MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Komunia Święta w diecezji sosnowieckiej może odbyć się w maju mimo pandemii. Decyzje podejmą proboszcz i rodzice

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Pierwsza komunia święta odbędzie się w tym roku w diecezji sosnowieckiej.
Pierwsza komunia święta odbędzie się w tym roku w diecezji sosnowieckiej. Przemyslaw Swiderski
Wielkimi krokami zbliża się maj, a wraz z nimi uroczystości pierwszych Komunii Świętych. Znów odbędą się prawdopodobnie bez hucznych spotkań rodzinnych, ze względu na zakaz zgromadzeń. Mogą jednak odbyć się zgodnie z tradycją - wiosną. Tak postanowiła diecezja sosnowiecka.

Pierwsza Komunia w diecezji sosnowieckiej

Tak postanowiła diecezja sosnowiecka. Pozostawia jednak wybór zarówno rodzicom, jak i księżom proboszczom. Jak czytamy w wydanych zasadach:

"Uroczystość pierwszej Komunii świętej może odbyć się w planowanym terminie, o ile zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa sanitarnego określone w aktualnych przepisach państwowych".

Mogą jednak zostać też przeniesione na bardziej odpowiedni termin. Dotyczy to zarówno komunii całych grup, jak i pojedynczych osób.

- Otrzymywałem wiele pytań, czy i kiedy pojawią się zalecenia w sprawie organizowania pierwszej Komunii Świętej w tym roku. Zgodnie z wydanymi przez nas zasadami, chcemy pozostawić decyzję księżom proboszczom, którzy najlepiej wiedzą jak wygląda sytuacja na ich parafii. Zachęcamy proboszczów i rodziców, by się spotkać i porozmawiać na ten temat, wybrać najlepsze rozwiązanie dla ich dzieci oraz zdrowia wszystkich uczestników uroczystości. Wszystkie ceremonie mają odbywać się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami - mówi ks. Przemysław Lech, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej.

Dodatkowo, komunie nie muszą odbywać się jedynie w niedziele. Liturgie można zorganizować także w inne dni tygodnia, by zapobiec gromadzeniu się. Można także zorganizować Biały Tydzień. Wszystkie ceremonie związane z pierwszą Komunią Świętą mają odbywać się zgodnie z reżimem sanitarnym.

Nie przeocz

Archidiecezja Częstochowska o Pierwszej Komunii Świętej

W "sąsiedniej" archidiecezji częstochowskiej, w tym roku zostały wydane takie same zalecenia. Tam także znajduje się zapis: "Uroczystość pierwszej Komunii świętej może się odbyć w planowanym terminie, o ile zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa sanitarnego określone w odpowiednich przepisach państwowych." Podobnie można jednak podjąć decyzję o zmianie terminu na inny, bardziej dogodny. Wszystkie ceremonie mają odbywać się zgodnie z reżimem sanitarnym.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera