inteligencji rozwiązania Deep Resolve Gain i Deep Resolve Sharp, dzięki którym aparat może wykonać najbardziej skomplikowane i zaawansowane badania rezonansu magnetycznego.

- Zestaw cewek jest dla nas narzędziem bezpośrednim. Mamy tutaj wszystkie cewki najwyższej rozdzielczości, właśnie dla potrzeb ortopedii - mówi Wojciech Wawrzynek. - Muszę powiedzieć, że mieć takie narzędzie u siebie to wielki sukces. Można to porównać do samochodu. Ktoś kto jeździ samochodami PREMIUM wie, że dojedzie oczywiście i zwykłym samochodem do celu, ale komfort tej jazdy jest zupełnie inny. Tak to właśnie wygląda. Jakość tego aparatu to jest jakość, która się pojawia we wszystkich pracach klinicznych - dodaje.

Teraz piekarska "Urazówka" będzie mogła cieszyć się jeszcze większą renomą.

- Piekarska urazówka wykonuje badania diagnostyczne na przykład dla aktualnego mistrza w piłce nożnej Rakowa Częstochowa. Specjalnie z Częstochowy przyjeżdżają tutaj wszyscy piłkarze i my ich obsługujemy, także sukces narodził się wiele lat temu. Dzięki rezonansowi magnetycznemu będziemy mogli zdobywać kolejne sukcesy - stwierdził Wawrzynek.

Kiedy będzie można wykonać badania rezonansem magnetycznym w piekarskiej "Urazówce"?

Niegdyś szpital musiał korzystać z aparatu, który ma aktualnie 15 lat.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się nam zrealizować to zadanie inwestycyjne. Nowy rezonans to najwyższa półka. Poprzedni ma 15 lat, biorąc pod uwagę ilość badań, które wykonujemy w szpitalu zarówno rezonansu magnetycznego, ale też pozostałych badań obrazowych, był to dla nas priorytet. Badań obrazowych wykonujemy około 100 tysięcy rocznie. To rentgeny, tomografy, rezonanse, densotymetria i USG - mówi dyrektor Elżbieta Jabłońska.

Kiedy będzie można skorzystać z nowoczesnego rezonansu magnetycznego? Jak wyjaśnia Elżbieta Jabłońska, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba ma podpisany kontrakt z NFZ, który powoduje, że już teraz każdy może zapisać się na badania nowoczesnym urządzeniem.

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich otrzymał dotację z budżetu woj. śląskiego w wysokości 7 660 000 zł. Koszt inwestycji opiewa na kwotę 7 738 416,59 zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera